سایر کشور های برای بازگشایی مدارس در سایه کرونا چه کردند؟

به گزارش صبح مهریز، خبرگزاری خبرنگاران- همزمان با تسریع فرایند واکسیناسیون افراد علیه بیماری کرونا در کشور های مختلف و تأکید مقامات سازمان جهانی بهداشت و صندوق بچه ها ملل متحد بر آغاز فعالیت حضوری مدارس در شماری از کشورها، معلمان و کارکنان مدارس در اولویت تزریق واکسن قرار گرفتند تا زمینه برای حضور فیزیکی دانش آموزان در کلاس های درس فراهم شود.

سایر کشور های برای بازگشایی مدارس در سایه کرونا چه کردند؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، یونیسف با اشاره به این که دانش آموزان در سراسر جهان به طور تقریبی 1.8 تریلیون ساعت آموزشی را در دوران همه گیری کرونا و اعمال قرنطینه از دست داده اند، بیان نمود: در نتیجه این شرایط، دانش آموزان از کسب علم و دیگر فوائد حضور در مدارس محروم شده اند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان اینکه از روز های آینده در های سازمان ملل به روی کنندگان سراسر جهان باز می گردد، گفت:، اما در بسیاری از کشورها، در های مدارس به روی بچه ها و جوانان به دلیل همه گیری بسته خواهد ماند.

وی تاکید کرد: ما باید بازگشایی مدارس را در اولویت قرار دهیم و از افرادی که در دوران همه گیری متضرر شده اند حمایت کنیم. زمانی برای اتلاف وقت نداریم.

در سطح جهان، حدود 131 میلیون دانش آموز در 11 کشور، سه چهارم از فرصت آموزش حضوری خود را در فاصله مارس 2020 تا سپتامبر 2021 از دست داده اند. در میان آنها، 59 درصد- یا نزدیک به 77 میلیون نفر- تقریبا تمام زمان آموزش حضوری را از دست داده اند.

به گزارش سایت اطلاع رسانی یونیسف، از دولتها، مقامات محلی و مدیران مدارس درخواست شده که مدارس را در اسرع وقت بازگشایی کرده و تمام اقدامات ممکن را برای جلوگیری از انتقال ویروس در مدارس انجام دهند، که شامل موارد زیر است:

- لزوم استفاده از ماسک برای دانش آموزان و کارکنان مدارس مطابق با دستورالعمل های ملی و محلی

- فراهم ساختن امکانات شستشو و/یا ضدعفونی کننده دست

- تمیز کردن مکرر سطوح و اشیاء مشترک

- تهویه مناسب فضای کلاس ها

تمهیدات برخی کشور ها برای بازگشایی مدارس در دوران کرونا

ایتالیا

در ایتالیا حدود چهار میلیون دانش آموز با خاتمه یافتن تعطیلات تابستانی به کلاس های درس بازگشته و معلمان ملزم شده اند تا برگ عبور سبز ارائه دهند. دولت ایتالیا مصمم است تا از هر گونه تکرار آموزش از راه دور جلوگیری کند. مدارس 10 منطقه از 20 منطقه این کشور از روز دوشنبه (سیزدهم سپتامبر) سال تحصیلی نو را آغاز کردند.

روزنامه آیریش اگزماینر نوشت: در 18 ماه گذشته دانش آموزان ایتالیایی زمان نسبتا کمی را به صورت حضوری در کلاس های درس گذرانده اند.

پاکستان

در پاکستان هم فعالیت مدارس، کالج ها و دانشگاه ها از روز پنج شنبه (شانزدهم سپتامبر) از سر گرفته شد. در استان های پنجاب و خیبر پختونخوا، کلاس های آموزشی با حضور 50 درصد از دانش آموزان تشکیل شده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی سماء، به گفته مرکز فرماندهی و عملیات ملی پاکستان تمامی دانش آموزان، کارکنان آموزشی و غیر آموزشی ملزم بوده اند تا 15 سپتامبر اولین دُز واکسن کرونا را تزریق کنند. پس از 15 اکتبر هم تنها دانش آموزان واکسینه شده مجاز به ورود به کلاس های درس خواهند بود.

هند

مدارس ابتدایی در استان اوتاراکند هند پس از ماه ها تعطیلی به دلیل همه گیری کروناویروس در 21 سپتامبر سال جاری (2021) بازگشایی می شوند. طبق دستورالعملی که روز شنبه (هجدهم ستامبر) اداره آموزش مدارس این استان صادر کرد، کلاس های مقاطع اول تا پنجم تنها سه ساعت در روز برگزار می شوند و دانش آموزان اجازه بردن غذا و خوراکی به مدرسه ندارند.

به گزارش ان دی تی وی، طبق این دستور، امکان آموزش آنلاین هم در اختیار دانش آموزان این کلاس ها قرار می گیرد. همچنین مدیران مدارس باید از بهداشت کامل نقاط مختلف مدرسه از جمله کلاس درس، ادارات، کتابخانه ها و سرویس های بهداشتی اطمینان حاصل کنند. دانش آموزان و کارکنان مدرسه هم همگی باید از ماسک استفاده کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

بریتانیا

در حالی که دانش آموزان و دانشجویان در سراسر بریتانیا پس از دو ماه تعطیلات تابستانی، خود را برای سال تحصیلی نو آماده کردند، اما کارشناسان هشدار داده اند که با تجمع بچه ها و بزرگسالان در کلاس های درس، احتمال دارد موارد ابتلا به ویروس کرونا در افزایش یابد.

از روز 9 اوت که محدودیت های کووید تا حدی برداشته شد، موارد ابتلا به بیماری در اسکاتلند همه هفته دو برابر شده است و این موضوع مطرح است که بازگشایی آموزشگاه های اسکاتلند از نیمه ماه اوت، افزایش موارد ابتلا به کووید-19 را سبب شده است.

با توجه به اینکه بیشتر شاگردان مدارس در انگلیس (بخشی از بریتانیا)، ولز و ایرلند شمالی از روز دوشنبه (ششم سپتامبر) به مدارس باز گشته اند، والدین نگران هستند که در صورت ابتلای فرزندانشان به ویروس کرونا در حین تحصیل چه باید بکنند.

در انگلیس، آموزشگاه ها از این به بعد ملزم نیستند برای کاهش تماس شاگردان، آن ها را به اصطلاح در حباب های محدود به کلاس درس نگه دارند. اصطلاح حباب های دانش آموزی در انگلیس به سال گذشته و اوج همه گیری کرونا در این کشور باز می گردد که در آن زمان به مدارس گفته شد، محصلان را در گروه های مجزا از هم دسته بندی کنند به طوریکه هر دانش آموز فقط با هم گروهی های خودش می توانست تعامل داشته باشد و ادغام و ارتباط گرفتن اعضای گروه های مختلف با هم به منظور جلوگیری از ابتلای خوشه ای به کرونا، ممنوع بود.

همچنین در بازگشایی فعلی، اجبار استفاده از ماسک و قرنطینه هم لغو شده است، اما از کلیه شاگردان دبیرستانی دعوت شده که به طور منظم هر سه تا پنج روز آزمایش سریع ویروس کرونا را انجام دهند. اگر جواب آزمایش کرونای کودک مثبت باشد، باید بر اساس مقررات پیش از تعطیلات تابستانی به مدت 10 روز خود را در خانه قرنطینه کند. بر اساس راهنمای دولت، کودک باید یک آزمایش دیگر کرونا هم بدهد و تا هنگام اعلام نتیجه آن همچنان از خانه خارج نگردد.

در اسکاتلند هم دانش آموزان تشویق شده اند که هفته ای دو بار آزمایش سریع کرونا انجام دهند. اگر کودکی در مدرسه نشانه های ابتلا به کووید-19 داشته باشد، کارکنان آموزشگاه تا هنگامی که والدین بیمار او را به خانه نبرده اند، از او مراقبت خواهند کرد.

همچنین دولت استانی ولز به پدر و مادر ها توصیه کرده است بچه هاشان را -چه نشانه بیماری داشته باشند و چه نداشته باشند- در تمام طول سال تحصیلی به دو آزمایش سریع کرونا در هفته ملزم کنند.

به گزارش اایندیپندنت، در ایرلند شمالی هم کلیه مدارس از روز پنجشنبه (دوم سپتامبر) آغاز به کار کردند. از تمام دانش آموزان سال هشتم تا چهاردهم و کارکنان مدارس خواسته شده است داوطلبانه آزمایش کووید دهند. این آزمایش ها هفته ای دوبار و در خانه انجام می گردد. دانش آموزی که نتیجه آزمایشش مثبت است، باید فورا مراتب را تلفنی به مسئول کووید آموزشگاه خود اطلاع دهد. سپس والدین کودک باید او را برای آزمایش پی سی آر به مرکز آزمایش کرونا محله ببرند. اگر نتیجه آزمایش پی سی آر هم مثبت باشد، بیمار و تمام افراد خانواده باید تا 10 روز خود را قرنطینه کنند.

ترکیه

هم زمان با ماه سپتامبر و آغاز سال تحصیلی نو در ترکیه از روز دوشنبه (15 شهریور) دانش آموزان ترکیه ای پس از حدود یک سال و نیم دوری از کلاس های درس، سال تحصیلی نو را با حضور در مدارس آغاز کردند.

18 میلیون دانش آموز ترکیه ای در حالی به استقبال از سال تحصیلی نو رفتند که از ماه پیش واکسیناسیون بچه ها بالای 12 سال هم در این کشور در دستور کار قرار گرفته است. با این حال، آموزش و پرورش ترکیه یک کتابچه 24 صفحه ای آماده کرده و در اختیار مدارس قرار داده است که راهنمای پیشگیری از اوج گیری کووید-19 پس از بازگشایی مدارس است.

بنابر گزارش خبرگزاری آناتولی، دولت ترکیه برای حدود 58 هزار مدرسه در این کشور بودجه ای معادل 650 میلیون لیر اختصاص داده است تا مدارس بتوانند ماسک و موادضدعفونی کننده و بهداشتی تهیه کنند. همچنین برای اطمینان از موارد ایمنی و بهداشتی، 113 هزار نیروی خدماتی استخدام شده اند.

وزارت آموزش و پرورش ترکیه همچنین بیان نمود که با وجود بازگشایی مدارس، معلمان و دانش آموزان نمی توانند در کلاس ها و حیاط مدرسه تجمع کنند.

سنگاپور

در این میان وزارت آموزش سنگاپور روز شنبه (هجدهم سپتامبر) با توجه به افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید-19 از مجازی شدن فعالیت مدارس مقطع ابتدایی خبر داد. قرار است دانش آموزان این مقطع تحصیلی از 27 سپتامبر تا ششم ماه اکتبر به صورت آنلاین آموزش ببینند.

افزایش مجدد موارد ابتلا به کروناویروس در سنگاپور موجب شده تا زمان بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش آموزان در کلاس های درس به تاخیر افتد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1821

به "سایر کشور های برای بازگشایی مدارس در سایه کرونا چه کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایر کشور های برای بازگشایی مدارس در سایه کرونا چه کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید