آشنایی با دیدنی های ایوانکی در استان سمنان

به گزارش صبح مهریز، شهر ایوانکی از توابع استان سمنان می باشد که مرکز تات زبان های استان سمنان است، در فاصله 55 کیلومتری شرق تهران واقع شده است، این شهر را پیشانی سمنان نامگذاری کرده اند که دلیل آن را می توان در قسمت غربی (به بیانی غربی ترین آن) دانست. توضیح و توضیح در باب این شهر توضیح مفصلی را می طلبد که در ادامه به بیان آن و معرفی دیدنی های ایوانکی خواهیم پرداخت.

آشنایی با دیدنی های ایوانکی در استان سمنان

چند خط در مورد سمنان

سمنان یکی از استان های وسیع ترین استان های ایران است که از این لحاظ توانسته رتبه 7 ام را به خود اختصاص دهد، سمنان با استان های وسیع و بزرگی از جمله خراسان های رضوی، جنوبی، شمالی و همچنین تهران، گلستان، مازندران، اصفهان همسایه می باشد؛ عبور جهت ارتباطی تهران و مشهد از میان این استان از مزایای همسایگی گفته شده می باشد. و اما از توابع سمنان در تقسیمات کوچکتر می توان به 8 شهرستان، 20 شهر، 15 تا بخش و 21 روستا قابل اشاره است که ایوانکی یکی از شهرهای آن محسوب می گردد.

شهر ایوانکی

در استان سمنان شهری با قدمت زیاد برابر با چندین هزار سال واقع است که در گذشته با اسامی بند خزر یا پیل گیت، شاهراه یا شاراکس شناخته بوده است، همچنین در دوران حکومت کیانیان، پادشاه وقت آن زمان بسیار به آن مکان رفت و آمد داشته و همین موضوع موجب نامگذاری آن به نام ایوان کی گشت. گفتنی می باشد که بقایای بازمانده از شهر قدیمی ایوان کی سابق در اثر زمین لرزه ای نابود شد و بخش زیادی از آن در دره جل دره قابل یافت و مشاهده است.

شهر تازه ساخت ایوانکی که در فاصله 55 کیلومتری شرق تهران، در فاصله 25 کیلومتری جاده فیروزکوه و در فاصله 5 کیلومتری دشت واقع شده است. همسایگی آن از سمت شمال با شهرهای آبسرد و دماوند، از سمت شرق با شهرستان گرمسار، از جنوب با کویر، از غرب با تهران و پاکدشت و از جنوب غربی با ورامین می باشد.

آب و هوای ایوانکی

ایوانکی شهری با چهار فصل است که در فصل زمستان آب و هوای سرد و همچنین خشک را تجربه و در فصل تابستان تجربه کننده آب و هوای گرم خواهد بود. قابل ذکر می باشد که در تمامی سمنان بخش های غیر از دو قسمت 1-شهر ایوانکی و 2-تعدادی از آبادی های شهرستان سرخه زبان سخن گفتن مردمان، زبان فارسی است، تنها در این منطقه ها از جمله شهر ایوانکی به زبان تاتی صحبت می گردد، البته در گوشه هایی زبان مازنی نیز کاربرد دارد.

معرفی دیدنی های ایوانکی؛ تاریخی و طبیعی

1-دره ایوانکی

تافونی ها سوراخ هایی ژرف و توخالی می باشند که به وسیله اعمال هوازدگی شکل یافته اند، شکل های فرسایشی بادی به وجود آمده در سنگ ها اغلب از گروه تافونی ها بوده که معمولا در سنگ های نمکی، گچی، آهکی و همچنین مواد آتشفشانی شکل می گیرد.

واقع در استان سمنان دره ای فرسایشی وجود دارد که از جمله جاذبه های توریستی ایوانکی شمرده می گردد.

2-رودخانه ایوانکی

در طول سال و در فصل های بارشی سیلاب های انباشته گشته به وسیله این رودخانه به دشت کویر روان می گردد که خود یکی از جاذبه های طبیعی زیبا و منحصر به فرد شهر ایوانکی محسوب می گردد.

3-مهمانسرای باستانی ایوانکی

این اثر تاریخی با استفاده از متریال های آجر، سنگ ساخته شده است که شکلی 4 دالانی دارد که در حومه شهر گرمسار و در سمت شمال غرب ایوانکی سمنان قرار گرفته است، تاریخچه تاسیس آن به دوران صفوی می رسد. این کاروانسرا از جمله جاذبه های تاریخی و دیدنی های ایوانکی محسوب می گردد که در صورت سفر پبشنهاد بازدید از آن را داریم.

4-قله قوچ ایوانکی

این قله در فاصله 40 کیلومتری و در سمت شمال غرب شهر ایوانکی و بر روی خط الراس شمال غربی و جنوب شرقی قرار گرفته است، رشته کوه آن شامل 4 قله اصلی بوده و پوشش گیاهی و جانوری در این قله مشمول گون های مختلف، گرامینه ها، چرخک، پرند، آندرا، لاله وحشی، قارچ وحشی، اسپند، کتیرا، سیاه کینه، کلاه میر حسن، زرشک می باشد؛ و پوشش جانوری آن متشکل از حیواناتی مانند تشی، بز وحشی، تیهو، میش، گرگ، روباه، گنجشک می باشد.

راه های دست یابی به قله شیب کمی ملایم دارد: راه های شرقی از گردنه قوچ و خط الراس آن، راه های جنوبی از دشت ایوانکی و آبادی بهورد، راه شمالی از روستای هاشمک جهتهای دسترسی هستند.

5-آبادی بهورد ایوانکی

این روستا دارای آب و هوایی خشک و معتدل؛ زمستان های مطبوع و دلچسب و تابستان های گرم و خشک می باشد. از جاذبه های توریستی آن می توان به طبیعت بکر، مکان های دیدنی پیرامون مخصوصا بلندی های قره قاچ و دامنه قوچ با پوشش جانوری متنوع و قابل توجه می باشد، گفتنی است که از نخجیرگاههای حائز اهمیت گرمسار به شمار می آید.

6- شهرک های صنعتی

ایوانکی یکی از شهرهای انشگت شمار محسوب می گردد که دارای 3 شهرک صنعتی می باشد، همچنین معدن هایی بسیار به عنوان مثال گچ و نمک دارد.

قرار گرفتن شهر ایوانکی در راه قدیمی جاده ابریشم از سالهای طولانی گذشته تا اکنون از جمله جاذبه های تاریخی و توریست پذیر شمرده می گردد.

7-محصولات و میوه های شاخص ایوانکی

اهالی این مرز و بوم در حال حاضر در زمینه های گوناگون صنعتی، کشاورزی و پرورش شتر مرغ، شتر فعالیت دارند، به طوری که اکنون پرورش شترمرغ و شتر در تمامی گرمسار به شهر ایوانکی اختصاص پیدا یافته است.

میوه انار و محصول جالیزی خربزه با طعمی عالی از محصولات شاخص و معروف این منطقه شمرده می گردد که چشیدن و سوغات آوردن آنها خود به نوعی بخشی از توریستی و سفر را شکل می دهد.

در این مطلب با دیدنی های ایوانکی از توابع استان سمنان آشنا شدید، امیدواریم از مطالعه آن با هدف آشنایی و شناخت بیشتر نهایت استفاده و البته لذت را برده باشید. هم چنین می توانید در لینک مقابل با دیدنی های سمنان آشنا شوید.

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2126

به "آشنایی با دیدنی های ایوانکی در استان سمنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با دیدنی های ایوانکی در استان سمنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید