هشدار هواشناسی: بارش برف و باران تشدید می شود

به گزارش صبح مهریز، سازمان هواشناسی با صدور اخطاریه ای ضمن اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی نسبت به بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، وقوع سیلاب، لغزندگی جاده های کوهستانی و گردنه های برف گیر هشدار داد.

هشدار هواشناسی: بارش برف و باران تشدید می شود

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، بر اساس اخطاریه سازمان هواشناسی در پی تشدید فعالیت سامانه بارشی، رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقتی، بارش برف وباران در برخی مناطق کشور پیش بینی می شود.

بر این اساس پنجشنبه (19 دی ماه) بارش برف درکهگیلویه و بویراحمد حداکثر بین 20 تا 30 سانتیمتر، رگبار باران در جنوب غرب فارس، بوشهر، جزایر در سواحل بوشهر خلیج فارس، جنوب شرق خوزستان حداکثربین 25 تا 35 میلیمتر پیش بینی می شود.

جمعه (20 دی ماه) بارش برف در دامنه های زاگرس جنوبی در استان کرمان حداکثربین 20 تا 35 سانتیمتر، رگبار باران در جنوب کرمان، هرمزگان حداکثر بین 70 تا 120 میلیمتر و در جنوب فارس، جنوب بوشهر، جزایر واقع در شرق خلیج فارس و تنگه هرمز، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی حداکثر بین 50 تا 60 میلیمتر رخ خواهد داد.

شنبه (21 دی ماه) رگبار باران در شرق هرمزگان و سیستان و بلوچستان حداکثر بین 60 تا 120 میلیمتر، بارش باران و برف در جنوب شرق کرمان، نیمه شمالی خراسان جنوبی و نیمه شرقی خراسان رضوی حداکثر بین 50 تا 60 میلیمتر پیش بینی می شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، سیلاب، لغزندگی جاده های کوهستانی و گردنه های برف گیر احتمال می رود بنابراین نسبت به ممانعت از تردد و توقف در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها، پرهیز از سفر های غیر ضروری و به کارگیری لوازم ایمنی و احتیاط در تردد جاده های کوهستانی توصیه می شود.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه ای نیز گفت: بارش باران و برف امشب (18 دی ماه) برای جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، غرب کردستان، کرمانشاه، لرستان، ارتفاعات شمال خوزستان و چهارمحال و بختیاری و فردا (19 دی ماه) برای اردبیل، جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، شرق لرستان، ارتفاعات اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ارتفاعات شمال فارس، ارتفاعات شرق خوزستان، ارتفاعات تهران، البرز، قزوین و زنجان پیش بینی می شود.

بارش برف و باران جمعه (20 دی ماه) برای استان های کهگیلویه و بویراحمد، ارتفاعات خراسان جنوبی، خراسان رضوی، اصفهان، ارتفاعات شرق خوزستان و ارتفاعات کرمان و شنبه (21 دی ماه) در استان های خراسان رضوی، ارتفاعات خراسان جنوبی و ارتفاعات کرمان قابل پیش بینی است.

حاکمیت این شرایط جوی لغزندگی جاده ها، کولاک برف، تشکیل مه و کاهش دید را در پی دارد بنابراین احتیاط در تردد جاده ای و مجهز کردن خودرو ها به تجهیزات زمستانی توصیه می شود.

در ادامه این اطلاعیه رگبار باران، وقوع رعد و برق و احتمال بارش تگرگ امروز (18 دی ماه) برای شمال خوزستان و بوشهر، فردا

(19 دی ماه) برای نیمه شرقی خوزستان، جنوب و نیمه غربی فارس، بوشهر، خلیج فارس و تنگه هرمز، جمعه (20 دی ماه) برای استان های خراسان جنوبی، کرمان، یزد، فارس، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، تنگه هرمز و خلیج فارس و شنبه (21 دی ماه) برای استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق هرمزگان، خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، خراسان جنوبی و شرق یزد پیش بینی می شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی آبگرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان آب، بالا آمدن آب رودخانه ها و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد بنابراین نسبت به احتیاط در تردد در مناطق کوهستانی و پرهیز از اتراق در اطراف رودخانه ها توصیه می شود.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی در اطلاعیه دیگری با اشاره به افزایش ارتفاع موج در نوار ساحلی از جمعه (20 دی ماه) آورده است: وزش باد شدید موقتی و متلاطم شدن دریا جمعه (20 دی ماه) در شرق خلیج فارس و تنگه هرمز و شنبه (21 دی ماه) در شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان پیش بینی می شود. بر اثر حاکمیت این شرایط جوی دریا مواج خواهد شد و ارتفاع موج حداکثر به 2 تا 3 متر می رسد.

در این شرایط جوی توصیه می شود شناور های کوچک و تفریحی در سواحل استان های جنوبی از تردد اجتناب کنند. عملیات پشتیبانی سکو های نفتی نیز با اتخاذ تمهیدات لازم انجام و فعالیت شیلاتی تا حد امکان محدود شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 741

به "هشدار هواشناسی: بارش برف و باران تشدید می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی: بارش برف و باران تشدید می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید