برنامه ریزی برای واکسیناسیون معلمان و بازگشایی مدارس

به گزارش صبح مهریز، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ضمن اشاره به شرایط بروز کرونا در بچه ها، در عین حال از اقدامات و برنامه ریزی ها برای بازگشایی مدارس از مهرماه و در شرایط ایمن اطلاع داد.

برنامه ریزی برای واکسیناسیون معلمان و بازگشایی مدارس

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سرگرمی و سفر بیشتر بدانید.

به گزارش ایسنا، سیدحامد برکاتی، درباره میزان ابتلای بچه ها به کرونا، گفت: بچه ها هم مثل بزرگسالان در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند، اما احتمال ابتلای بچه ها به موارد علامتدار و یا شدید کرونا کمتر است. نکته مهم، شدت این بیماری در گروه های سنی مختلف است که در خصوص بچه ها این خطر بیماری شدید، بسیار کمتر از سالمندان است. هرچند هنوز علت دقیق ریسک بسیار کمتر این بیماری در بچه ها شناخته نشده است، در خصوص این اختلاف نظریه های متفاوتی مطرح است. به عنوان مثال فاکتور های محافظتی در بچه ها بیشتر است و سیستم ایمنی به دلیل واکسن های متعددی که در کودکی دریافت می نمایند فعال تر است.

وی در ادامه تاکید نمود: در واقع علت فعال تر بودن سیستم ایمنی به دو دلیل است، اول جوان بودن سیستم ایمنی که حدودا در 3 سالگی به بلوغ کامل می رسد و دوم به دلیل واکسن های متعددی که کودک دریافت می نماید سیستم ایمنی تحریک شده و کارایی بیشتری دارد. از سوی دیگر این مطرح است که این فاکتور های محافطتی در خصوص آنفلوانزا هم وجود دارد که، اما بچه ها هم بیشتر و هم شدیدتر به آنفلوانزا درگیر می شوند. یکی از نظریه های دیگر این است که ریه بچه ها گیرنده کمتری برای ویروس کووید دارد.

وی اضافه کرد: خصلت ویروس کرونا برخلاف آنفلوآنزا است و این بیماری علائم و شدت کمتری را در بچه ها دارد. درگیری شدید بچه ها و مرگ و میر در آن ها به مراتب کمتر از گروه سنی بزرگسال و بویژه سالمندان است. موارد معدود مرگ و میر در بچه ها عمدتا در آن هایی بوده است که بیماری زمینه ای داشتند یا به شدت چاق بودند.

برکاتی درباره تزریق واکسن کرونا به بچه ها، اظهار کرد: عمده موارد مرگ و میر کرونا در سالمندان بالای 60 سال و افراد دچار بیماری های مزمن است. استراتژی اول وزارت بهداشت این است که با توجه به محدودیت واکسن کرونا و تا رسیدن به مصرف واکسن ایرانی جلوی چرخه مرگ را بگیرد و استراتژی دوم توقف زنجیره انتقال بیماری است.

وی اضافه کرد: دانسته های قبلی ما از بیماری های واگیردار که با واکسن کنترل شدند این است که بیش از 70 درصد یک جامعه باید واکسینه شوند تا چرخه بیماری در جامعه قطع گردد. طبیعتا با پیشروی در برنامه و سند ملی واکسیناسیون در نیمه دوم سال، به این هدف می رسیم و با افقی که از واکسیناسیون داریم، به طرف قطع چرخه بیماری می رویم. طبیعتا تصمیم معقول این است که ابتدا به سراغ گروه هایی که در معرض خطر بیشتری هستند برویم. در خصوص تزریق واکسن به گروه بچه ها اساسا بچه ها گروهِ هدفِ تزریق واکسن در هیچ کشوری نبوده اند. کشور کانادا اخیرا تزریق یکی از واکسن ها را به گروه معدودی از بچه ها شروع نموده است، ولی هنوز نتایجی از آن (اثر بخشی و یا عوارض) منتشر نشده است.

وی درباره احتمال بازگشایی مدارس از مهرماه امسال، توضیح داد: مباحث مختلفی در خصوص مدارس وجود دارد. یکی سرکلاس رفتن و تجمع بچه ها هنگام ورود و خروج به مدرسه است و دومی تجمع ابتدای صبح و هنگام ظهر است که با بازگشایی و تعطیلی مدارس در سیستم حمل و نقل عمومی رخ می دهد.

برنامه این است که بتوانیم تا مهرماه استاندارد های لازم برای بازگشایی مدارس عملی کنیم و بتوانیم ابتدا به سراغ گروه های در معرض خطر و کارکنان و معلمان مدارس برویم و سپس به مرور معلمین را واکسینه کنیم و مطابق سند ملی واکسیناسیون فرایند تزریق واکسن که از سالمندان و بیماران خاص شروع شده به مرور و تا قبل بازگشایی مدارس به کارکنان و معلمان مدارس خواهد رسید و چرخه انتقال بیماری به مرور قطع می گردد. علت اصلی عدم بازگشایی مدارس به جز موضوع سلامت دانش آموزان فعال شدن چرخه انتقال بیماری بوده است چرا که این بحث مطرح است که علیرغم بیماری بی علامت یا خفیف بچه ها، احتمال لنتقال بیماری از بچه ها به گروه های سالمند و پر ریسک وجود دارد.

برکاتی تاکید نمود: در شرایط تعطیلی مدارس به جز موضوع کرونا ما بسیار نگران شرایط ِآینده بچه ها هستیم، زیرا مدرسه فقط محل یادگیری علم نیست، مدرسه محل تعامل بچه ها با یکدیگر و با مربی و محل اجتماعی شدن و آموختن بسیاری از جتبه های زندگی برای بچه ها است.

در یک کلانشهر، کودک معمولا در آپارتمان کوچکی زندگی می نماید و در این دوران والدین اجازه خروج از منزل به وی را نمی دهند و وی نمی تواند اجتماعی شدن را تجربه کند. مدرسه محل اجتماعی شدن کودک است و مدرسه نرفتن کودک از این منظر بسیار محل نگرانی است. به همین دلیل حضور بچه ها در مدرسه باید خواسته خانواده باشد که دولت و حاکمیت مدرسه رفتن را ایمن کند تا کودک بتواند به مدرسه برود.

وی اضافه کرد: مطمئن هستم نسلی که پس از کرونا آسیب خواهند دید همین نسلی هستند که سال های شروعین تحصیل بودند و نتوانستند حضور در این محیط را تجربه نمایند. الان کودک با فضای مجازی درس می خواند، صفحاتی مجازی که بعضی مواقع معلوم نیست به کجا ختم گردد و چه تاثیراتی بر روح و روان کودک دارد. ما تمام کوشش خود را می کنیم تا بچه ها بتوانند در شرایط ایمن از مهرماه به مدرسه بفرایند. مهم تر این است که خانواده ها اهمیت این موضوع را برای آینده فرزندانشان بدانند و این را بخواهد.

وی افرود: همکاری بسیار خوبی بین حوزه سلامت آموزش و پرورش و ما در وزارت بهداشت وجود دارد. به دنبال نظام مراقبت مبتنی بر مدرسه هستیم تا اگر قرار باشد پس از بازگشایی مدارس، تصمیمی گرفته گردد مبتنی بر مدرسه باشد و نه استانی و کشوری، چون با گسترش واکسیناسیون احتمال می دهیم بعضی از هموطنان مانند گذشته رعایت ها را انجام ندهند و علاوه براین همچون سال های گذشته، ما به احتمال قوی در ابتدای پائیز شیوع آنفلوآنزا را خواهیم داشت.

برکاتی گفت: سال 99 به دلیل استفاده گسترده مردم از ماسک و رعایت استاندارد های بهداشتی، چرخه انتقال آنفلوآنزا را نداشتیم. ممکن است با گسترش واکسیناسیون بر علیه کرونا، اندکی از حساسیت ها و رعایت مردم نسبت به این استاندارد ها کاسته گردد و شیوع آنفلوآنزا دور از انتظار نباشد و ما باید برای این شرایط در مدارس نیز آمادگی کافی را داشته باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1686

به "برنامه ریزی برای واکسیناسیون معلمان و بازگشایی مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی برای واکسیناسیون معلمان و بازگشایی مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید