جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 9 دی ماه 99

به گزارش صبح مهریز، فرایند صعودی بورس امروز بیشتر از پنج دقیقه دوام نیاورد و بلافاصله بعد از آن شاهد کاهش شاخص کل بودیم. تا جایی که با گذشت 30 دقیقه از آغاز معاملات، شاخص کل 10 هزار و 100 واحد کاهش پیدا نموده و به محدوده یک میلیون و 427 هزار واحد رسیده است. در این ساعت شاخص کل 70 صدم و شاخص هم وزن 59 صدم کاهش پیدا نموده که نشان می دهد شرکت های کوچک و عظیم اغلب در مدار نزولی حرکت می نمایند. نماد های فولاد، خودرو، فملی، نوری، وپارس، شستا و شبندر بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل از خود به جا گذاشته اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 9 دی ماه 99

اکثریت به دست قرمز ها افتاد

به گزارش خبرنگاران، بعد از رفت و برگشت بورس در اولین دقایق بازار امروز، نقشه بورس رنگ قرمز به خود گرفت و تعداد نماد های منفی بازار سر به فلک کشید. تا جایی که از مجموع 309 نماد بورسی معامله شده در این ساعات، 87 نماد فرایند صعودی دارند و 222 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند. همچنین از بین 239 نماد فرابورسی، 84 نماد در مدار صعودی حرکت می نمایند و 155 نماد قرمزرنگ هستند. موردی که به خوبی رنگ قرمز نقشه بازار را شرح می دهد.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه 9 دی ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار بعد از نوسان کوتاه مدت شاخص که نهایتا به کاهش آن منجر شد، نشان می دهد امروز احتمالا دوباره با یک بازار نزولی طرف هستیم. گروه های کوچک معاملات بیشتری دارند. تا جایی که استخراج کانه های فلزی به برترین گروه صنعت تبدیل شده و در این گروه اغلب نماد ها به جز کگهر قرمزرنگ هستند و کاما تا صف فروش پیش رفته است. بیمه ها از نظر ارزش معاملات در رتبه دوم قرار دارند و در بین آن ها به جز سه نماد سبزرنگ کوثر، دانا و بنو که برایشان صف خرید تشکیل شده، بقیه نماد ها عموما قرمزرنگ هستند و شاهد تشکیل صفف روش برای نوین، میهن، وسین و ودی هستیم. محصولات غذایی در بازار قرمز امروز رنگ سبز به خود گرفته و دست کم در نماد های پرمعامله شاهد افزایش قیمت سهام شرکت های غذایی هستیم. گروه فلزات اساسی اغلب قرمزرنگ است. هرچند نماد های سبزرنگی مثل فوکا، فرزین، فالوم، فروس و فولاژ که عمدتا شرکت های کوچک هستند در بین آن ها به چشم می خورند. در گروه خودرو و ساخت قطعات به جز خنصیر و خکمک بقیه نماد در آستان تشکیل صف فروش قرار دارند و تا پنج درصد ارزش سهام خود را از دست داده اند. محصولات شیمایی شرایط مشابهی دارند. پالایشگاه ها بعد از صعود عجیب روز گذشته دوباره به فرایند نزولی افتاده و قرمزرنگ شده اند. امروز گروه های زراعت، صندوق های ETF، سیمانی ها، هولدینگ ها، قندی ها و ساخت محصولات فلزی از جمله گروه های قرمز بازار هستند.

یک چهارم بازار در صف فروش

آنالیز صف های خرید و فروش امروز بازار سرمایه نشان می دهد در نیمه معاملات حدود 146 نماد که یک چهارم بازار را تشکیل می دهند، صف فروش دارند و ارزش صف های فروش آن ها در مجموع به دو هزار و 510 میلیارد تومان می رسد. در طرف مقابل تنها 96 نماد شاهد تشکیل صف خرید هستند و ارزش مجموع این صف ها تقریبا هزار و 470 میلیارد تومان است.

وآذر؛ سنگین ترین صف خرید بازار

تقاضای خرید سهام شرکت توسعه سرمایه گذاری آذربایجان همچنان بالاست و نماد وآذر را در مقام سنگین ترین صف خرید بازار سرمایه نگه داشته است. ارزش صف خرید این نماد امروز به حدود 119 میلیارد تومان می رسد. کوثر با صف خرید 112 میلیاردی در رتبه دوم و پتایر با صف خرید 62 میلیاردی در مقام سوم قرار دارند. البته صف خرید 141 میلیارد تومانی چخزر که به تازگی شاهد عرضه اولیه سهام آن بودیم، در نظر گرفته نشده است. از جمله دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز می توان به غگیلا، دتوزیع، زفکا، رافزا، شکربن، شستا، چکاوه، پدرخش و غگل اشاره نمود.

بوعلی؛ سنگین ترین صف فروش بازار

شرکت پتروشیمی بوعلی بعد از رسیدن به حداکثر بازدهی عرضه های اولیه در مدار نزولی افتاده و شاهد تشکیل صف فروش در نماد بوعلی هستیم. ارزش صف فروش بوعلی که سنگین ترین صف بازار به حساب می آید، امروز حدود 317 میلیارد تومان است. برکت با صف فروش 240 میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و ولپارس با صف فروش 75 میلیارد تومانی در رتبه سوم واقع شده است. خزر، کبافق، خودرو، انرژی 1، شاروم، زدشت و دتولید دیگر نماد هایی هستند که صف فروش سنگینی در بازار امروز دارند.

افت 25 هزار واحدی شاخص کل در روز بد بورس

شاخص کل بورس تهران در انتها معاملات امروز سه شنبه 9 دی ماه با کاهش 25 هزار و 168 واحدی به رقم یک میلیون و 412 هزار و 44 واحد عقب نشینی کرد. در این روز شاخص کل 1.75 درصد و شاخص هم وزن 78 صدم درصد کاهش داشتند که نشان می دهد شرایط شرکت های عظیم وخیم تر از شرکت های کوچک بوده است. تا جایی که فملی، شستا، فارس، فولاد، خودرو، شپنا و شبندر بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل داشتند.

نقشه بازار در انتها معاملات روز سه شنبه 9 دی ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار در انتها معاملات نشان می دهد امروز استخراج کانه های فلزی، دارویی ها و غذایی ها بیشترین معاملات را در بورس شاهد بودند. در گروه استخراج کانه های فلزی، کاما با صف فروش به کار خود انتها داد، اما دیگر نمادها از جمله کگهر، کچاد و کگل شرایط خوبی را پشت سر گذاشتند. دارویی های به جز دشیمی و هجرت اغلب سبزپوش بودند و صف خرید داشتند. غذایی ها به جز غبهنوش، غفارس و غنوش شرایط مشابهی را تجربه کردند و شاهد تقاضای قابل توجه برای خرید سهام این شرکت ها بودیم. در گروه خودرو و ساخت قطعات، نمادهای عظیم از جمله خودرو، خساپا و خگستر با صف فروش به کار خود انتها دادند، اما در این نمادهایی مثل خبهمن، خنصیر، خدیزل و خشرق بودند که شرایط خوبی را پشت سر گذاشتند و در انتها معاملات به صف خرید رسیدند. گروه فلزات اساسی فرایند یکسانی نداشت. فولاد با اینکه تا نیمه معاملات کاهش قیمت پیدا نموده بود اما تا انتها ساعت معاملات به قیمت روز گذشته برگشت. فملی در این فرآیند پیروز ظاهر نشد و سه درصد ارزش خود را از دست داد. محصولات شیمیایی امروز اغلب قرمز رنگ بودند و صف فروش برای نمادهای عظیم این گروه یعنی پترول، شگویا و نوری تشکیل شده بود. صندوق های سرمایه گذاری سهامی هم امروز روز خود نداشتند و در بین آنها پالایش بیش از پنج درصد ارزش خود را از دست داد. چراکه تمام نمادهای گروه پالایشگاه ها به جز شرانل صف فروش داشتند و شاهد کاهش پنج درصدی قیمت سهام شپنا، شتران، شبندر و شبریز بودیم. بیمه ها، نهادهای اقتصادی، لاستیک و پلاستیک و سیمانی ها امروز شرایط بهتری نسبت به دیگر گروه ها داشتند. در طرف مقابل حمل و نقل، هولدینگ ها، عرضه برق و گاز، بانک ها در غیاب لیدرهایشان، زراعت، قندی ها و رایانه از جمله گروه های قرمز بازار بودند.

20 هزار میلیارد در بورس جابه جا شد

معامله گران بورس امروز بیش از 9 میلیارد و 600 میلیون سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی را در قالب یک میلیون و 600 هزار معامله به ارزش 13 هزار و 298 میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات شش هزار و 954 میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود 20 هزار و 252 میلیارد تومان می رسد که نسبت به روز قبل افزایش پیدا نموده است. امروز کاما، شستا، شپنا، برکت، خودرو، کچاد و خساپا پرتراکنش ترین نماد های بورسی و وسپهر، بپیوند، گکوثر، چخزر، زملارد، بگیلان و ذوب پرتراکنش ترین نماد های فرابورسی بودند.

برکت با تزریق واکسن کرونا از صف فروش به صف خرید آمد

نماد گروه دارویی برکت که امروز اولین تست انسانی واکسن کرونا را شروع کرد، در عرض چند دقیقه در بورس از صف فروش به صف خرید رسید. کل این اتفاق در کمتر از 10 دقیقه افتاد و حدود 157 میلیون سهام برکت در این زمان کوتاه جابه جا شد که ارزش آن حدود 400 میلیارد تومان است! خبر تزریق اولین واکسن کرونای ایرانی از چند روز گذشته منتشر شده بود و انتشار این خبر مربوط به امروز نبود.

خروج 520 میلیارد تومان دیگر از بورس

آنالیز تغییر مالکیت در بازار سهام نشان می دهد امروز شرکت های حقوقی حدود 519 میلیارد تومان سهام از سهامداران حقیقی خریده اند. بر این اساس می توان گفت در جریان معاملات امروز شاهد خروج 519 میلیارد تومان از بورس بودیم. شرکت های حقوقی امروز بیشترین حمایت را از نماد های شستا، شبندر، خودرو، فولاد، وپارس، وپاسار، شپنا، وملل، کچاد و آریا داشتند و در طرف مقابل در نماد های کاما، کوثر، ملت، غسالم، برکت، کگهر، دفارا، دانا، دتماد و شفا دست به فروش سهام زدند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1434

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 9 دی ماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 9 دی ماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید