دستنبد زرین دژ باستانی زیویه به عنوان نماد شهری استفاده می گردد

به گزارش صبح مهریز، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سقز از مصوب شدن اجرای طرح دستبند زرین مکشوفه از کاخ دژ باستانی زیویه به عنوان المان شهری در میدان مرکزی شهر صاحب از توابع این شهرستان اطلاع داد.

دستنبد زرین دژ باستانی زیویه به عنوان نماد شهری استفاده می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان، صلاح نصرالهی روز دوشنبه 9 تیرماه 99 در این خصوص گفت: المان های شهری به عنوان بخشی از عناصر اصلی تشکیل دهنده معابر و فضاهای باز شهری یکی از جذابیت های بصری در شهر و زیرمجموعه حوزه گرافیک محیطی است و شامل انواع مختلفی از جمله: مجسمه ها و سردیس ها، نمادهای ملی مذهبی، المان های تاریخی و فرهنگی، المان های ورزشی، احجام گیاهی و حیوانی، احجام انتزاعی، بناهای خاص معماری و...است. در این میان یکی از پر معنا و مفهوم ترین المان های شهری، المان های تاریخی و فرهنگی است که در جهت بازنگری تاریخ و فرهنگ گذشتگان اجرا می گردد.

او اضافه نمود: به همین دلیل مقرر شد با همکاری شهرداری شهر صاحب و اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سقز طرح دستبند زرین منحصربه فرد مکشوفه از تپه باستانی زیویه در میدان مرکزی شهر صاحب که در واقع راستا اصلی دسترسی به کاخ دژ باستانی زیویه است، اجرا گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سقز با منحصربه فرد خواندن این دستنبند ارزشمند و تاریخی ادامه داد: دستبند مذکور به شکل حلقه باز ساخته شده و در مقایسه با دستبندهای دیگر مکشوفه از زیویه و سایت های هم دوره آن عظیم تر و دارای تزئینات بیشتری است. قطر دستبند حدود 10 سانتی متر و وزن آن 288 گرم از طلای خالص است، قسمت اصلی حلقه دستبند از داخل کاملا صاف و از بیرون از طریق شیارهایی ساده و لیکن منظم طراحی شده است.

او در خصوص ارزش و خصوصیات دیگر این اثر تاریخی به دو راس این دستبند اشاره نمود و گفت: دو راس آن از طریق کله های دو شیر یکی با دهان باز و دیگری با دهان بسته تزیین شده است. کله ای که به شکل شیر با دهان باز است برای سهولت در به دست دریافت، متحرک بوده و از طریق سنجاقی در جالی خود ثابت شده است.

نصراللهی اضافه نمود: میانه و ساق دستبند به شکل لوزی طراحی شده و شکل چهار شیر خفته رو در روی هم بر روی آن ایجاد شده است.

او ادامه داد: در استان کردستان تا به امروز به ندرت از مضامین تاریخی و باستانی برای ساخت المان های شهری استفاده شده است و امیدواریم اجرای المان زیویه در شهر صاحب سر آغازی برای بهره گیری از این داشته های فرهنگی و تمدنی به منظور به نمایش در آوردن در فضاهای باز شهری باشد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1125

به "دستنبد زرین دژ باستانی زیویه به عنوان نماد شهری استفاده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستنبد زرین دژ باستانی زیویه به عنوان نماد شهری استفاده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید