آموزش رفع ارور 1009 در آیفون و آیپد

به گزارش صبح مهریز، ارور 1009 معمولا در حالتی رخ می دهد که آدرس پروتکل اینترنتی (IP) مقصد کاربری که به وسیله سرورهای اپل تشخیص داده می شود، به وسیله فروشگاه نرم افزاری App Store پشتیبانی نشود.

آموزش رفع ارور 1009 در آیفون و آیپد

ارور 1009 در آیفون و آیپد چیست؟

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی -کد ارور 1009 پیام خطای ناخوشایندی برای کاربران دستگاه های هوشمند مبتنی بر سیستم عامل iOS اپل است. در صورت به نمایش درآمدن پیام خطای Your request cannot be processed. Error code: 1009 در گوشی آیفون، بهتر است قبل از مراجعه به پایگاه خدماتی اپل یا برقراری تماس با بخش پشتیبانی، راهکارهای ساده ای را که برای حل خطای 1009 وجود دارد، بررسی کنید.

کد خطای 1009 معمولا در دو حالت رخ می دهد:

  • حالت اول زمانی است که آدرس پروتکل اینترنتی (IP) مقصد کاربری که به وسیله سرورهای اپل تشخیص داده می شود، به وسیله فروشگاه نرم افزاری App Store پشتیبانی نشود. حالت دوم هم مربوط به اعمال نشدن تنظیمات پیش فرض پروکسی (proxy) در دستگاه iOS کاربر است؛ زیرا تنظیمات پیش فرض پروکسی آیفون برای استفاده در کشور خریداری شده، پیکربندی شده است.
  • به علاوه، بروز خطای 1009 می تواند بر اثر دلایل دیگری مثل جیلبریک کردن دستگاه مبتنی بر سیستم عامل iOS، وجود مشکل در اطلاعات اپل آیدی و کارت اعتباری کاربر و بروز اشکال در یک نرم افزار هم رخ دهد.

به عبارت دیگر، در صورت موقتی بودن خطای 1009 و مرتبط نبودن آن با نوع اتصال اینترنتی کاربر، به طوری که بتوان با دیگر دستگاه های ساخت اپل از همان کانکشن با موفقیت از نرم افزار بهره برد، می بایست مطابقت اطلاعات کارت اعتباری و حساب کاربری آیتونز با کشور مبدا بررسی شود. ایجاد هرگونه تغییر در حساب کاربری قبلی باید به اطلاع اپل رسیده و جدیدترین جزئیات تغییر یافته به تایید اپل برسد. بیش تر کاربران به ندرت به چنین جزئیات در حال تغییر توجه می کنند؛ در نتیجه با کد ارور 1009 آیفون یا آیپد روبه رو می شوند. به عنوان مثال، اگر به خاطر تعویض کارت اعتباری، شماره کارت آن تغییر کرده باشد، هنگام پرداخت هزینه نرم افزار، خطای 1009 مرتبط با کارت اعتباری رخ خواهد داد.

به غیر از ارتباطات اینترنتی ضعیف، دلیل دیگری که موجب بروز خطای 1009 می شود، مربوط به محدودیت های اعمال شده در نرم افزارها است. یعنی اگر خواستار نصب نرم افزاری باشید که اجازه دسترسی به آن در کشور خاص شما وجود نداشته باشد، با خطای 1009 روبرو خواهید شد. به عبارت بهتر، در صورتی اطلاعات مکانی مربوط به آدرس آی پی کاربر نشان دهنده مکان حضور آن در خارج از خاک آمریکا باشد، در صورتی که نرم افزار مورد نظر به استفاده در آمریکا محدود شده باشد، با ارور 1009 روبه رو خواهد شد.

خطای یاد شده دلیلی برای تحریم مستقیم ایران از سوی اپل نیست. به گفته سباسین از گروه پشتیبانی تخصصی اپل که بنده شخصا با ایشان تماس برقرار کردم، این خطا در بسیاری از کشورها قابل مشاهده است و صرفا محدود به ایران نیست. به علاوه، احتمالا این خطا زمانی اتفاق می افتد که اپل برای جلوگیری از حمله هکرها به سرورهای خود، دسترسی آی پی های مشکوک را محدود می کند که متاسفانه به خاطر سیاست های نادرست ایالات متحده آمریکا، آی پی کشور ایران هم در این فهرست جای گرفته است.

از سوی دیگر، به خاطر تحریم های ایالات متحده و سیاست های منفعت طلبانه آن ها، اساساً ساخت اپل آیدی با مشخصات و آدرس ایران ممکن نبوده و می بایست با مشخصات آمریکا یا سایر کشورهای مورد تایید ایالات متحده ایجاد شود. زیرا اصلا نام کشور ایران در هیچ کدام از خدمات نرم افزاری اپل وجود خارجی ندارد. در نتیجه هنگامی که قصد دانلود نرم افزار از ایران را دارید، با ارور 1009 روبرو می شوید. حتی روبرو شدن با خطای یاد شده در زمان استفاده نکردن از App Store و درون صفحه هوم دستگاه هم وجود دارد. دلیل این امر استفاده نرم افزارهای موجود در آیفون از اطلاعات اپل آیدی کاربر و ارتباط پیوسته آن ها با سرورهای شرکت اپل است.

تنها شرکت اپل نیست که از ارائه خدمات نرم افزاری خود برای کاربران ایرانی سر باز می زند. شرکت گوگل هم تقریبا دسترسی به بیش تر نرم افزارهای اندروید سطح بالای خود را برای کاربران ایرانی محدود کرده است که در صورت تشخیص آی پی ایران، پیام This item isnt available in your country را در گوگل پلی به نمایش می گذارد.

دسترسی آزاد و سریع به محتوای آیتونز منوط به وجود یک اینترنت پایدار، با سرعت مناسب، پهنای باند نامحدود و نبود محدودیت آی پی است. کاربران آیفون نباید نگران خطای 1009 باشند؛ زیرا خطای یاد شده کاملا بی ارتباط با سخت افزار دستگاه بوده و صرفا یک خطای نرم افزاری محسوب می شود که می توان با دنبال کردن راهکارهای ارائه شده در ادامه این مقاله، آن ها را مرتفع کرد.

بر اساس دلایل مختلفی که موجب به وجود آمدن خطای 1009 می شود، چندین روش مختلف برای رهایی از آن وجود دارد. ابتدا به بررسی کلی دلایل و راهکارهای پیشنهادی پشتیبانی فنی اپل پرداخته و سپس راهکارهای موجود را به ترتیب اهمیت آن ها تشریح خواهیم کرد.

علت نمایش پیام ارور 1009 آیفون (Error 1009) چیست؟

پیام خطا یا ارور 1009 (Your request cannot be processed. Error code: 1009) زمانی نمایش داده می شود که شما بخواهید محتوایی همچون برنامه یا بازی را از یک فروشگاه اپل (App Store) که آن فروشگاه به کشوری غیر از کشوری که شما به طور فیزیکی در آن قرار دارید اختصاص یافته، دانلود یا خرید نمایید. به طور غیرمستقیم دسترسی کاربران ایرانی به فروشگاه اپل مسدود شده است چرا که به دلیل مسئله تحریم کشور عزیزمان ایران توسط این شرکت آمریکایی (اپل)، اساساً ساخت اپل آیدی با مشخصات و آدرس ایران امکان پذیر نیست و تمامی اپل آیدی ها با مشخصات امریکا یا سایر کشورها بایستی ساخته شود. پس هنگامی که شما بخواهید محتوایی از فروشگاه App Store دانلود کنید به دلیل این که مکان فیزیکی شما ایران است شما با ارور 1009 (Error 1009) روبرو خواهید شد. حتی ممکن است زمانی که از App Store هم استفاده نمی کنید مدام با این پیام خطای 1009 در منوی اصلی یا درون اپلیکیشن ها روبرو شوید و علت آن این است که شما برنامه ای روی آیفون دارید که از اطلاعات اپل آیدی شما استفاده می کند و چون پیوسته در حال ارتباط با اپل است ارور 1009 (Error 1009) نمایش داده می شود.

آموزش رفع ارور 1009 در آیفون و آیپد

برای رفع این خطا (Cannot cannect to iTunes store) باید خود را به عنوان کاربری غیر ایرانی معرفی کنید برای این منظور باید از نرم افزارهای عبور از تحریم و تغییر IP استفاده کنید. چرا که این کار سبب می شود که اپل مکان فیزیکی شما را کشوری غیر از ایران تشخیص دهد. پس کافیست ابتدا از اتصال این نرم افزارها اطمینان حاصل کنید سپس با خیال راحت از فروشگاه اپل استفاده نمایید. البته کاربران با توجه به این که استفاده از این سرویس ها باعث کندی می شود می توانند فقط در زمان دریافت اولیه از آن استفاده کنند و پس از گذشت چند لحظه و نمایش دریافت (Download) در زیر ابزارک در آیفون، آیپد و آیپاد لمسی و در مقابل ابزارک در آیتیونز آن را متوقف (Pause) کنند و سرویس تغییر دهنده آدرس اینترنتی را قطع و مجدداً دریافت را ادامه (Resume) دهند. علت این که اپل از دریافت به این روش جلوگیری نمی کند نحوه بررسی فروشگاه App Store است که فقط در زمان اتصال به سرورهای سفارش گیرنده محل اتصال شما بررسی می شود و بعد از آن شما به سرورهای نگهدارنده وهاست دانلود ابزارک متصل می شوید و آن ها برای دریافت شما، فقط به تایید سرورهای سفارش گیرنده نیاز دارند. به این ترتیب براحتی ارور 1009 (Error 1009) را دور زدید و در واقع بدون محدودیت می توانید از اپ های اپ استور استفاده نمایید.

سخن آخر: شرکت اپل، آی پی ایران را مسدود کرده است، به طوری که می توان با تغییر آی پی و بهره مندی از پروکسی اقدام به رفع خطای یاد شده کرد. به گفته مهندس اپل، به روز بودن سیستم عامل و سفت افزار دستگاه هم می تواند از روبرو شدن با خطای 1009 جلوگیری کند. اگر شما در ساخت اپل آی دی هم مشکل دارید میتوانید مشکل خود را با استفاده از مقاله آموزش ساخت اپل آیدی تصویری استفاده کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1469

به "آموزش رفع ارور 1009 در آیفون و آیپد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش رفع ارور 1009 در آیفون و آیپد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید