افزایش فراوری اوپک پلاس در ماه آینده تصویب شد

به گزارش صبح مهریز، اوپک و متحدانش روز پنج شنبه توافق کردند سیاست فعلی افزایش فراوری ماهانه را با وجود نگرانی ها نسبت به آزادسازی ذخایر نفت از سوی آمریکا و شیوع واریانت نو اُمیکرون، در ماه ژانویه ادامه دهند.

افزایش فراوری اوپک پلاس در ماه آینده تصویب شد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، آمریکا به علت افزایش قیمت های بنزین و کاهش محبوبیت عمومی جو بایدن، اوپک پلاس را برای تسریع افزایش فراوری مکررا تحت فشار قرار داده است. واشنگتن در واکنش به ایستادگی اوپک در برابر درخواست این کشور، هفته گذشته به همراه متحدانش آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک را اعلام کرد.

بهای معاملات نفت برنت در پی اعلام خبر توافق اوپک پلاس، بیش از یک دلار سقوط کرد، اما اندکی بعد بهبود یافت و در حدود 70 دلار در هر بشکه معامله شد. نفت برنت اکنون فاصله زیادی با قیمت بالای 86 دلار در اکتبر دارد، اما همچنان بیش از 30 درصد افزایش از ابتدای سال 2021 تا به امروز نشان می دهد.

منابع مطلع به رویترز اظهار کردند: فراوریکنندگان اوپک پلاس در مذاکرات روز پنج شنبه گزینه های مختلفی را آنالیز کردند که شامل توقف افزایش فراوری 400 هزار بشکه در روز در ژانویه یا افزایش فراوری به مقدار کمتر از برنامه ماهانه بود.

اما چنین اقدامی اوپک پلاس را که شامل عربستان سعودی و سایر متحدان واشنگتن در خلیج فارس است، در تضاد با آمریکا قرار می داد. این گروه در نهایت تصمیم گرفت توافق فعلی برای افزایش فراوری 400 هزار بشکه در روز در ژانویه را ادامه دهد.

گری راس، ناظر باسابقه اوپک در این باره گفت: سیاست بر اقتصاد پیروز شد. کشور های مصرف کننده به حد کافی فشار اعمال کردند، اما قیمت های ضعیف تر فعلی به معنای قیمت های بالاتر در مقطع دیگری است.

دیوید تورک، معاون وزیر انرژی آمریکا در آستانه مذاکرات وزیران اوپک پلاس اظهار نموده بود ممکن است در آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک آمریکا انعطاف پذیری وجود داشته باشد و دولت بایدن در صورت افت قابل توجه قیمتها، می تواند زمان عرضه این نفت را تغییر دهد.

اوپک پلاس نگران آن مانده که پاندمی کووید 19 دوباره به تقاضا برای نفت ضربه بزند. افزایش آمار ابتلا باعث وضع قرنطینه های نو در اوپا شده و شیوع واریانت اُمیکرون بار دیگر سفر های بین المللی را محدود نموده است.

یک نماینده اوپک پلاس گفت: ما باید شرایط بازار را به دقت رصد کنیم تا تاثیر واقعی اُمیکرون را مشاهده کنیم.

نشست بعدی وزیران اوپک پلاس چهارم ژانویه برگزار می گردد، اما این گروه در بیانیه ای اعلام کرد اگر شرایط بازار ایجاب کند، ممکن است دوباره تشکیل جلسه دهند.

پیش از نشست هفته جاری، عربستان سعودی و روسیه که بزرگترین فراوریکنندگان اوپک پلاس هستند، اعلام نموده بودند نیازی به واکنش فوری نمی بینند.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه پس از تصمیم اوپک پلاس گفت: بازار نفت متوازن شده و تقاضای جهانی برای نفت به آهستگی رشد نموده است.

اوپک پلاس در حال تسهیل تدریجی محدودیت عرضه ای است که در سال 2020 در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کرونا به اجرا گذاشته بود. محدودیت عرضه این گروه اکنون به حدود 3.8 میلیون بشکه در روز رسیده است. اما اوپک پلاس پیروز نشده اهداف فراوری را محقق کند. طبق آمار آژانس بین المللی انرژی، این گروه در سپتامبر و اکتبر حدود 700 هزار بشکه در روز کمتر از سقف مشخص شده، نفت فراوری کرد.

محمد ارکاب، وزیر انرژی الجزایر روز پنج شنبه اظهار کرد: نرخ پایبندی اوپک پلاس به توافق کاهش فراوری در نوامبر به 116 درصد رسید که نشان می دهد این گروه همچنان بسیار پایین تر از اهداف توافق شده، نفت فراوری می نماید.

نشست بعدی کمیته فنی مشترک اوپک پلاس برای سوم ژانویه و نشست بعدی کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس برای چهارم ژانویه برنامه ریزی شده است.

استقبال کاخ سفید از تصمیم اوپک پلاس

کاخ سفید روز پنج شنبه از تصمیم اوپک و متحدانش برای افزایش تدریجی فراوری نفت استقبال کرد، اما اعلام کرد آمریکا هیچ برنامه ای برای تنونظر در آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک ندارد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت: ما همکاری نزدیکی که طی هفته های اخیر با عربستان سعودی، امارات متحده عربی و سایر فراوریکنندگان اوپک پلاس برای یاری به رسیدگی به مسئله فشار قیمت ها داشتیم، تمجید می کنیم.

مقامات دولت بایدن هفته ها اعضای اوپک پلاس را برای افزایش فراوری و یاری به پایین بردن قیمت های انرژی در آمریکا تحت فشار قرار داده بودند. نگرانی های تورمی در این کشور به یک مشکل سیاسی برای رییس جمهور دموکرات آن تبدیل شده است.

بر اساس گزارش رویترز، آمریکا میخواهد 32 میلیون بشکه نفت از چهار پایگاه ذخایر نفت استراتژیک در قالب سواپ عرضه کند که از اواخر دسامبر تا آوریل 2022 تحویل داده می گردد و کشور های دیگر را برای انجام اقدام مشابه با خود همراه نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 دی 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1935

به "افزایش فراوری اوپک پلاس در ماه آینده تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش فراوری اوپک پلاس در ماه آینده تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید