تور قطر: اثرهای سلامتی آب مقطر - واقعیت یا افسانه؟

به گزارش صبح مهریز، همواره یک سؤال و یا بحث درباره این که آیا نوشیدن آب مقطر برای سلامتی ما مفید است یا خیر، وجود دارد. انتخاب نوع مناسب آب مصرف برای سلامت ما بسیار مهم است. البته، دیدگاه های متفاوتی بین آب لوله کشی، آب چشمه و آب مقطر وجود دارد و باید هر یک از این نوع آب ها که برای سلامتی ما و خانواده مان مفیدتر است را انتخاب کنیم. اگرچه استفاده از آب مقطر برای سلامت انسان بهتر است، اما از این نوع آب بیشتر برای اهداف تحقیقاتی استفاده می گردد. در این جا، ما به طور دقیق درباره این که آب مقطر چیست و بعلاوه فواید و معایب آن صحبت می کنیم.

تور قطر: اثرهای سلامتی آب مقطر - واقعیت یا افسانه؟

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

آب مقطر چیست؟

آب سخت و ناخالص جوشانده می شود و به منظور دستیابی به آب مقطر به بخار تبدیل می شود. بخار متراکم می شود و با از بین رفتن همه ناخالصی های آن در یک ظرف تمیز جمع آوری می شود. آب مقطر خالص ترین فرم آب بوده که حاوی آلاینده های بسیار پایینی می باشد. این آب در باطری ها و بعلاوه برای مصرف انسان مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه مصرف آب مقطر بسیار شایع می باشد. بیشتر شرکت های فراوری نماینده نوشیدنی به مشتریان خود تضمین می دهند که آب آشامیدنی خالص و سالمی را تحویل مشتریان خود می دهند. این آب در سوپرمارکت های سراسر دنیا و بعلاوه در نواحی ای که منابع آب آشامیدنی برای مصرف انسان مناسب نیست، به فروش می رسد. بنابراین می توانیم بگوییم که نوشیدن آب مقطر برای سلامتی مفید می باشد. اما آیا این موضوع کاملا صحت دارد؟

مزایای آب مقطر چیست؟

فرایند تقطیر شامل جوشاندن، تبخیر و متراکم ساختن بخار می باشد. این فرایند باعث حذف جامدات موجود در آب می شود. نوشیدن این آب می تواند بسیار مفید باشد، چون مواد سمی موجود در بدن را جذب نموده و آن را از بدن دفع می سازد. هنگامی که آب در تماس با دی اکسید کربن قرار می گیرد، کربنیک اسید تشکیل می شود. همه ما به خوبی می دانیم که مقیاس پی اچ معیاری برای مقدار گیری شرایط اسیدی، قلیایی و خنثی می باشد. اسید پی اچ آب مقطر را پایین می آورد. این موضوع باعث می شود تا آب مقطر قادر به حل بسیاری از فلزاتی که در تماس با آن ها قرار می گیرد، باشد.

بر اساس مطالعه ای انجام شده به وسیله آموزشگاه شفای طبیعی، از مزایای بهداشتی آب مقطر این است که باعث حذف رسوبات معدنی جمع آوری شده در مفاصل می شود. این امر به پیشگیری از بروز ورم مفاصل یاری می نماید.

آب مقطر عاری از سموم میکروسکوپی مانند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و آغازیانی است که در آب لوله کشی وجود دارد.

تقطیر باعث حذف مواد شیمیایی مانند فلوریدها و کلریدهایی که به طور معمول در آب لوله کشی وجود دارند، می شود.

آب مقطر مواد معدنی موجود در سلول ها را حذف نموده و از بروز بیماری هایی مانند سنگ کیسه صفرا هم پیشگیری می نماید.

آب مقطر عاری از کلسیم، نمک و مهمیم موجود در آب لوله کشی و آب بسته بندی شده در بطری می باشد. این مواد معدنی و ویتامین های ضروری می توانند به وسیله مواد غذای جذب بدن گردند.

معایب آب مقطر

مصرف بیش از حد آب مقطر باعث جذب دی اکسید کربن اضافی در بدن شود.

در دراز مدت، مصرف منظم و مستمر آب مقطر باعث کاهش سریع الکترولیت ها در بدن می شود.

حذف الکترولیت های ضروری مانند سدیم، کلسیم، پتاسیم و مواد معدنی خاص می تواند منجر به ضربان قلب نامنظم و نوساناتی در فشار خون شود.

برخی از خانواده ها از سیستم های مختلف تصفیه آب استفاده می نمایند که آب را به طور کامل تقطیر نمی سازد. بسیاری از دستگاه های تقطیر آب و دستگاه های اسمز معکوس وجود دارد که در زندگی روزانه ما مورد استفاده قرار می گیرند. منابع آب محلی دارای مقادیر کمی ناخالصی مانند فلور و ترکیبات آلی ناپایدار بوده که با وجود فیلتراسیون آن ها باز هم در آب باقی می مانند. در صورتی که یک فرد آب مقطر بیشتری را مصرف کند، سطح اسید بدن این فرد افزایش می یابد. حتی سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا هم بیان می نماید که آب مقطر عاری از مواد معدنی می باشد. آب مقطر اسیدی بوده و هنگامی که دی اکسید کربن ر از هوا جذب می نماید، خطرناک تر می شود.

بدون شک در مصرف آب آشامیدنی سالم باید از پزشکی که به آن اعتماد دارید، مشورت بگیرید. درک مزایا و عوارض جانبی آب مقطر بسیار مهم است. برخی متخصصان موافق استفاده و مصرف آب مقطر بوده، در حالی که برخی دیگر از محققان مخالف این موضوع هستند. شما باید در رابطه با مصرف و یا عدم مصرف آب مقطر بر اساس شواهد تجربی که از مصرف این نوع آب به دست می آورید، تصمیم بگیرید. هیچ گونه شواهد مشخصی وجود ندارد که نشان دهد آب مقطر نسبت به آب نوشیدنی معمولی مناسب تر است. در واقع، هیچ گونه شواهد مشخصی وجود ندارد که نشان دهد آب مقطر نسبت به آب نوشیدنی معمولی مناسب تر است. آب مقطر یک حلال ایده آل برای فلزات و دیگر مواد مضر می باشد. مصرف منظم و روزانه این آب برای افراد مضر می باشد. در صورتی که در هنگام نوشیدن آب مقطر احساس هر گونه ناراحتی و یا مشکل جسمانی داشتید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

مزایا و معایب مصرف آب مقطر به جای آب شهری

آب مقطر یکی از انواع آب های موجود است که شما می توانید از آن بهره ببرید . از آنجایی که در بدو تولد و دوران کودکی بیش از 75% وزن بدن را آب تشکیل می دهد هر چند این مقدار به تدریج با بالا رفتن سن کاهش پیدا می نماید و حتی در سن 90 سالگی به 25% می رسد ولی نشان دهنده اهمیت این مایع حیاتی برای بدن است بطوری که بعد از هوا مهم ترین عنصری که برای حیات لازم است آب است و انسان بدون آب بیش از 72 ساعت زنده نمی ماند. با پیشرفت تکنولوژی و فراوری دستگاه های مختلف آب های مختلفی فراوری شده است از جمله آب مقطر , آب قلیایی , آب دیوهمه و ..

به اسم یکی از انواع آب های موجود شما می توانید آب مقطر را بنوشید اما ممکن است طعم آن را دوست نداشته باشید زیرا نسبت به آب شیر کم طعم تر و بی مزه تر است .

برخی منابع ادعا می نمایند که نوشیدن آب مقطر به سم زدایی بدن و بهبود سلامت شما یاری می نماید . برخی دیگر ادعا می نمایند که آب مقطر به علت نداشتن مواد معدنی برای بدن خطرناک است و در دراز مدت بدن را دچار کمبود خواهد نمود. اگر شما مواد معدنی را به مقدار کافی به وسیله مواد غذایی دریافت نمی نکنید. در واقع هیچ یک از این ادعاها درست نیست .

به غیر از طعم کمتر , آب مقطر نمی تواند مینرالهایی مانند کلسیم و مهمیم که در آب شیر یافت می شوند را به بدن شما برساند . از آنجایی که خلوص آب مقطر بالا است و بیشتر مینرالهای آن حذف شده اند برای حفظ تعادل، این مینرالها را از هر منبعی جذب می نماید . بنابراین وقتی که شما آب مقطر می نوشید ممکن است مقداری از مینرالهای بدن شما از جمله مواد معدنی دندان های شما را حل نماید .

منبع: Buzzle

منبع: راسخون
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1852

به "تور قطر: اثرهای سلامتی آب مقطر - واقعیت یا افسانه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور قطر: اثرهای سلامتی آب مقطر - واقعیت یا افسانه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید