شعارنویسی روی دیوار مسجد و مدرسه معیرالممالک!

به گزارش صبح مهریز، دوستعلی خان معیرالممالک، داماد ناصرالدین شاه سی هزار متر مربع باغ داشت که بخشی از آن مسجد، مدرسه و آب انبار بود. گنبد بزرگ و آجری مدرسه و مسجد وقتی در کوچه پس کوچه های سنگلج قدم می زنی از راه دور هم پیداست. نزدیک تر که می شوی نه از آن باغ بزرگ خبری هست و نه از خانه آن. اما هنوز آب انبار قدیمی و مسجدش پابرجاست. هنوز در نزدیکی این مسجد، حمام معیرالممالک وجود دارد و در میان آپارتمان های ساخته شده ردی از خانه هایی با درهای ورودی چوبی و کوبه های زنانه و مردانه وجود دارد.

شعارنویسی روی دیوار مسجد و مدرسه معیرالممالک!

مسجد، مدرسه و آب انبار معیرالممالک مربوط به دوره قاجار بوده که با شماره 2687 در سال 1379 به ثبت ملی رسید بنایی که 6 سال پیش تغییرات گسترده در آن موجب نگرانی کارشناسان میراث فرهنگی شده بود.

این مسجد یک طاق ورودی داشت که متعلق به دوره قاجار بود. متولیان مسجد، آن را در تخریب نموده و دوباره ساختند چون اعلام نموده بودند که یکی از جرزهای آن حرمت نموده و احتمال تخریب داده بودند. کارشناسان میراث فرهنگی نیز گفته بودند که مقاوم سازی انجام گردد نه تخریب. اما بعد از مدتی این طاق خراب شد و دوباره آن را ساختند.

مهر نوشت، اما اکنون مشاهده می گردد که روی دیوارهای بیرونی این بنا دیوار نویسی و شعار نویسی شده است. آثار سیاهی شدن آجرها در اثر آتش مواد مخدر، قابل دیدن است و کوچه های اطرافش محلی برای تجمع زباله و معتادان محل شده است. بازیگوشی پسرکان جوان هم به دیوارهای این بنا تاریخی آسیب کمی نزده است چون آثار ترقه و شمع های خاموش شده، دیوار این بنا را سیاه نموده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1627

به "شعارنویسی روی دیوار مسجد و مدرسه معیرالممالک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شعارنویسی روی دیوار مسجد و مدرسه معیرالممالک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید