موافقت بلژیک با انتقال دو درنای دیگر به ایران

به گزارش صبح مهریز، محیط زیست مازندران گفت: سال گذشته زمانی که درنای رویا از بلژیک به ایران و سپس تالاب فریدونکنار منتقل شده بود همه فرایند های انتقال و شیوه نگهداری و چگونگی زیست این پرنده در قالب متن و فیلم به مرکز تکثیر و حفاظت درنا ها در کشور بلژیک ارسال می شد.

موافقت بلژیک با انتقال دو درنای دیگر به ایران

مرکز تکثیر و حفاظت درنا ها در بلژیک موافقت خود را با انتقال دو درنای دیگر به ایران اعلام نموده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: سال گذشته زمانی که درنای رویا از بلژیک به ایران و سپس تالاب فریدونکنار منتقل شده بود همه فرایند های انتقال و شیوه نگهداری و چگونگی زیست این پرنده در قالب متن و فیلم به مرکز تکثیر و حفاظت درنا ها در کشور بلژیک ارسال می شد.

عطا الله کاویان اضافه کرد: مسئولان این موسسه به دلیل اینکه همه فرایند های انتقال و نگهداری درنای بلژیکی در مازندران به خوبی صورت گرفته بود اعلام کردند چنانچه درنای رویا به هر دلیلی از بین برود دو درنای دیگر به ایران ارسال خواهند کرد.

او با بیان اینکه بلژیکی ها این موافقت را به صورت مکتوب به سازمان حفاطت محیط زیست اعلام کردند، ادامه داد: نگهداری مناسب درنا ها در محیط تالاب فریدونکنار دلیل این تصمیم بلژیکی ها بود.

کاویان اضافه کرد: در مورد این پشنهاد بلژیک ها هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: مرکز تکثیر و حفاظت درنا ها در کشور بلژیک و سازمان حفاظت محیط زیست معتقد هستند که همزیستی این دو درنا در روز هایی که کنار یکدیگر بودند یک موفقیت بود، اما اینکه د رویا تا سیبری نتوانست امید را همراهی کند به قدرت این پرنده بر می گشت.

او گفت: وقتی تصاویر همزیستی دو درنا در تالاب فریدونکنار برای مرکز تکثیر و حفاظت درنا ها در کشور بلژیک ارسال شده بود آن ها اعلام کردند که هر دو طرف به وظیفه خود به درستی عمل کردند و تداوم همراهی دو درنا تا سیبری به توان پروازی رویا و ذات این پرنده باز می گردد.

دو دیدگاه در مورد یک پیشنهاد

مدیر کل محیط زیست مازندران در مورد احتمال موافقت با انتقال درنا های تازه از بلژیک به ایران نیز گفت: بعضی کارشناسان معتقدند رویا در مدت زمان کوتاهی که کنار درنای امید بود با یکدیگر همزیستی بسیار خوبی گرفتند به همین خاطر امکان تکرار این همزیستی برای سال تازه نیز وجود دارد و نیازی به حضور درنا های دیگر نیست.

کاویان اضافه کرد: از سویی دیگر بعضی کارشناسان این دغدغه را دارند که وقتی درنای امید پاییز سال جاری به مازندران برگردد چنانچه دو درنای تازه و رویا را در کنار خود ببینید امکان دارد فرایند پروازی او به سیبری مختل گردد.

او اضافه کرد: برای تصمیم گیری در مورد پیشنهاد بلژیکی ها باید تا معین شدن شرایط رویا تا شهریور صبر کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: درنای رویا اکنون در شرایط خوبی به سر می برد و همه فرایند های نگهداری با مشورت مرکز تکثیر و حفاظت درنا ها بلژیک و کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست در حال اجرا است.

درنا های سیبری به سه جمعیت شرقی، غربی و مرکزی تقسیم می شوند که جمعیت مرکزی آن که به هند مهاجرت می کردند منقرض شدند، جمعیت شرقی آن شامل حدود سه هزار درنا است که همچنان به چین مهاجرت می نمایند و جمعیت غربی نیز به ایران می آمدند.

جمعیت گله غربی درنا های سفید سیبری در سال 1930 بیش از 200 قطعه برآورد شده بود که به دلایلی تعداد آن ها در سال 1385 به دو قطعه درنای امید و آرزو کاهش یافت و با مرگ آرزو، امید آخرین بازمانده جمعیت غربی درنا های سفید سیبری شد و در این سال ها به تنهایی به ایران مهاجرت می نماید.

سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ این کریدور پروازی 6 بهمن پارسال یک قطعه درنا را از بلژیک وارد کشور کرد و این پرنده 34 روز در تالاب فریدونکنار در کنار درنای امید زندگی کرد

درنا های امید و رویا 14 اسفند پارسال مهاجرت خود را از مازندران به سیبری شروع کردند، اما درنای بلژیکی به دلیل ناتوانی نتوانست امید را تا سرانجام همراهی کند و پس از طی کردن 150 کیلومتر در عباس آباد از ادامه سفر منصرف شد و در شالیزار های منطقه فرود آمد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 14 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1402 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2254

به "موافقت بلژیک با انتقال دو درنای دیگر به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت بلژیک با انتقال دو درنای دیگر به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید