وزیر بهداشت: تجویز دارو در ایران بیش از 2 برابر استاندارد جهانی است

به گزارش صبح مهریز، یکی از اهداف ما کم کردن هزینه درمان مردم است و در کوشش هستیم با استفاده از نظام ارجاع هزینه ناشی از بستری بیماران را به حداقل برسانیم و حتی در منطقه ها محروم آن را به صفر برسانیم که این کار سال گذشته در سه استان انجام شد و از اول اردیبهشت پزشکی خانواده در کشور اجرا می گردد.

وزیر بهداشت: تجویز دارو در ایران بیش از 2 برابر استاندارد جهانی است

وزیر بهداشت گفت: تجویز دارو در ایران بیش از 2 برابر استاندارد دنیای است.

به گزارش تسنیم، بهرام عین اللهی امروز در آیین رونمایی از سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده اظهار کرد: یکی از عوامل مهم در موفقیت نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت، وجود نیروهای بومی در مراکز بهداشت و روستاها است که در حوادث نیز در کنار مردم بودند و پزشکان نیز در کنار این نیروها می توانند راهبری خوبی انجام دهند.

وی اضافه نمود: اکنون از نظر نیروی انسانی در تمام مقاطع وضعبت نسبتاً خوبی را داریم اما احتیاج است ساماندهی مناسبی در این زمینه انجام گردد. تجهیزات آزمایشگاهی وسیعی نیز در کشور داریم که احتیاج به ساماندهی آنها داریم.

وی با اشاره به اینکه امروز از سامانه یکپارچه پرونده الکترونیک سلامت رونمایی شد، ادامه داد: با اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده می توان ساماندهی آزمایشگاه ها و بخش درمان را انجام داد و نظام تشویقی برای پزشکان خانواده می توان در نظر گرفت.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با استفاده از برنامه پزشکی خانواده و سامانه یکپارچه الکترونیک سلامت، اطلاعات مربوط به مصرف دارو، تعیین می گردد، گفت: یکی از مشکلاتی که در کشور داریم، میانگین تجویز دارو در هر نسخه در دنیا 1.5 قلم است اما در کشور ما حدود 4 قلم دارو در هر نسخه نوشته می گردد که بیش از دو برابر استاندارد دنیای است.

وی اعلام کرد : همه واحدها و افراد دخیل در فرآیند پزشکی خانواده باید یاری نمایند تا بتوانیم در راستای اجرای پزشکی خانواده گام برداریم . پزشکی خانواده به صورت ازمایشی در مازندران و فارس اجرا شده و پس از حدود 20 سال باید به صورت سراسری در کشور اجرایی گردد. درسال گذشته در جمعیت زیر 20 هزار نفر این کار انجام شد و با پیوست پرونده الکترونیک و استفاده از زیرساخت های الکترونیکی و ساخت 2000 مرکز جامع سلامت و خانه بهداشت، ادامه خواهد یافت.

وی خطاب به ریاست سازمان نظام پزشکی اعلام کرد: باید پزشکان بخش خصوصی در این برنامه مشارکت داده شوند و از همه امکانات باید در راستای اجرای پزشکی خانواده استفاده گردد. یکی از اهداف ما کم کردن هزینه درمان مردم است و در کوشش هستیم با استفاده از نظام ارجاع هزینه ناشی از بستری بیماران را به حداقل برسانیم و حتی در منطقه ها محروم آن را به صفر برسانیم که این کار سال گذشته در سه استان انجام شد و از اول اردیبهشت پزشکی خانواده در کشور اجرا می گردد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 19 فروردین 1402 بروزرسانی: 19 فروردین 1402 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2244

به "وزیر بهداشت: تجویز دارو در ایران بیش از 2 برابر استاندارد جهانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر بهداشت: تجویز دارو در ایران بیش از 2 برابر استاندارد جهانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید