اعلام وضعت قرمز در چند شهر مازندران، دو هفته رعایت کنید!

به گزارش صبح مهریز، خبرنگاران/مازندران پس از رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم به ویژه در مازندران و اعمال محدودیت هایی در این استان در ایام نوروز، این استان در مقابله با شیوع کرونا توانست پیروز عمل کند و بسیاری از شهرهای این استان با خارج شدن از شرایط بحرانی، به شرایط سفید تغییر رنگ دهند اما این روزها، مجددا شیوع کرونا اوج گرفته است.

اعلام وضعت قرمز در چند شهر مازندران، دو هفته رعایت کنید!

این استان که مقصد اصلی مسافران سراسر کشور است، در شرایط قرمز شیوع کرونا به سر می برد، شرایطی که موجب شده مسئولان ستاد مقابله با کرونا در مازندران نسبت به آن هشدار دهند.

با اعلام وزارت بهداشت، 4 شهرستان بابل، فریدونکنار، آمل و بهشهر در شرایط قرمز کرونا قرار گرفتند، همچنین 3 شهرستان رامسر، محمودآباد و نوشهر در شرایط نارنجی قرار دارند و شهرستان های بابلسر، تنکابن، جویبار، چالوس، ساری، سوادکوه، سوادکوه شمالی، سیمرغ، عباس آباد، قائم شهر، کلاردشت، گلوگاه، میاندورود و نور نیز در شرایط زرد هستند همچنین شهرستان نکا تنها شهرستان در مازندران است که در شرایط سفید از سوی وزارت بهداشت واقع شده است.

با این حال، همچنان مردم در مازندران و به ویژه در شهرهایی که از سوی وزارت بهداشت قرمز اعلام شده، مسائل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی کنند. سواحل دریا شلوغ است، تالارها تعطیل شده اما مراسم عروسی در باغ های بسیاری از شهرستان ها به صورت پنهانی در جال برگزاری است و حتی در یک تولد خانوادگی، بیش از 10 نفر مبتلا شدند.

مسافران نیز در این استان حضور پررنگی دارند و انگار کرونا رفته و خبری از آن نیست.

هرچند ستاد مبارزه با کرونا در فریدونکنار مصوب کرده است که فروشگاه های بین راهی تنها به شرط رعایت مسائل و پروتکل های بهداشتی مانند استفاده و ارائه ماسک به مشتریان، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و همچنین محدودیت ورود تعداد افراد متناسب با فضای فروشگاه قادر به ارائه خدمات خواهند بود.

همچین تصویب شد از امروز شنبه 14 فروردین پرچم مشکی در ساحل به نشانه ممنوعیت شنا در دریا برافراشته شود و ناجیان غریق حتی الامکان از ورود افراد به دریا جلوگیری کنند.

باتوجه به شرایط قرمز شیوع کرونا در فریدونکنار از صبح شنبه کارمندان و ارباب رجوع فقط با ماسک می توانند وارد ادارات شوند و از ورود افراد بدون ماسک به ادارات جلوگیری شود، هلال احمر، شهرداری و سازمان تبلیغات درخصوص کرونا با بلندگو در شهر اطلاع رسانی هایی را انجام دهند، ضدعفونی کردن سطح شهر دوباره آغاز شود، مساجد فقط برای انجام فرایض دینی با حفظ پروتکل های بهداشتی باز باشند، برگزاری هرگونه تجمع ممنوع است و بازارهای هفتگی در شهر و روستا تعطیل شد.

در این زمینه، سیدعباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران به افزایش آمار مراجعه بیماران کرونایی در استان اشاره و اظهار کرد که، برای جلوگیری از بحران، در دو هفته پیش رو باید اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار خود قرار دهیم.

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، موسوی با اشاره به شرایط بروز بیماری کرونا در مازندران با بیان اینکه در سطح استان در زمینه کنترل اپیدمی ویروس کووید 19 اقدامات موفقی انجام شد، به افزایش بیماران کرونایی در روزهای اخیر اشاره کرد و اضافه کرد: در برخی شهرستان ها مانند آمل و بهشهر شرایط قرمز است و در سایر شهرستان ها نیز به دلیل فاصله اندک بین شهرستان ها این نگرانی وجود دارد که در این مناطق آمار بیماران افزایش پیدا کند.

وی گفته که، اگر نتوانیم در دو هفته پیش رو اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم با مشکل جدی روبرو می شویم، معتقد است 80 درصد مردم مازندران با این ویروس روبرو نشدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که، با توجه به اینکه بسیاری از افراد هنوز مبتلا نشدند اگر شرایط شهرستان ها به سمت قرمز برود با مشکل روبرو می شویم.

موسوی نهادینه کردن فرهنگ ماسک زدن را بسیار مهم دانست و بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی تاکید کرد و ادامه داد: فاصله فیزیکی حداقل باید یک متر و نیم باشد، باید اجتماعات را به هم بزنیم و اماکنی که سبب اجتماعات می شود زمینه آن را فراهم نکنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران یکی از اقدامات مهم این دانشگاه را شناسایی بیماران مبتلا و افرادی که با بیمار در ارتباط بودند دانست و بیان نمود: اگر استانداردها بهداشتی را در مجامع عمومی رعایت نکنیم آمار ابتلا افزایش پیدا می کند.

موسوی در همین زمینه اضافه کرد: تمهیدات لازم جهت آمادگی بیشتر مراکز درمانی و بیمارستان های استان به منظور پذیرش بیماران و همچنین برنامه های مختلف در خصوص تشدید نظارت های بهداشتی بر واحدهای صنفی در شهرستان ها اتخاذ شده است.

وی همچنین به اعلام آمار میزان مبتلایان به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته پرداخت و اظهار کرد که، در 24 ساعت گذشته 71 بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری و در همین مدت نیز 72 نفر از افراد مشکوک بستری شده، از بیمارستان ها مرخص شدند و فرایند درمانی خود را در منزل ادامه خواهند داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که، هم اکنون 333 نفر بیمار مشکوک به ویروس کرونا با علائم تنفسی حاد مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در این مراکز بستری هستند.

وی تاکید کرد که، مردم باید در طی دو هفته آینده اقدامات پیشگیرانه را به طور جدی در دستور کار خود قرار دهند و با نهادینه کردن فرهنگ ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و فاصله فیزیکی حداقل یک متر و نیم، کاهش رفت و آمدهای غیرضروری و لغو تجمعات و عدم حضور اماکن در شلوغ موجب کاهش شیوع کرونا و قطع زنجیره انتقال ویروس کووید19 در استان شوند.

از سویی دیگر، بنا بر اعلام روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل در حال حاضر 120 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های این شهرستان، بستری هستند.

همچنین در 24 ساعت گذشته 19 بیمار جدید بستری و 13 بیمار هم ترخیص شدند، 34 بیمار نیز در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند.

مجموع این آمار نشان می دهد که 453 بیمار کرونایی و یا مشکوک به کرونا در بیمارستان های زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی مازندران و همچنین بابل بستری هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1117

به "اعلام وضعت قرمز در چند شهر مازندران، دو هفته رعایت کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام وضعت قرمز در چند شهر مازندران، دو هفته رعایت کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید