چگونه ویروس کرونا باعث قوی تر شدن زیرساخت های اینترنت شد

به گزارش صبح مهریز، ارتباط ما با جهانی بیرون به مویی بند است. منظورمان اینترنت است و اینکه هر لحظه ممکن است قطع گردد یا کل اینترنت جهان خاموش گردد.

چگونه ویروس کرونا باعث قوی تر شدن زیرساخت های اینترنت شد

در روزهای کرونایی و قرنطینه خانگی به خاطر یک ویروس بسیار کوچک، اینترنت تنها امید ما برای انجام کارها، ادامه فرایند زندگی و ارتباط با دیگران است. ادامه آموزش و یادگیری، ادامه کسب وکارمان، ادامه سرگرمی و تحمل کردن و طاقت آوردن تا از بین رفتن کامل کروناویروس!

در نیمه دوم اسفندماه، ترافیک اینترنت ایران بیش از 100 درصد افزایش یافته است. موسسه Cloudflare که تامین نماینده زیرساخت اینترنت برای بسیاری از شرکت ها و مشاغل جهان است؛ اعلام نموده از ژانویه تا اواخر ماه مارس ترافیک اینترنت در بسیاری از شهرهای عظیم جهان بیش از یک چهارم افزایش یافته است.

تقاضا برای استفاده از سرویس های استریم ویدیو، ارتباط های تصویری و ویدیویی، سرویس های آموزش الکترونیکی و یادگیری راه دور در سراسر جهان افزایش یافته است. میلیون ها نفر به طور همزمان دارند از نرم افزارهای ویدیوکنفرانس و ارتباط های چهره به چهره تصویری آنلاین استفاده می نمایند.

در دو ماه اول سال 2020 به اندازه کل سال 2019 از نرم افزارهای تماس ویدیویی استفاده شده است. تعداد کاربران در سرویس بازی Steam چندین برابر شده است. فقط در یک آخر هفته بیش از 24 میلیون بازیکن به طور همزمان وارد این سیستم شدند.

عظیم ترین چالش اینترنت

همه این اتفاقات باعث شده اینترنت در مرز انفجار قرار بگیرد. سرعت اینترنت در همه کشورها افت نموده و کاربران با کندی بارگذاری سایت ها و ویدیوها روبرو هستند. سرعت وای فای کاهش یافته است و بعضی تماس های ویدیویی قطع و وصل می شوند. اینترنت برای بسیاری از کاربران مدام با سکته روبرو می گردد و اعصاب خردکن است.

اینترنت با عظیم ترین چالش خود از ابتدای راه اندازی تا کنون روبرو شده است.

پل بارفورد، محقق دانشگاه ویسکانسین در مدیسون اظهارنظر جالبی دارد. او می گوید هرچه بیشتر از اینترنت استفاده می کنید؛ به افت و خیزهای سرعت آن و قطعی هایش بیشتر حساس می شوید. شما ممکن است کمی افت سرعت محلی داشته باشید و هیچ مشکل سراسری وجود نداشته باشد ولی در نظر شما یک قطعی عظیم است.

متیو روفان از دانشگاه آدلاید استرالیا که رهبری یک پروژه نقشه برداری به نام Internet Topology Zo برعهده دارد نیز نکته نظر مهمی درباره شرایط اینترنت این روزها دارد. او می گوید در بحران کووید-19 همه دوست دارند اخبار بد و ناامیدنماینده بشنوند.

الگوهای مصرف اینترنت در این ایام هم تغییر نموده است. قبلا، فقط در یک ساعت های خاصی با اوج گیری ترافیک اینترنت روبرو بودیم ولی اکنون همه 24 ساعت شبانه روز در اینترنت هستیم.

ماتیو پرنس، مدیرعامل Cloudflare می گوید پیش از بحران همه گیری ویروس کرونا، اوج ترافیک اینترنت در بعدازظهر و حوالی ساعت 7:30 بود ولی اکنون در سر ظهر و پیش از نهار هم ترافیک بالایی داریم. اواخر شب و اوایل صبح همه در کلاس های مجازی هستند و باز هم ترافیک بسیار بالایی را شاهد هستیم.

واضح است شرایط اینترنت در بعضی کشورها بهتر و در بعضی دیگر از کشورها بدتر است. در ایتالیا ترافیک اینترنت بیش از 40 درصد افزایش یافته است و مسائلی را شاهد هستیم ولی در کره جنوبی که همواره زیرساخت اینترنت پرسرعتی داشته؛ اختلال های اینترنت کمتر است.

اتفاق جالب دیگری که برای اینترنت افتاده است؛ منتقل شدن ترافیک اینترنت از وسط شهر و مکان های شلوغ اداری تجاری به حومه شهر و منازل مسکونی است.

مثلا، دو نقشه زیر از مصرف اینترنت دو شهر لندن و نیویورک قبل و بعد از بحران کرونا تهیه شده است. نقاط قرمز رنگ نشان دهنده کاهش مصرف اینترنت و نقاط سبز رنگ نشان دهنده افزایش مصرف اینترنت هستند:

همه این اتفاقات باعث تغییر شکل اینترنت می گردد. مثلا، براساس درخواست اتحادیه اروپا، بسیاری از شرکت های سرویس دهنده استریم ویدیو مانند آمازون پریم، نتفلیکس، یوتیوب، دیزنی پلاس و فیسبوک توافق کردند کیفیت ویدیوهای خود را کاهش دهند تا مقدار بیشتری پهنای باند آزاد گردد.

بیش از نیمی از ترافیک اینترنت به ویدیو و بازی اختصاص دارد. در حرکتی مشابه، مایکروسافت، سونی و ولوو تعهد کردند فعلا هیچ گونه به روزرسانی بازی ویدیویی ارائه ندهند یا در ساعت های تعطیلی و خلوتی اینترنت این به روزرسانی ها انجام گردد.

دو چالش اساسی اینترنت

شرکت های اینترنتی فقط با افزایش ترافیک روبرو نیستند؛ بلکه چالش های عظیم تر و جدی تری را درک کردند که شاید تا کنون هرگز به فکر آن ها نبودند.

چالش نخست این است که ترافیک اینترنت در نقاطی است که معمولا پهنای باند محدودی دارند. کاربران اینترنت ضعیف ترین اتصال ها را به زیرساخت شبکه و مراکزداده دارند. پهنای باند کسب وکارها، شرکت های تجاری، سازمان ها و مراکز تجاری اداری بسیار بیشتر است.

به همین دلیل، اینک که کاربران در خانه ها ماندند و بعد می خواهند برای آپلود فایل و ویدیو به اینترنت وصل شوند؛ مسائل جدی در مراکزداده بروز نموده است. اگر این شرایط در شرکت ها و کسب وکارها بود؛ قطعا این همه افت سرعت و قطعی اینترنت اتفاق نمی افتاد.

حتی مدارس و دانشگاه ها هم از پهنای باند و سرعت اینترنت بالاتری نسبت به اینترنت خانگی برخودار هستند اما باز هم این روزها تعطیل بوده و امکان استفاده از اتصال های آن ها نیست. در یک محله مسکونی، پهنای باند محدودی کشیده شده است و اکنون همه کاربران آن محله می خواهند باهم به اینترنت وصل شوند.

چالش دوم، تغییر توپولوژی استفاده از اینترنت است. در گذشته، مراکزداده ترافیک ورودی از یک یا چند نقطه را مدیریت می کردند ولی اکنون باید هزاران نقطه را پوشش دهند. مدیریت ترافیک ورودی از یک دانشگاه یا مدرسه و شرکت بسیار راحت تر از مدیریت ترافیک ورودی از صدها هزار کاربر پراکنده در یک شهر است.

اگر ترافیک در یک نقطه متجمع شده بود؛ شرکت های اینترنتی سریعا می توانستند با افزایش پهنای باند آن مشکل را حل نمایند ولی کاربران در سراسر کشور پراکنده هستند و از صدها راستا و شبکه به مراکزداده وصل می شوند.

قوی تر شدن اینترنت

به همه این صحبت ها، دو سازمان ناظر بر کیفیت و سرعت اینترنت، RIPE و Ookla گزارش دادند اینترنت در شرایط خوبی است و افت سرعت روز به روز کمتر می گردد.

در حقیقت، تمام اجزای اینترنت در حال بازسازی و نوسازی خود هستند و این خبر و اتفاق خوبی برای کاربران اینترنت است. در همین مدت کوتاه صدها مرکزداده و سرور جدید وارد شبکه اینترنت شده و شرکت های اینترنتی سرمایه گذاری عظیمی را آغاز کردند تا پهنای باند سرویس های خود را افزایش دهند.

شرکتی مانند CyrusOne اقدام به نصب صدها کامپیوتر کلاستر نموده و شرکت Dropbox به طور مرتب در حال افزایش تجهیزات ذخیره سازی خود است.

از سوی دیگر، شرکت های سرویس دهنده ای مانند مایکروسافت، آمازون، نتفلیکس در کنار شرکت مخابراتی مانند کامکست دارند ظرفیت های خود را به سرعت افزایش می دهند. سرورهای اضافی نصب و به دیگر سرورها متصل می شوند.

شرکت Equinix و نتفلیکس با هم نزدیک به 200 مرکزداده در سراسر جهان دارند ولی در اسرع وقت در حال توسعه آن ها هستند. Equinix اعلام نموده است تمام اتصال های 10 گیگابیت خود را به 100 گیگابیت ارتقا می دهد. کاری که به طور معمول باید طی یک یا دو سال انجام می شد ولی اکنون در مدت چند هفته انجام می گردد.

شرکت های مخابراتی هم اقدام به تعمیر و تعویض سرورها و دیگر تجهیزات مخابراتی کردند؛ کابل های قدیمی با کابل های سریع تر جدید تعویض و نوسازی می شوند.

در ایران هم برای نمونه پروژه تبدیل اینترنت ADSL به VDSL در دو استان تهران و قم کلید زده شد که اتفاق عظیمی برای توسعه اینترنت ثبت است و فشار را از روی شبکه موبایل و کاربران آن برمی دارد. همین طور، سرعت اینترنت ADSL برای تمام کاربران به 16 مگابیت افزایش یافته است؛ اگرچه فقط نزدیک به 30 درصد کاربران اینترنت ثابت در عمل می توانند از چنین سرعتی سود ببرند.

شاید این تغییرات و توسعه ظرفیت و سرعت اینترنت در حال حاضر چندان محسوس نباشد ولی همین کارها باعث شدند اینترنت هنوز پابرجا باشد و قطعا در روزهای آینده شرایط خوب تری خواهد داشت.

باید از کووید-19 متشکر باشیم که جهان را تعطیل و اینترنت را به سرعت توسعه می دهد. کاربران خانگی از سرعت اینترنت بهتر و بیشتری برخودار می شوند و حتی اینترنت در مناطق حومه شهرها و بخش های فقیرنشین پس از سال ها بهتر خواهد شد.

ویروس کرونا باعث تقویت و قوی تر شدن اینترنت می گردد. یک کارشناس شرکت مخابراتی ایالات متحده می گوید: هیچ شبکه ای، نه برق، نه آب و نه حمل و نقل تحمل چنین ترافیکی را نداشت ولی اینترنت برای همین کار ساخته شده است.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 941

به "چگونه ویروس کرونا باعث قوی تر شدن زیرساخت های اینترنت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ویروس کرونا باعث قوی تر شدن زیرساخت های اینترنت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید