جدیدترین ابهامات فوق العاده ویژه معلمان

به گزارش صبح مهریز، خبرنگاران-برخی از معلمان معتقدند وزارت آموزش و پرورش فوق العاده ویژه را از 9% تا 21% با شرایط عجیب و غریب اجرا نموده است.

جدیدترین ابهامات فوق العاده ویژه معلمان

به گزارش خبرنگاران ، بر اساس آخرین فوق العاده ویژه فرهنگیان معلمان از نوبخت خواسته اند تا نظر رسمی خود درباره پرداخت فوق العاده ویژه و رتبه بندی معلمان را از تریبون های رسمی اعلام نمایند.

معلمان همچنان پیگیر اجرای فوق العاده ویژه فرهنگیان و رتبه بندی هستند. آنها در واکنش به صحبت های وزیر آموزش و پرورش درباره معین نبودن اعتبار لازم در لایحه بودجه از نوبخت خواسته اند موضع رسمی خود را درباره پرداخت فوق العاده ویژه معلمان و رتبه بندی معلمان اعلام کندو در نامه معلمان امده است: ضمن عرض تشکر فراوان از جنابعالی بابت ملاقات با جمعی از معلمین و معین کردن تکلیف رتبه بندی و فوق العاده ویژه ، همانطور که میدانید مقدار بودجه مورد احتیاج در لایحه رتبه بندی ارسالی به مجلس و لایحه بودجه امسال معین نشده است و همین موضوع باعث برآورد های مختلف از سوی نمایندگان مجلس و شخص آقای وزیر شده است که باعث ازرده خاطر شدن تمامی فرهنگیان گشته است. حال با توجه به اینکه جنابعالی در جلسه با تشکل های فرهنگی گفتید که این برآورد ها فاقد اعتبار است و به شدت ان ها رد کردید و صریحا به نمایندگان معلمان گفتید بودجه رتبه بندی محدودیت ندارد..خواهشا جهت شفاف سازی سایر مسئولین و اسودگی خاطر تمامی فرهنگیان در این مورد، نظر رسمی و اعلامی خود به نمایندگان معلمین را یک بار دیگر ، اینبار از تریبون های رسمی اعلام نمایید .

فوق العاده ویژه فرهنگیان

هفته گذشته اعلام شده بود 21 درصد فوق العاده ویژه برای تمام فرهنگیان بدون در نظر دریافت سابقه و اجرا از 1 تیر 1400 اجرا می شود. گفته شده احکام تا قبل از دولت فعلی صادر خواهد شد. درجلسه نمایندگان فرهنگیان کشور با نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در تاریخ اول تیر 1400 قرار بر این شد تا سقف 21 درصد فوق العاده ویژه که برای تمام کارکنان دولت اجرا می شود عینا برای تمام معلمان و کارکنان آموزش و پرورش هم بدون توجه به سابقه و بدون هیچ شرطی از تاریخ اول تیر 1400 اجرا شود. بر اساس بخشنامه 15بهمن 1393 فوق العاده ویژه از 50 درصد برای 25 درصد کارکنان ، به 35 درصد برای 60 درصد کارکنان که با ضرب 35 در 60 عدد 21 درصد بدست می آید، باید باشد. گفته شده برای معلمان با سابقه و تحصیلات بالا تفاوتها در طرح رتبه بندی جبران می شود همچنین قرار شد احکام جدید توسط آموزش و پرورش احکام قبل از انتها کار دولت دوازدهم صادذ شود .

پس از جلسه نمایندگان معلمان با نوبخت درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان و انتشار جزئیات این جلسه بسیاری این سوال را مطرح می نمایند که سقف فوق العاده ویژه چقدر است؟ بر اساس آخرین مصوبه هیات دولت سقف فوق العاده ویژه 35 درصد است که در جلسه دیروز معلمان با نوبخت قرار بر این شده است که فوق العاده معلمان همانند سایر دستگاه اعمال شده و با حقوق تیرماه پرداخت شود. اما انچه از فوق العاده ویژه 50 درصدی گفته می شود یک پیشنهاد است که در صورت تصویب برای همه دستگاه ها از جمله آموزش و پرورش اصلاح خواهد شد. از آنجا که در سال 1399 قانون رتبه بندی تصویب نشده بود از محل فوق العاده ویژه به اسم رتبه بندی از 9 درصد؜ تا 21 درصد؜ با میانگین 14؜ به تعدادی از معلمان اموزش و پرورش پرداخت شد که گویا نوبخت در جلسه دیروز گفته است این فوق العاده به همه معلمان و کادر اداری بصورت یکسان تعلق خواهد گرفت و رتبه بندی هم جداگانه مشمول معلمان خواهد شد.

فوق العاده ویژه معلمان

جزئیات جلسه نمایندگان فرهنگیان با نوبخت درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان

فرج کمیجانی دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی که در جلسه نمایندگان معلمان با نوبخت حضور داشت درباره جزئیات این جلسه نوشته است:

بدینوسیله به استحضار میرساند که امروز دوشنبه اول تیرماه 1400با معین وقت قبلی راس ساعت 4 بعدازظهر جلسه ایی با حضور و ریاست جناب اقای دکتر محمد باقر نوبخت معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه ، اقای الهیار ترکمن معاون وزیر آموزش و پرورش ، جناب اقای مهندس طاهری مدیراموزش و پروش عمومی و فنی و حرفه ایی سازمان برنامه و بودجه ،جناب اقای دکتر میرزاده مشاور ارشد رئیس سازمان برنامه و بودجه ، سرکار خانم مریم رنگ آمیر طوسی عضو شورای عالی آموزش و پرورش ،جناب آقای جواد نوبختی عضو شورای عالی اموزش و پرورش ، فرج کمیجانی دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی ، خانم سیما زنجانی مدیر ابرگروه کشوری پیگیری مطالبات فرهنگیان ، خانم صبور کرمی . اسماعیل جعفری، غدیر قاسمی ، باقر جعفر وند ، محمدرضا خواه ، مهدی محمدیان ، مجید رحیمی از دانشگاه فرهنگیان و اقای رامین کریمی نیا از سازمان معلمان در محل سازمان برنامه و بودجه تشکیل و پس از دو ساعت و نیم بحث و گفتگو پیرامون مطالبات فرهنگیان در مورد موارد ذیل اتخاذ تصمیم شد

1- همه حاضرین در جلسه تاکید کردند که بحث نظام رتبه بندی معلمان و اعطای فوق العاده ویژه برای فرهنگیان دو مقوله کاملا مجزا و هر کدام تابع قانون خاص خود می باشند که این موضوع مورد قبول مسئولین حاضر در جلسه نهاده شد

2- مقرر شددر بحث اعطای فوق العاده ویژه به فرهنگیان همانند سایر دستگاه ها و سازمان ها حداکثر تا 35٪؜ حقوق و فوق العاده های مستمر به نحوی که متوسط پرداختی از 60٪؜ سقف تجاوز نکند (میانگین 21٪؜) به همه کارمندان اداری و اموزشی وزارت اموزش و پرورش از تاریخ 1400/4/1 تعلق و احکام مربوط در اسرع وقت توسط وزارت اموزش و پرورش صادر شود

3- بحث رتبه بندی معلمان عین مفاد مصوبه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با تاریخ اجرای 1400/1/1 به انجام خواهد رسید .

4- در مورد پرداخت پاداش انتها خدمت بازنشستگان سال 1399 مجددا جناب اقای نوبخت تاکید نمودند که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تا انتها تیرماه 1400 حتما پاداش این بازنشستگان عزیز پرداخت خواهد شد

5- در مورد ارائه لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان طبق تاکید جناب اقای دکتر نوبخت موضوع در دستور جلسه آینده هیات دولت است که پس از تصویب در هیات وزیران بلافاصله با قید دو فوریت به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد

6- در مورد پرداخت مطالبات معلمان مدارس خارج کشور دستورات لازم جهت آنالیز و اقدام مقتضی صادر شد

7- هر میلغی که به شاغلین سازمان ها و وزراتخانه های مختلف که اضافه می شود بدلیل اینکه میانگین حقوق شاغلین بازنشستگان فاصله ایجاد می نماید در صورت تصویب و ابلاغ لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان در مهر ماه مجدد همسان سازی حقوق شاغلین وربازنشستگان باید اجرا شود .

فوق العاده ویژه چیست؟

نحوه محاسبه فوق العاده ویژه فرهنگیان تا به امروز

برای معلمان ومدیرومعاونین مدارس، از تاریخ 99/1/1 فوق العاده ویژه برقرار می شود که مطابق جدول پایین با توجه به مقطع مقطع اشتغال فعلی پرسنل و عدد رتبه مندرج درحکم کارگزینی درصد متفاوتی دارد.

درصد فوق العاده ویژه معلمان براساس مقطع:

رتبه(1):ابتدایی=10%، متوسطه=9%

رتبه(2):ابتدایی=12%، متوسطه=11%

رتبه(3):ابتدایی=15%، متوسطه=14%

رتبه(4):ابتدایی=18%، متوسطه=17%

رتبه(5): ابتدایی=21%،متوسطه=20%

مبالغ بندهای حقوقی موثر:

حق شغل

فوق العاده مدیریت

حق شاغل

فوق العاده ایثارگری

فوق العاده سختی کار

فوق العاده شغل

تفاوت بند (ی)

تفاوت جزء (1)

بر اساس حکم

تغییر ضریب حقوقی سال 99 (99/1/1) باهم جمع نموده و حاصل را در درصد معین شده فوق العاده ویژه ضرب می کنیم. مبلغ به دست آمده مبلغ فوق العاده ویژه این پرسنل درسال 99 خواهد بود.

ضریب حقوقی سال 99: 2438 ریال

فوق العاده ویژه 50 درصدی چیست؟

سایت روزنو در ادامه این گزارش نوشت: فوق العاده ویژه 50 درصد یعنی مجموع حق شغل، حق شاغل، فوق العاده شغل، سختی کار، بند الف، بند و حق مدیریت ضرب در 50 درصد یا نیم است که مبلغ قابل توجهی می شود. در احکام جدید برقراری فوق العاده ویژه 50 درصدی معلمان آموزش و پرورش به صورت ناقص بین صفر تا بیست درصد اجرا شده و دیوان عدالت اداری این موضوع را تایید نموده است. این موضوع باعث شده تا معلمان پیگیر اجرای کامل فوق العاده شغل شوند و از دولت خواسته اند که با پیگیری این موضوع و مشمول شدن تمامی معلمان به فوق العاده ویژه پنجاه درصدی خاطره ای خوش از دولت دوازدهم برای معلمان برجا بگذارند. پرداخت ناقص فوق العاده شغل در حالی است که چندی پیش محمدباقر نوبخت در لایو اینستاگرامیش گفت منابع لازم برای پرداخت فوق العاده ویژه 50 درصدی معلمان را اختصاص داده اما از اینکه چرا آموزش و پرورش آن را اعمال ننموده، اطلاعی ندارد. معلمان می گویند تا پیش از این تصور می شد منابع اقتصادی کافی وجود ندارد، اما با این صحبت نوبخت معلمان به دنبال پاسخ این سوالند که چرا با وجود اینکه منابع اقتصادی وجود دارد اما وزارتخانه آن را در احکام درج ننموده است. معلمان معتقدند وزارت آموزش و پرورش فوق العاده ویژه را از 9% تا 21% با شرایط عجیب و غریب جیره بندی نموده است.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1717

به "جدیدترین ابهامات فوق العاده ویژه معلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین ابهامات فوق العاده ویژه معلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید