اینکه بخواهیم در برابر کرونا پرچم افتخار بالا ببریم، اصلا علمی نیست، امواج بعدی کرونا خواهد آمد

به گزارش صبح مهریز، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، به تشریح شرایط ویروس کرونا در پایتخت پرداخت.

اینکه بخواهیم در برابر کرونا پرچم افتخار بالا ببریم، اصلا علمی نیست، امواج بعدی کرونا خواهد آمد

علیرضا زالی، با عنوان این مطلب که بالاترین گروه سنی که در تهران به دلیل کرونا فوت شده اند بین 70 تا 79 سال بوده اند، گفت: بیشترین گروه سنی ابتلا نیز بین 50 تا 59 سال بوده اند.

وی اضافه نمود: باید بدانیم که با یک بیماری روبرو هستیم که شواهد جهانی درباره آن اندک است و کم بودن اطلاعات علمی درباره این بیماری باعث می گردد ما سلاح کمتری در برابر آن داشته باشیم. زیرا شناخت ما از این بیماری کمتر است؛ بنابراین در چند ماه اخیر کمتر در ادبیات علمی جهان بحث شکست دادن کووید 19 را دیده ام.

زالی ادامه داد: این بیماری قطعا امواج چندین باره خواهد داشت. باید توجه کرد که در این زمینه کشور ها به چند دسته تقسیم می شوند. کشور هایی که از روز اول با مدیریت منطقی و چابک در برابر این بیماری تدابیر جدی اتخاذ کردند و البته مولفه های اجتماعی، مالی و سیاسی آن ها با کشور ما در انطباق نیست. مانند تایوان، سنگاپور، کره جنوبی و بعضا در آلمان. بعضی کشور ها در دور اول کرونا را مدیریت کردند و البته آسیب هایی هم دیدند و حالا موج دوم بیماری به سراغ شان آمده است. مانند ایران. تقریبا بیشتر کشور های جهان در همین مدل هستند.

وی گفت: آنالیز جهانی نشان می دهد که اروپایی ها به یک کفه رو به پایین و رو به افول رسیده اند. مجددا در بخش هایی از فرانسه و مناطقی از اسپانیا و انگلیس، خوشه های جدید بیماری در حال شکل گیری است، اما نه به شکلی که در موج اول بود. در عین حال در آمریکای جنوبی، بخش هایی از آمریکای شمالی و کشور های آفریقا، به ویژه آفریقای جنوبی و آسیا کشور هایی هستند که برخلاف مدل اروپایی در حال افزایش موارد جدید ابتلا هستند. در کشوری مانند ترکیه با توجه به این که دیرتر از ما موج اول را تجربه کردند، طبیعتا امواج بعدی با تاخیر قابل توجهی انجام خواهد شد.

زالی اضافه نمود: ما باید زرنگ باشیم و با استفاده از مبانی علمی و بدون این که دچار غرور کاذب شویم، با استفاده از توصیه ها و مدل های کشور های پیروز، پیش برویم. باید توصیه های سازمان بهداشت جهانی را به صورت جدی مورد توجه قرار دهیم؛ چراکه نقشه راه را ترسیم می نماید. نگاه هیجانی زودرس در این زمینه درست نیست.

وی درباره اقدامات ستاد مقابله با کرونا در تهران، گفت: باید توجه کرد که در استان تهران با پیچیدگی هایی روبرو هستیم، به گونه ای که بالاترین جمعیت را در تهران داریم و بالغ بر 14 میلیون و 800 هزار نفر در تهران سکونت دارند. تهران بالاترین چگالی یا تراکم جمعیت را در کشور دارد، منطقه ای مانند بهارستان در جنوب غربی استان تهران بالاترین میزان تراکم جمعیتی را در کشور دارد، ما بیشترین میزان سکونت غیر رسمی را در تهران داریم که بین 13 تا 17 درصد پیش بینی می گردد و بالغ بر یک میلیون نفر در طول روز به عنوان جمعیت شناور وارد تهران می شوند و این پیچیدگی ها در تهران وجود دارد.

زالی تاکید نمود: اینکه بخواهیم در برابر کرونا پرچم افتخار بالا ببریم، اصلا علمی نیست. باید با ادبیات علمی صحبت کنیم. به هر حال امواج بعدی کرونا خواهد آمد. این طور نیست که فکر کنید کشور هایی که در دور اول کرونا توفیق داشتند، قطعا گارانتی می شوند و دیگر کرونا سراغ شان نمی آید. تا زمانی که یا 66 درصد افراد در جامعه دچار این بیماری نشوند و یا داروی مطمئن و واکسن آن پیدا نگردد، این سناریو در کشور های جهان قابل تکرار خواهد بود. البته ما به شدت از نظر علمی با ایمنی جمعی مخالفیم و این حرف بسیار خطرناک است. باید دارو و واکسن کارای این دارو پیدا گردد و یا در بدترین و سخت ترین شرایط که از نظر علمی کاملا با آن مخالفیم و آن را منسوخ شده تلقی می کنیم، 66 درصد جامعه مبتلا شوند که در این صورت با حجم بسیار زیاد بیماری و تلفات بسیار زیاد همراه خواهد بود. در عین حال راه دیگر این است که این بیماری الگوی بیماری های سارس و مرس را طی کند و دچار سقوط و زوال خود به خودی در طبیعت گردد.

وی اضافه نمود: در عین حال باید زنجیره انتقال ویروس را در هم بشکنیم. تنها راه فائق آمدن بر این ویروس همین است. ادامه حیات کرونا در طبیعت تا زمانی که موجود زنده را به عنوان میزبان جدید شکار نکند، متوقف می گردد. این ویروس در زمانی که می تواند به حیات بیولوژیک خود ادامه دهد که چرخه انتقال وجود داشته باشد. باید زنجیره انتقال شکسته شوند.

زالی در واکنش به اخذ جریمه از افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند، گفت: در همه کشور های جهان عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی و عدم استفاده از وسایل پیشگیری مانند ماسک، حتما با جرایمی روبه رو است و ما تنها کشوری هستیم که برای این موضوع جریمه در نظر نگرفته ایم. البته من از مردم هم تشکر می کنم و مردم اصلا مقصر نیستند، نباید تمام کاسه و کوزه ها را بر سر مردم بشکنیم. خوشبختانه اجرای شیوه نامه های بهداشتی در تهران به 68 درصد رسیده است درحالی که در هفته سوم خرداد به 11 درصد رسیده بود. همچنین در تهران به طور میانگین 72 درصد از ماسک استفاده می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1239

به "اینکه بخواهیم در برابر کرونا پرچم افتخار بالا ببریم، اصلا علمی نیست، امواج بعدی کرونا خواهد آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینکه بخواهیم در برابر کرونا پرچم افتخار بالا ببریم، اصلا علمی نیست، امواج بعدی کرونا خواهد آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید