هدررفت بودجه خرید واکسن با نزدن ماسک

به گزارش صبح مهریز، بزرگ ترین عارضه استفاده نکردن از ماسک، هدررفتن سرمایه ای است که از جیب مردم برای خرید واکسن کرونا صرف شد.

هدررفت بودجه خرید واکسن با نزدن ماسک

به گزارش خبرنگاران، در یادداشتی در روزنامه همشهری به قلم حسین کرمان پور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا، آمده است: روز گذشته اعلام شد مقدار استفاده از ماسک در کشور به 48درصد و میانگین رعایت فاصله گذاری اجتماعی و سایر پروتکل های بهداشتی به حدود 47درصد رسیده است. هنوز آمار ابتلا و مرگ ، فرایند نزولی دارد و نشانه های ورود به پیک ششم کرونا تعیین نشده اما با ادامه شرایط رعایت پروتکل ها قطعا در آینده تأثیر بی توجهی به این پروتکل ها در آمارهای روزانه هم تعیین می شود. همه اینها در شرایطی است که با رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک در پاییز سال گذشته، پیک سوم کرونا کنترل شد و حالا باید گفت که بزرگ ترین عارضه استفاده نکردن از ماسک، هدررفتن سرمایه ای است که از جیب مردم برای خرید واکسن کرونا صرف شد.

برای هر واکسن نزدیک به 12دلار هزینه شده و رعایت نکردن پروتکل ها که مهم ترین آن، استفاده از ماسک است، تأثیر تمام هزینه ها و کوشش هایی که برای ایمن کردن جمعیت اجرا شده، از میان می برد؛ چراکه در این شرایط ویروس در جامعه باقی می ماند و همان ها که واکسن زده اند هم دوباره گرفتار می شوند. هم اکنون در کشورهای اروپایی که ممنوعیت استفاده از ماسک را پس از تزریق دوز اول برداشتند، پشیمان شده اند و دوباره رعایت پروتکل ها را در اولویت قرار داده اند. ما در جنگ با کرونا قرار داریم و زمانی که به میدان می رویم، علاوه بر استفاده از لباس های ضد گلوله و کلاهخود و ... از اسلحه هم استفاده می کنیم تا احتمال تیرخوردن کم شود. در برابر کرونا هم همین شرایط است. تنها با یک ابزار نمی توان به جنگ کرونا رفت. واکسیناسیون، استفاده از ماسک، تهویه مداوم هوا و دوری از تجمع ها، احتمال ابتلا به این بیماری را کم می نماید یا اگر هم گرفتار آن شویم، مقدار درگیری سطحی و خفیف خواهد بود.

استفاده از ماسک منجر می شود تا مقدار ورود ویروس به مجاری تنفسی کم شود و فرد به سمت بستری شدن در بیمارستان و بخش های آی سی یو نرود. آنالیز ها نشان می دهد مقدار ابتلا به نوع شدید کرونا در میان افرادی که در تجمع ها و دورهمی ها مبتلا شده اند، بیشتر از افرادی است که از یک فرد بیمار مبتلا شده اند؛ چرا که در مراسم و دورهمی ها، تنوع ویروس با حجم بالا وجود دارد و فرد در معرض چگالی بالاتری از ویروس قرار می گیرد. بنابراین زمانی که در چنین محیطی گرفتار می شود، احتمال ابتلا به نوع حاد کرونا در او بالاتر است. بسیاری از خانواده هایی که به طور جمعی مبتلا می شوند، هم همین شرایط را دارند. یعنی وقتی از یک بیمار، مبتلا شده باشند، مقدار ابتلایشان خفیف است اما اگر در مراسمی مثل سوگواری یا عروسی مبتلا شده باشند، مقدار گرفتاری شان با ویروس شدیدتر است. همین مسئله نشان می دهد که چقدر دوری از تجمع ها و استفاده از ماسک می تواند ما را در برابر این بیماری محافظت کند.

ما روزانه به ناچار از وسایل حمل ونقل عمومی استفاده می کنیم. بنابراین ضروری است که در این مکان ها همچون گذشته از دو ماسک استفاده کنیم و همچنان مسئله استفاده از ماسک برایمان باید در اولویت باشد. اما آن چه شاهد هستیم، کاهش مقدار استفاده از ماسک در بسیاری از منطقه ها است؛ در حالی که ماسک زدن، شست وشوی دست ها و فاصله گذاری اجتماعی، مقرون به صرفه ترین، در دسترس ترین و راحت ترین نوع پروتکل های بهداشتی است. باید در این زمینه فرهنگسازی دوباره ای صورت گیرد. بعضی ادعا می نمایند که استفاده از ماسک، مقدار رسیدن اکسیژن به بدن را کم می نماید، در حالی که تحقیقات علمی خلاف این را نشان داده است و تعیین نموده که ماسک فرایند تنفس و اکسیژن رسانی را مختل نمی نماید. علاوه بر این، استفاده از ماسک منجر شده تا مقدار ابتلا به سایر بیماری های ویروسی تنفسی مانند آنفلوآنزا هم به شدت کم شود. آنالیز ها نشان می دهد هر قدر از کلانشهرها به سمت شهرها و منطقه ها دوردست می رویم، مقدار استفاده از ماسک هم کمتر می شود. در این منطقه ها حتی افرادی که همچنان از ماسک استفاده می نمایند، مورد تمسخر واقع می شوند و رفتار آنها را وسواس گونه تلقی می نمایند. حتی ما مشاهده می کنیم که رعایت پروتکل های بهداشتی در میان کادر درمان کمرنگ شده است. این موضوع هم به عادی سازی فکر برمی شود. انسان به تدریج به سمت ساده انگاری مسائلی می رود که او را مقید می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1934

به "هدررفت بودجه خرید واکسن با نزدن ماسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدررفت بودجه خرید واکسن با نزدن ماسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید