قطب شمال؛ زایشگاه ماقبل تاریخ دایناسور ها

به گزارش صبح مهریز، کشف استخوان های پیراتولدی هفت گونه بچه دایناسور قطب شمال که در آستانه تولد یا تازه متولد شده بودند، نشان می دهد تخم گذاری در منطقه ها شمالی صورت گرفته است.

قطب شمال؛ زایشگاه ماقبل تاریخ دایناسور ها

بر اساس یک تحقیق تازه، تقریبا تمام گونه های دایناسور قطب شمال در تمام طول سال ساکن منطقه های بوده اند که پیش از این تصور می شد در زمستان ها خالی از سکنه بوده است و در این منطقه ها فراوریمثل می نموده اند.

گروهی از محققان دانشگاه فربنکس آلاسکا و دانشگاه ایالتی فلوریدا در سازند (Formation- مجموعه لایه هایی که صفات تعیین سنگ شناسی دارند) پرنس کریک در شمال آلاسکا، قطعاتی کوچک از دندان و استخوان دایناسوری متعلق به دوره کرتاسه (145 تا 66 میلیون سال پیش) را از زیر زمین کشف کردند.

به گفته آن ها، کشف این استخوان ها در چنین عرض جغرافیایی بالایی نشان می دهد این دایناسور ها در کل طول سال ساکن قطب شمال بوده اند. پیش تر تصور می شد این دایناسور ها در زمستان برای تخم گذاری به عرض های جغرافیایی پایین تر مهاجرت می نمایند.

پت دراکن میلر، نویسنده اصلی این مقاله و مدیر موزه شمالی دانشگاه آلاسکا، گفت: همین چند وقت پیش بود که مردم از انتشار خبری که نشان می داد دایناسور ها 70 میلیون سال پیش در قطب شمال می زیسته اند، حیرت کردند. حالا شواهدی آشکار در دست داریم که نشان می دهد دایناسور ها در قطب شمال لانه سازی هم می نموده اند. این اولین بار است که کسی نشان می دهد دایناسور ها می توانسته اند در چنین عرض جغرافیایی بالایی زادوولد نمایند.

کشف استخوان های پیراتولدی هفت گونه بچه دایناسور قطب شمال که در آستانه تولد یا تازه متولد شده بودند، نشان می دهد تخم گذاری در منطقه ها شمالی صورت گرفته است.

گریگوری اریکسون، استاد ارشد علوم زیستی دانشگاه ایالتی فلوریدا و نویسنده دیگر این مقاله، گفت: یکی از عظیم ترین اسرار دایناسور های قطب شمال این است که آیا به قطب شمال مهاجرت می نموده اند یا تمام طول سال همان جا ساکن بوده اند. او اضافه کرد: ناگهان بقایای پیراتولدی تقریبا تمام گونه های دایناسوری را کشف کردیم که در این سازند می زیسته اند. اینجا شبیه زایشگاهی ماقبل تاریخی بوده است.

این محققان با همکاری پژوهشگران موزه دیرینه شناسی سلطنتی تیرل واقع در آلبرتای کانادا و با کوشش طاقت فرسا، این سنگواره ها را -که بعضی میزان ته سنجاق بودند- بازیابی و آنالیز کردند. آنان با مقایسه این استخوان ها با سنگواره های کشف شده در عرض های جغرافیایی پایین تر مطمئن شدند آن ها به دوره پیراتولدی این دایناسور ها تعلق داشته اند.

وقتی محققان از لانه سازی این دایناسور ها در این منطقه ها مطمئن شدند، دریافتند که به احتمال زیاد این موجودات تمام عمر خود را در قطب شمال سپری نموده اند.

دکتر اریکسون در پژوهش قبلی خود اعلام نموده بود دوره روی تخم خوابیدن بیشتر دایناسور های قطب شمال بین سه تا شش ماه بوده است. حتی اگر کوتاه ترین مدت این بازه را در نظر بگیریم، باز هم فرصتی برای مهاجرت فصلی این موجودات باقی نمی مانده است.

تابستان در قطب شمال بسیار کوتاه است؛ پس حتی اگر این دایناسور ها در بهار هم تخم گذاری می کردند، نوزاد دایناسور برای مهاجرت به جنوب در فصل پاییز هنوز خیلی کوچک بوده است.

کالب براون، از نویسندگان این پژوهش و دیرینه شناس موزه سلطنتی تیرل، گفت: هر چقدر زمستان ها سرد و سیاه بوده، در تابستان 24 ساعته نور خورشید می تابیده و شرایط برای رشد کافی بچه دایناسور پیش از فرا رسیدن زمستان مناسب بوده است.

دکتر اریکسون گفت که سکونت دایناسور در تمام طول سال در قطب شمال، آزمونی جسمانی برای این موجود بوده است، اما با کشف استخوان پیراتولدی، معما های تازهی را باید حل کرد: اسرار کهن در خصوص حکمرانی دایناسور ها بر زمین را حل کردیم، اما حالا با معما های تازهی روبه رو شده ایم. در زمستان های قطب شمال چگونه زنده می ماندند؟

دکتر دراکن میلر گفت که دایناسور های کوچکتر قطبی می توانستند در زمستان به خواب زمستانی بروند. گونه های دیگر هم احتمالا با تغذیه از گیاهانی که در زمستان سبز بودند زنده می ماندند؛ درست مانند گوزن های شمالی امروزی.

دیرینه شناسان در حفاری های این منطقه فقط سنگواره حیوانات خون گرم پیدا نموده اند؛ نه مار و قورباغه و لاکپشت. این نشان می دهد حیوانات خون سرد نمی توانسته اند خود را با سرما و یخبندان زمستان های قطب شمال وفق دهند. دکتر درانکن میلر گفت: این پژوهش مستقیما به یکی از کهن ترین معما های دیرینه شناسان می پردازد؛ اینکه دایناسور ها خون گرم بودند یا خون سرد؟

وی اضافه کرد که به گمان نویسندگان این مقاله، غدد داخلی (سامانه داخلی فراوری گرمای بدن که اغلب آن را با نام خون گرمی می شناسند) نقش مهمی در زنده ماندن دایناسور های قطبی داشته است.

این یافته ها در نشریه کرنت بیولوژی (Current Biology) منتشر شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1764

به "قطب شمال؛ زایشگاه ماقبل تاریخ دایناسور ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطب شمال؛ زایشگاه ماقبل تاریخ دایناسور ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید