وام 700 میلیون تومانی مسکن بدرد می خورد؟

به گزارش صبح مهریز، شورای عالی پول و اعتبار با وام 700 میلیون تومانی خرید مسکن به وسیله زوجین موافقت نکرد. بنابراین پرداخت این تسهیلات همچنان به نرخ سابق 400 میلیون تومان برای هر زوج ادامه دارد. اما در شرایط مالی حاضر افزایش یا عدم افزایش این تسهیلات کمکی به افزایش جمعیت صاحب خانه های کشور می نماید؟

وام 700 میلیون تومانی مسکن بدرد می خورد؟

به گزارش تجارت نیوز، شورای عالی پول و اعتبار با وام 700 میلیون تومانی خرید مسکن به وسیله زوجین موافقت نکرد. بنابراین پرداخت این تسهیلات همچنان به نرخ سابق 400 میلیون تومان برای هر زوج ادامه دارد. اما در شرایط مالی حاضر افزایش یا عدم افزایش این تسهیلات یاریی به افزایش جمعیت صاحب خانه های کشور می نماید؟

فردین یزدانی، پژوهشگر مسکن در این باره می گوید: عموم جامعه از نظر مالی واجد دریافت تسهیلات بانکی نیستند، وام مسکن زوجین هم یکی از همین تسهیلات است، بنابراین موافقت یا عدم موافقت شورای عالی پول و اعتبار با 700 میلیون تومانی شدن این تسهیلات یاریی به خانه دار شدن مردم نخواهد کرد.

در بازار مسکن جمعیت مستاجران از صاحبخانه ها پیشی گرفته است، محمد آقامیر، عضو شورای اسلامی شهر تهران در این باره به فارس گفت: آمار مستاجران از صاحبان املاک در سال 1400 پیشی گرفته و به بیش از 50 درصد رسیده است و طبق آمار دولت بیش از 60 درصد هزینه های خانوار صرف هزینه مسکن می گردد.

از آنجا که شرایط شاخص های مالی و اجتماعی تهرانی، معیار و الگویی برای سایر نقاط کشور، می توان انتظار شرایط مشابه در بازار مسکن دیگر شهرهای کشور را داشت.

در چنین اوضاع و احوالی شاید تصویب وام 700 میلیون تومانی خرید مسکن زوجین، بتواند یاریی به افزایش جمعیت صاحبخانه ها بکند.

منتها یزدانی در این خصوص اصلا خوشبین نیست و می گوید: هدف این تسهیلات تامین مسکن خانوراهاست، عمده مردم قادر به دریافت چنین تسهیلاتی نیستند، مگر عده ای محدود که مشکل مسکن ندارند و با این قبل وام ها سرمایه خود را افزایش می دهند. برای همین مخالفت شورای عالی پول و اعتبار با وام 700 میلیونی خرید خانه در جای خود قابل دفاع و توجیه است.

وام های مسکن بی تاثیرند

در بازار مسکن ایران لیست متنوعی از تسهیلات برای خانه دار شدن و حتی اجاره کردن آن وجود دارد. از وام مسکن جوانان تا وام ودیعه مسکن، آیا این تسیهلات نیز یاریی به حل مشکل تامین مسکن جامعه می نماید؟

یزدانی در پاسخ به این سوال نیز همچنان بر موضع پیشین خود تاکید می نماید، در بیشتر مواقع بود و نبود تسهیلات بانکی یاریی به تامین سقف بالای سر نمی نماید.

وی در ادامه موضوع پرداخت وام ودیعه مسکن را پیش کشید: 100 میلیون تومان شاید به جور کردن بخشی از پول رهن خانه یاری کند. اما صف متقاضیان واجد شرایط این وام طولانیست، فرض کنید تسهیلات پرداخت و پول اجاره هم جور شد، برای سال بعد چه باید کرد؟ این بار هم قسط وام هست و هم افزایش قابل توجه پول اجاره خانه.

وی در پایان گفت: تسهیلات خرید مسکن که عملا بود و نبودشان در خانه دار شدن افراد فاقد مسکن بی تاثیر است. عموم این افراد از نظر بانک ها واجد دریافت تسهیلات نیستند. معدود دریافت کنندگان این تسهیلات هم دنبال سرمایه گذاری در بازار مسکن هستند بنابراین این وام ها کارکرد خودشان را ازدست داده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2102

به "وام 700 میلیون تومانی مسکن بدرد می خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام 700 میلیون تومانی مسکن بدرد می خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید