گوجه فرنگی دردسرساز

به گزارش صبح مهریز، فرحناز چراغی - کرمانشاه- خبرنگار: صادرات و کمبود گوجه فرنگی در سال گذشته باعث افزایش غیرقابل باور قیمت گوجه فرنگی و به تبع آن افزایش قیمت رب گوجه شد.

گوجه فرنگی دردسرساز

شرایط بازار رب گوجه، کشاورزان بسکمک را بدون توجه به روند عرضه و تقاضا و الگوی کشت وسوسه کرد که دست به کشت بی رویه گوجه فرنگی بزنند. حالا گوجه کاران مانده اند و دریایی از گوجه که قیمت چندانی ندارد. به گفته برخی، کشاورزان به امید صادرات و تنها برای فروش به کارخانه رب سازی دست به کشت گوجه زده اند. طی روزهای گذشته قیمت گوجه فرنگی روند کاهشی گرفته است، به نحوی که برخی کشاورزان راضی به فروش این محصول با قیمت 500 تومان نیز شده اند.

با وجود کاهش قیمت گوجه فرنگی اما قیمت رب گوجه در فروشگاه ها همچنان به همان قیمت قدیم و بالاست. از طرفی کاهش قیمت گوجه شور و شوق خاصی را در مردم برای تهیه رب خانگی ایجاد کرده است. این در حالی است که این روزها، روزهای خوبی برای گوجه کاران کرمانشاهی نیست، زیرا افزایش سطح زیر کشت و نبود صادرات باعث کاهش چشمگیر قیمت این محصول حتی کمتر از قیمت تمام شده برای کشاورزان شده است. صف های طولانی کامیون های حامل گوجه فرنگی در مقابل کارخانه رب سازی کرمانشاه در جاده کامیاران نیز دیدنی است.

  • فروش محصول به فامیل

یک کشاورز از روستای هلشی با بیان این که سعی کرده هرچه سریع تر گوجه فرنگی هایش را به آشنایان و فامیل بفروشد، می گوید: کیلویی هزار تومان گوجه هایم را فروخته ام. با این قیمت تنها توانسته ام ضرر نکنم؛ چراکه هزینه کارگری، بذر، آبکمک، کود، سم، حمل ونقل و هزینه جعبه نسبت به سال های پیش افزایش یافته است. احمدعلی قیمت تمام شده را بیشتر می داند و می گوید: در حال حاضر که زمان برداشت گوجه است، بازار نداریم و قیمت گوجه فرنگی در بازار حدود 500 تومان است. وی افزایش سطح زیرکشت را دلیل این موضوع می داند و ادامه می دهد: بسکمک از کشاورزان نیز که پارسال گوجه نکاشته بودند، امسال گوجه کار شدند.

  • تاثیر اندک خرید محصول از سوی دولت

عیسی حسینی یکی دیگر از گوجه کاران منطقه هلشی در بخش سرفیروزآباد است. وی نیز با گلایه از قیمت پایین گوجه فرنگی می گوید: من نیز سعی کرده ام بخشی از محصول خود را به مردم برای تهیه رب خانگی پیش فروش کنم که کمتر ضرر کنم. هر کیلو گوجه را هزار تومان فروختم. وی می افزاید: با این که دولت گوجه را از کشاورزان می خرد، اما این خرید تا امروز تاثیر چندانی روی قیمت گوجه فرنگی در بازار نداشته است.

حسینی دلیل کاهش قیمت گوجه را افزایش فراوری این محصول عنوان می کند و می گوید: سال پیش گوجه فرنگی کم بود و قیمت آن بالا رفت و سود خوبی عاید کشاورزان شد اما امسال متاسفانه گوجه کاران نه تنها سودی نبردند بلکه متضرر هم شدند و گوجه ها روی دستشان مانده است. فراوری زیادی محصول گوجه فرنگی و ارزانی آن تنها باعث شادی مردم شده است. یکی دیگر از کشاورزان گوجه کار منطقه می گوید: مشتری برای این همه گوجه نیست و گوجه ها روی دست گوجه کاران مانده است. این مشکل تنها مشکل کرمانشاه نیست و شهرهای دیگر نیز دچار این مشکل هستند. تنها کارخانه شهر نیز با قیمت کیلویی 500 تومان گوجه را کشاورز می خرد که سودی برای وی ندارد.

به گفته یکی دیگر از کشاورزان، کارخانه گوجه را با قیمت 500 تومان می خرد و هزینه حمل هر کیلو گوجه با وانت نیسان 300 تومان است. رستمعلی بیگی می گوید: افزایش سطح زیر کشت گوجه با پشتوانه یک کارخانه کار معقولی نیست چراکه کارخانه به دنبال سود خودش است و به دنبال جنس ارزان می شود. وی ادامه می دهد: بسکمک از گوجه کاران به دلیل به صرفه نبودن دست از جمع آوری گوجه برداشته اند چراکه معتقدند هزینه و درآمد سربه سر است.

  • افزایش سطح زیر کشت

مدیر اداره تعاون روستایی استان کرمانشاه با اشاره به این که اکنون 2 مرکز با قیمت حمایتی وزارتخانه محصول گوجه استان را خریداری می کند، می گوید: این مراکز گوجه فرنگی را با سبد به قیمت هر کیلو هزار تومان خریداری می کند. ایرج صفایی با بیان این که سطح زیر کشت گوجه فرنگی بنابر اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان امسال 8 هزار هکتار بوده است، اضافه می کند: سال گذشته 5 هزار و 500 هکتار از اراضی استان زیر کشت گوجه فرنگی رفت.

وی یکی از دلایل کاهش قیمت گوجه را افزایش سطح زیر کشت این محصول عنوان می کند. صفایی در ادامه می افزاید: از سوم مهرماه اقدام به خرید تضمینی گوجه از کشاورزان کرده ایم. با شرکت رب گوجه فرنگی قرارداد بسته ایم و روزانه 700 تا 800 تن محصول گوجه فرنگی از کشاورزان استان تحویل شرکت فراوری رب روژین تاک می شود. وی می گوید: تا امروز 14 هزار گوجه فرنگی از کشاورزان کرمانشاهی خریداری و به این شرکت تحویل شده است. به گفته صفایی، هر کیلو گوجه فرنگی از کشاورزان کرمانشاهی هزار تومان خریداری می شود.

  • پیگیری کنندگان مجلس

کننده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که پیگیر رفع مسائل کشاورزان هستند، می گوید: کشاورزان استان امسال 2 برابر ظرفیت شرکت ها و کارخانه های فراوری محصول گوجه فرنگی کشت و برداشت کرده اند. عبدالرضا مصری می افزاید: با وجود همه مسائل، امکان خرید این محصولات در استان فراهم است. وی اضافه می کند: تعاون روستایی استان در ابتدا توان خرید گوجه را از کشاورزان نداشت که با رایزنی با مرکز قرار بر این شد با اختصاص خط اعتباری تضمینی از بانک کشاورزی به تعاون روستایی با وجود تمام تنگناها، گوجه فرنگی کشاورزان کرمانشاهی خریداری شود.

مصری درباره کاهش هزینه های حمل گوجه فرنگی به کارخانه رب نیز می گوید: قرار بر این شد که با توافق کارخانه، گوجه فرنگی با کامیونی غیر از نیسان، به کارخانه ارسال شود تا کمی از بار گرانی حمل کاسته شود. براساس آخرین برنامه ریزی نیز قرار بر این شد که تعاون روستایی استان، مازاد خرید محصولات گوجه کشاورزان را به کارخانه های استان های همجوار ارسال کند و با قیمت هزار و 150 تومان به آنها بفروشد. مصری درباره موضوع صادرات گوجه نیز با بیان این که هیچ ممنوعیت صادراتی برای این محصول از سوی کشور ما وجود ندارد، می افزاید: کشور عراق یک تعرفه سنگین بر واردات چنین محصولاتی گذاشته است که برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست.

این کننده با تاکید بر این که به دنبال حل این مشکل نیز هستند، اضافه می کند: اگر کشاورزی می خواهد محصولش را صادر کند همه دستگاه های اجرایی استان در این زمینه او را کمک خواهند کرد و ممانعتی در این زمینه وجود ندارد. وی در ادامه به کشاورزان توصیه می کند که هنگام کاشت محصول کشاورزی با کارشناسان جهاد مشورت کنند تا هر سال دچار بحران کاهش و افزایش قیمت محصولات کشاورزی نباشیم. از کشاورزان می خواهم الگوی کشت را هنگام کاشت رعایت و به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی عمل کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 474

به "گوجه فرنگی دردسرساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوجه فرنگی دردسرساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید