ترخیص فوری کالاهای اساسی شروع شد

به گزارش صبح مهریز، انتها بعد از گذشت بیش از دو هفته از دستور رئیس برای اجرای مصوبه ترخیص فوری کالاهای اساسی از گمرک و بنادر، اعلام معاون فنی گمرک ایران از اقدام وزارت صمت برای ابلاغ مصوبه مربوطه و مجوز ترخیص 90 درصدی کالاهای اساسی حکایت دارد.

ترخیص فوری کالاهای اساسی شروع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، با توجه به موانعی که از اواخر سال گذشته در ترخیص کالاهای اساسی ایجاد و موجب تشدید دپوی این کالاها در گمرک و بنادر شده بود حدود یک ماه پیش طی جلسه معاونت مالی دولت و دستگاه های مربوطه، این موانع آنالیز و همراه با پیشنهاداتی برای برطرف آن به رئیس جمهور اعلام شد و وی بلافاصله با آن موافقت و دستگاه ها را ملزم به اجرا و ترخیص فوری کالاهای اساسی کرد، اما با گذشت بیش از دو هفته از صدور مصوبات، اقدامی نشد.

این در حالی بود که مجوز ترخیص 90 درصدی کالاهای اساسی از وزارت صمت و صدور اعلامیه اعتباری ارز از سوی بانک مرکزی در اهم این مصوبات قرار داشت، اما وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار، مصوبه مربوط به ترخیص این اقلام را به گمرک ایران ابلاغ ننموده و یا بانک مرکزی، تأمین ارزی در این رابطه انجام نداده بود.

بالاخره وزارت صمت تکان خورد

با این حال با پیگیری های اجرا شده در این رابطه، اعلام ارونقی-معاون فنی گمرک- از این حکایت دارد که انتها وزارت صمت مجوز مربوط به ترخیص 90 درصدی کالا را دیروز به گمرک ابلاغ نموده است.

ترخیص 90 درصدی آغاز شد

این مقام مسئول در گمرک ایران با تشریح جزئیات مربوط به ترخیص کالاهای اساسی در دستور رئیس جمهور گفت که به استناد تصمیم جلسه ستاد هماهنگی مالی دولت و کارگروه تنظیم بازار، به گمرک مجوز داده شد تا ترخیص درصدی کالاهای اساسی را با درخواست و اخذ تعهد از صاحبان کالا مبنی بر عرضه کالا با نرخ مصوب یا عرضه در سامانه ذیربط اعم از بازارگاه و شبکه های توزیع، تا سقف 90 درصد بدون الزام به کدرهگیری انجام دهد.

به گفته وی ترخیص قطعی کل کالاها مشروط به اخذ و ارائه اعلامیه تأمین ارز یا کدرهگیری بانکی خواهد بود.

لازم به یادآوری است که ترخیص 90 درصدی کالاهای اساسی از آبان ماه سال گذشته و با مصوبه ستاد هماهنگی مالی دولت در دستور کار ستاد تنظیم بازار بود ولی در اسفند ماه ستاد مزبور نسبت به لغو این تسهیلات اقدام کرد که این موضوع از عوامل افزایش دپوی کالاهای اساسی بود ولی در حال حاضر مجدداً تصویب و ابلاغ شد.

لیست متقاضیان به بانک مرکزی می رود

معاون فنی گمرک ایران در رابطه با سایر موارد ابلاغی نیز گفت که گمرک باید طی فراخوانی، متقاضیانی که خواهان استفاده از رویه اعتباری برای ترخیص کالاهای اساسی خود هستند را به بانک مرکزی راهنمایی کند.

طبق اعلام وی لیست ثبت سفارش کالاهای اساسی موجود در گمرک به تفکیک صاحبان کالا و شماره ثبت سفارش جهت پیگیری تخصیص و تأمین ارز این کالا با توجه به هماهنگی با وزارت صمت اعلام خواهد شد.

این مقام مسئول در گمرک ایران یادآور شد که صاحبان کالا می توانند با توجه به شرایط مشخص شده بدون بهانه ای برای عدم ترخیص، مراجعه و کالای خود را از گمرک خارج نمایند.

در حال حاضر از مجموعه کالاهای دپو شده در گمرک و بنادر، 5.8 میلیون تن را کالاهای اساسی تشکیل می دهد که میزان این دپو در فاصله یک ماه اخیر حدود یک میلیون تن افزایش داشته است، عمده این کالاها همان 6 قلم دریافت نماینده ارز ترجیحی است که غالبا نهاده های فراوری دام و طیور و روغن است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1693

به "ترخیص فوری کالاهای اساسی شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترخیص فوری کالاهای اساسی شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید