معرفی 6 روش کارآمد برای جلوگیری از هک شدن تلفن هوشمند

به گزارش صبح مهریز، در این گزارش به معرفی روش ها و ترفند های کاربردی برای افزایش امنیتی تلفن هوشمند و حفاظت از اطلاعات خصوصی از هک شدن پرداخته ایم.

معرفی 6 روش کارآمد برای جلوگیری از هک شدن تلفن هوشمند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، دنیای دیجیتال ما هر روزه ناامن تر از گذشته می شود، اخبار متعددی از هک شدن گوشی افراد مشهور، فاش شدن اطلاعات کاربران شبکه های مجازی، حتی نفوذ و رخنه به سیستم های امنیتی کشور ها بزرگ منتشر می شود که نگرانی کاربران از حفظ حریم شخصی خودشان را افزایش می دهد. اطلاعات خصوصی هر کاربری در معرض هک شدن واقع شده است و این موضوع تنها مختص به هنرمندان، افراد مشهور و اصطلاحاً سلبریتی ها نیست. بر اساس آمار ها مردم عادی بیش از دیگر اشخاص طعمه این گونه حمله های سایبری هستند .

نوع گوشی، سیستم عامل و یا برنامه های محافظ هر کاربر تا حدودی می تواند درصد هک شدن گوشی را افزایش یا کاهش دهد، اما حتی ایمن ترین سیستم عامل ها در دنیا در معرض هک شدن قرار دارند. به تازگی خبر هک شدن گوشی جف بزوس، ثروتمندترین فرد در دنیا و مالک شرکت آمازون و روزنامه واشنگتن پست منتشر شد. قطعاً وی از ویژگی های امنیتی پیشرفته ای بر روی گوشی هوشمند خود بهره می برد، اما حتی این موارد هم نتوانست به غیرقابل نفوذ شدن تلفن همراه بزوس، کمکی کند .

از این رو کاربران نگرانی های فراوانی برای دسترسی دیگران به اطلاعات شخصی خود دارند، تلفن هوشمند محل نگه داری بسیاری از اطلاعات خصوصی کاربران است که احتیاج به محافظت دارد. راه چاره هایی وجود دارد که خطر هک شدن گوشی را کاهش می دهد، به کارگیری این روش ها، هرچند تلفن هوشمند را به طور 100 درصد ایمن نمی نماید، اما به مقدار قابل ملاحظه ای امنیت تلفن هوشمند و اطلاعات درون آن را افزایش می دهد. در این گزارش با ارائه این راه کارها، امید داریم تا بیش از گذشته، نفوذ هکر ها به گوشی کاربران و سرقت اطلاعات شخصی آن ها، گرفته شود. اگر به افزایش ایمنی گوشی خود علاقه دارید، با ادامه گزارش همراه ما باشید :

راه هک شدن تلفن های همراه چیست؟

تلفن هوشمند هر شخصی حاوی یک سری اطلاعات ارزشمند شخصی مانند شماره حساب، موجود بانکی، تعداد حساب های در گردش و مواردی از این دست است که برای هکر ها ارزشمند محسوب می شود. اما رسیدن به این اطلاعات راه چاره هایی دارد، دو روش اصلی برای دستیابی به اطلاعات گوشی هر فرد شامل دزدی تلفن هوشمند و استفاده از بدافزار ها می شود .

دزدی فیزیکی گوشی هوشمند

دزدی فیزیکی گوشی، یکی از روش ها برای رسیدن به اطلاعات ارزشمند داخل آن است، البته هکر ها از این روش استفاده نمی کنند. سارقان نیز با وجود رمزعبور و شرایط سخت شکستن آن و همچنین سیستم های رمزنگاری شده گوشی که حتی با اتصال به دستگاه های دیگر، اطلاعات را فاش نمی سازند، کار سختی دارند. به همین جهت سارقان بیشتر پس از دزدی با فروش گوشی پول دریافت می کنند و کمتر کسی از این روش برای نفوذ به اطلاعات گوشی بهره می برد. البته اگر گوشی شما رمزعبور نداشته باشد، با سرقت آن، دسترسی به تمامی اطلاعات بسیار آسان است .

هک گوشی با بدافزار ها

اما موردی که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و ما نیز در این گزارش به دنبال مقابله با آن هستیم، هک گوشی از طریق بدافزار های مخرب است. مجرمان سایبری ترجیح می دهند از راه دور به گوشی افراد نفوذ نموده و اطلاعات را سرقت کنند، با این روش هیچ ردپایی از هکر باقی نمی ماند. هکر ها به دو ضعف کاربران امید دارند و با همین امید کار خود را پیش می برند. یک آنکه کاربران اطلاعات زیادی از نحوه کار گوشی و محافظت از آن نداشته باشند که البته در این صورت طعمه خوبی برای هکر ها به شمار می فرایند. دوم آنکه با وجود دانش فنی، به هر دلیلی برای ایمنی گوشی خود اهمیتی قائل نشوند و تلاشی برای حفظ اطلاعات شخصی خود نداشته باشند. در هر دوحالت کار هکر ها برای نفوذ به گوشی کاربران بسیار آسان می شود .

البته زیاده روی در مبحث امنیت نیز زندگی کاربران را مختل می نماید، استفاده از رمز های عبور طولانی و سخت، استفاده از برنامه هایی برای ناشناس ماندن در وب گردی و استفاده از چند آنتی ویروس، مواردی نیست که ما به دنبال آن باشیم، اما با رعایت یکسری نکات و راه چاره های نه چندان سخت می توان راه نفوذ هکر ها به گوشی خود را مسدود کرد. اما این روش ها چیست؟

سیستم عامل و برنامه های خود را بروزرسانی کنید

دیدن اعلان بروزرسانی جدید برای سیستم عامل یا برنامه های گوشی برای کاربران یک مصیبت است، دید بسیار منفی به بروزرسانی ها وجود دارد و خیلی از کاربران برنامه های خود را به روز نمی کنند. استفاده از حجم اینترنت، دقایقی از دسترس خارج شدن برنامه برای بروزرسانی و تعداد زیاد بروزرسانی ها از جمله دلایلی هستند که کاربران را از نصب آن ها منصرف می سازد. اما باید گفت هیچ شرکت توسعه دهنده ای بی دلیل برای برنامه خود بروزرسانی ارسال نمی نماید. بیشتر آپدیت ها به موارد امنیتی بر می شود و راه نفوذ به برنامه یا گوشی را می بندد. هکر ها برای یافتن باگ امنیتی در برنامه یا سیستم عامل ها باید ماه ها یا حتی سال ها وقت صرف کنند، این بروزرسانی ها با از بین بردن باگ ها امنیتی جدید و شناخته شده در برنامه، این راه های نفوذ را از بین می برد؛ بنابراین همیشه برنامه ها و به خصوص سیستم عامل خود را به روز نگه دارید .

عدم نصب برنامه های مشکوک با دسترسی های غیرمعقول

روزانه برنامه های بسیاری به قصد نفوذ به گوشی کاربران و برای هر دو سیستم عامل اندروید و iOS فراوری می شود. این اپلیکیشن ها معمولاً توسط گروه های توسعه دهنده نامعتبر ساخته می شوند و خدماتی عجب را ارائه می دهند. هدف این برنامه ها جذب کاربران با ارائه ویژگی های عجیب و تاحدودی باورنکردنی است، از همین طریق می توان این چنین برنامه های مشکوک را شناسایی کرد. به طور مثال برنامه ای برای دریافت فشار خون، تعیین کردن دما محیط، اسکن رادیولوژی با دوربین گوشی یا برنامه های شرط بندی، به طور واضح این دست اپلیکیشن ها دروغین بوده و بسیار خطرناک هستند .

از طرفی حتی برخی برنامه های به ظاهر مفید و کاربردی، مجوز دسترسی های غیرمعقولی برای نصب درخواست می کنند، مثلاً برنامه ویرایش عکس دسترسی به مخاطبین و میکروفن گوشی را می خواهد، در صورتی که این دو دسترسی هیچ ارتباطی به ویرایش عکس ندارد. در این حالت نیز می توان برنامه های مشکوک و مخرب را شناسایی کرد. از نصب چنین اپلیکیشن هایی خودداری کنید .

همیشه دسترسی برنامه ها به منابع گوشی را بعد از نصب نیز می توان تغییر داد؛ بنابراین بهتر است همین حالا، به منو تنظیمات و بخش برنامه ها نصب شده رفته و مجوز دسترسی های هر برنامه را آنالیز کنید، در صورت صدور مجوز یک دسترسی نامعقول برای یک برنامه، آن مجوز را سریعاً غیرفعال کنید .

از یک رمز عبور امن و ترجیحاً قفل های بیومتریک استفاده کنید

اگر به هر دلیلی برروی گوشی خود قفل صفحه ای ندارید، به سرعت یک رمز عبور مناسب و منحصر به فرد را انتخاب کنید. این رمز نباید یک عدد ساده مانند 1234 یا تاریخ تولد و شماره شناسنامه شما باشد. این موارد به آسانی قابل پیش بینی هستند. از یک رمز عبور میان 6 تا 8 عدد استفاده کنید، ترجیحاً در رمز عبور از حروف و کاراکتر های دیگر نیز استفاده کنید. با این کار امنیت قفل چندین برابر می شود .

اما اگر گوشی شما از یک یا چند قفل بیومتریک پشتیبانی می نماید، حتماً از آن استفاده کنید . Face ID و Touch ID مدت ها است که برای گوشی های آیفون عرضه شده و با ضریب اطمینان بالا، به راحتی قابل استفاده هستند. در خصوص گوشی های اندرویدی قفل تشخیص چهره و اثر انگشت به عنوان قفل های بیومتریک شناخته می شوند. قفل تشخیص چهره به آسانی فریب می خورد و خیلی قابل اطمینان نیست، اما اگر گوشیتان دارای حسگر اثرانگشت است، به راحتی می توان به آن اطمینان نموده و از این قفل استفاده کرد .

به شبکه های وای فای ناشناخته متصل نشوید

در بسیاری از مکان های عمومی، وای فای رایگان ارائه می شود و این مورد بسیار وسوسه انگیز است. اما واقعیت آن است که اتصال به وای فای های عمومی رایگان، هرگز ایده خوبی نبوده و درصد ریسک این کار بسیار بالا است. تعیین نیست که ترافیک وای فای های عمومی از کجا تأمین می شود و به همین دلیل یکی از مشهورترین راه ها برای هک گوشی کاربران، وای فای عمومی است. بهتر است برای اتصال به اینترنت به جز وای فای خانگی خود، از دیتای موبایل استفاده نمایید، برای وای فای عمومی نیز اگر کاملاً به فرد یا شرکت ارائه دهنده آن مطمئن هستید، متصل شوید واگرنه از این کار پرهیز کنید .

ایمیل، لینک و فایل های مشکوک ارسالی را باز نکنید

یکی دیگر از محبوب ترین راه های هک گوشی کاربران حملات ملقب به فیشینگ است. در این نوع حمله، یک لینک، فایل، سند، تصویر یا حتی ویدئو توسط یک منبع با نامی آشنا برای کاربر ارسال می شود. با باز کردن آن لینک یا فایل، بدافزار های مخفی شده در آن وارد گوشی شما شده و عملیات هک اطلاعات شخصی شروع می شود .

برای مقابله با این حملات باید به منبع فرستنده فایل مراجعه کرد، شماره های مشکوک و ناشناس یا آدرس های ایمیل غیر رسمی، معمولاً به حملات فیشینگ ارتباط دارند. بسیاری از ایمیل های ارسال شده برای کاربران دارای نام دروغین هستند، مثلاً یک ایمیل با نام یک سرویس دهنده پهنای باند اینترنتی مشهور برای شما ارسال می شود، اما باید به آدرس آن ایمیل نیز توجه کرد. بخش دیگری از پیغام ها دارای تبلیغات غیرواقعی مانند تخفیف یک فروشگاه اینترنتی، حراجی فصل یا چنین مواردی هستند که کاربر را به بازکردن لینک تشویق می نماید .

این روز ها باید به پیغام های ارسالی در شبکه های اجتماعی و پیغام رسان ها نیز توجه کرد، بسیاری با منسوخ شدن ارسال ایمیل، حملات خود را از پیغام رسان ها انجام می دهند. تلفن هوشمند جف بزوس، مالک آمازون نیز با یک فایل ویدئویی که از طرف بن سلمان در واتس آپ برایش فرستاده شده بود، هک شد .

از ایستگاه های شارژ عمومی استفاده نکنید

برخی مواقع 10 دقیق اتصال به شارژ می تواند تا ساعت ها کار ما را راه بیندازد. کمبود باتری گوشی مخصوصاً در مسافرت که دسترسی به برق محدود است، اتفاقی عادی محسوب می شود برای همین معمولاً در ایستگاه های قطار، فرودگاه ها، پایانه های اتوبوسرانی و مکان های عمومی پر رفت و آمد، ایستگاه های شارژ گوشی تعبیه می شود تا مردم استفاده کنند .

هرچند اندروید و iOS هر دو در برابر اتصال های ناامن کابل شارژ مقاوم هستند، اما شما هرگز نمی دانید که هکر ها چه در سر دارند. ممکن است روشی جدید برای دسترسی به اطلاعات گوشی پیدا نموده باشند و آداپتور و کابل مخصوص خود را در میان کابل های ایستگاه شارژ قرار داده باشند. در مواردی که شارژ کمی دارید حتی بهتر است از شارژر های افراد ناشناس نیز استفاده نمایید. به همراه داشتن یک پاوربانک، بهترین راه چاره است .

منبع:باشگاه خبرنگاران

،

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 782

به "معرفی 6 روش کارآمد برای جلوگیری از هک شدن تلفن هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 6 روش کارآمد برای جلوگیری از هک شدن تلفن هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید