پایان حج استثنایی

به گزارش صبح مهریز، حج تمتع که در ادامه شیوع ویروس کرونا با تدابیر سختگیرانه ای برگزار گشت، پس از پنج روز خاتمه یافت و وزارت حج عربستان بیان نمود هیچ گزارشی از ابتلای زائران به این بیماری تا روز آخر حج ثبت نشده است.

پایان حج استثنایی

به گزارش ایسنا، حج تمتع امسال که به پنج روز محدود شده بود، از روز چهارشنبه، هشتم مردادماه با جمعیتی محدود آغاز شد و قرار بود تا دوازدهم ذی الحجه یکشنبه، 12 مردادماه ادامه داشته باشد. زائران شب گذشته پس از رمی جمرات به مکه برگشتند تا با طواف معروفِ وداع کعبه، حج را کامل کنند. عربستان حج امسال را به ساکنان این کشور محدود کرد و به مسلمانان کشورهای دیگر اجازه نداد در این مراسم شرکت کنند. این در حالی بود که سازمان بهداشت جهانی به عربستان پیشنهاد کرده بود لغو کامل حج را بررسی کند. عربستان در نهایت در کمتر از یک ماه باقی مانده تا آغاز این مراسم، از برگزاری حج محدود با جمعیتی متشکل از خارجی های مقیم و شهروندان این کشور خبر داد. این تصمیم زمانی اعلام شد که نزدیک به 10 کشور از حج انصراف داده بودند. عربستان نخست گفت حج را با یک هزار زائر برگزار می کند که 70 درصد آنها خارجی های مقیم این کشور هستند، اما بعد رسانه های این کشور خبر دادند که جمعیت حجاج از 10 هزار نفر فراتر رفته است.

زائران در جریان این مراسم فقط در مکه حضور داشتند و اعمال اصلی را انجام دادند. آنها قبل از حج، هفت روز قرنطینه بودند و تست کرونا دادند تا جواز حضور در حج را دریافت کردند. مقام های امنیتی سعودی همچنین گفتند تدابیر شدید امنیتی را در تمام مکان های مرتبط با حج به اجرا گذاشته اند و در نخستین روز از آغاز حج از دستگیری 244 زائر غیرقانونی خبر دادند. خبرگزاری واس وابسته به عربستان سعودی گفت مراسم حج توسط 6250 دوربین کنترل شده است.

در حج استثنایی امسال، ماسک به لباس احرام اضافه شد و به زائران لباس احرام، سجاده و سنگ های استریل داده شد. در مسجدالحرام و منا نیز محل ایستادن، نمازگزاری، طواف و پرتاب سنگ با برچسب هایی معین شد و زائران در گروه های کوچک با همراهی یک مأمور بهداشت تمام اعمال خود را انجام دادند. زائران همچنین اجازه نداشتند دیوارهای کعبه را لمس کنند یا برای زیارت پیامبر(ص) به شهر مدینه بروند. وزارت حج عربستان عنوان کرده است زائران در سلامتی کامل حج را به انتها بردند و پس از انتها مراسم حج، حتماً معاینه پزشکی می شوند. آنها همچنین باید یک دوره قرنطینه اجباری را نیز سپری کنند.

پس از انجام آخرین طواف، تولیت امور مسجدالحرام، ضدعفونی این مسجد و صحن کعبه را آغاز کرد. این عملیات توسط بیش از 3500 نفر انجام شد. در شست وشوی صحن کعبه و بخش های مختلف مسجدالحرام از انواع عطرها و بخورها استفاده می شود. تولیت مسجدالحرام گفت: برای شست وشوی روزانه کعبه و مسجدالحرام روزانه 2400 لیتر مواد ضدعفونی کننده و بیش از 1050 لیتر مواد معطر برای عطرآگین کردن فضای مسجد و فرش های آن استفاده شد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1164

به "پایان حج استثنایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایان حج استثنایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید