شناسه : 31653812
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد:


مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اعلام اینکه 5 درصد از جمعیت استان یزد را اتباع خارجی تشکیل می دهند بر استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری اتباع خارجی به منظور توسعه استان تاکید کرد.

 به گزارش صبح مهریز به نقل از  یزدرسا؛ «محمدحسین ریاحی» در جلسه آموزشی  دو روزه آشنایی با قوانین و مقررات اشتغال اتباع خارجی که با حضور «بهمن عباسی» معاون مدیرکل دفتر اشتغال اتباع خارجی وزارت متبوع برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: با توجه به جمعیت حدود یک میلیون و 180 هزار نفری استان یزد و نیز به استناد سرشماری نفوس و مسکن که آمار اتباع خارجی استان یزد را حدود 54 هزار نفر نشان می دهد، بیش از 5 درصد از جمعیت استان را اتباع خارجی تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اینکه این جمعیت قابل توجه به عنوان یک ظرفیت در استان محسوب می شوند گفت: با توجه به اینکه عده ای به اتباع خارجی به عنوان تهدید نگاه می کنند، در صورتی که فرصت شناسی در استان انجام شود، این احساس تهدید از بین رفته و می توان فرصت سازی کرد.

ریاحی با بیان اینکه تهدید یا فرصت بودن اتباع بیگانه براساس سیاستگذاری های صورت گرفته مورد بحث خواهد بود، ادامه داد: هم اکنون به نظر می رسد آنچنان که باید، فرآیند درستی برای استفاده از ظرفیت‌های اتباع خارجی وجود ندارد؛ به طوریکه گاهی شناسایی اتباع غیرمجاز و اقدامات صورت گرفته پس از شناسایی، نه تنها چاره ساز نبوده بلکه به نوعی اتلاف منابع، هزینه و وقت را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به مشکلاتی در خصوص اتباع موجود در استان اظهار کرد: حدود 54 رشته شغلی برای اتباع خارجی تعریف شده است که باید براساس آنچه در کارت کارشان تعریف شده است به فعالیت بپردازند؛ این در حالی است که افرادی هستند که مطابق با عنوان مندرج در کارت کار خود، فعالیت ندارند و در حوزه های دیگر مشغول می باشند.

این مقام مسئول ادامه داد: بنابراین به طور مداوم باید به شناسایی این افراد و برخورد با آنها پرداخته شود.

وی با تاکید بر اینکه باید به گونه ای عمل شود که اتباع برای استان هزینه نباشند و از ظرفیت سرمایه گذاری آنها استفاده کرد گفت: با سرمایه گذاری اتباع مستعد و سرمایه گذار در استان در راستای توسعه استان، شاهد آورده های مطلوبی برای استان خواهیم بود.

ریاحی افزود: نظارت صورت گرفته در این زمینه، ارزش افزوده ناشی از سرمایه گذاری اقتصادی در استان، به وجود آمدن اشتغال پایدار و حتی تقویت حوزه صادرات را به دنبال خواهد داشت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد تاکید کرد: بهتر است در این زمینه قوانین سرمایه گذاری خارجی را مطالعه و بومی سازی کرده و مورد استفاده قرار دهیم.

 پیامدهای مهاجرت و تاثیر آن بر اقتصاد اشتغال ایران

معاون اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این جلسه آموزشی در خصوص مهاجرت بین المللی و تاثیر آن بر اقتصاد اشتغال کشور گفت: مهاجرت مهمترین نوع تحرک جمعیت به حساب می آید که دارای تنوع بسیار چشم گیری است.

«بهمن عباسی» افزود: بطور معمول آن دسته از افرادی که از تمکن مالی برخوردارند، به شیوه های غیرقانونی و نامنظم مهاجرت نمی نماید چرا که شرایط برای مهاجرت قانونی این افراد فراهم است؛ اما در مقابل، قشر ضعیف برای رسیدن به شرایط بهتر زندگی حاضر هستند برای رسیدن به کشور مقصد به این شیوه ها متوسل شوند.

وی به تشریح انواع مهاجرت و چرایی آن پرداخت و در خصوص  آمارهای مهاجرت‌کنندگان به کشور ایران اظهار کرد: بیشترین مهاجرانی که طی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳ به ایران آمده‌اند از کشور افغانستان با تعدادی بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۳ را شامل می‌شود.

این کارشناس خبره بازار کار ادامه داد: کشورهایی نظیر عراق، پاکستان، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان و ترکیه در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی همچنین ضمن تشریح قوانین مهاجرت بر پیامدهای مهاجرت بر اقتصاد کشور اشاره و بیان کرد: پیامدهای مهاجرت بر اقتصاد مهاجرت به خودی خود آثار اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی متعددی در کشورهای مهاجرت‌فرست و مهاجرت‌پذیر دارد.

این مسئول با اشاره به پیامدهای مثبت و منفی مهاجرت در کشورهای مهاجرت‌پذیر گفت: تأمین نیروی کار بدون صرف هزینه‌های تربیت نیروی انسانی و استفاده از مهاجران برای کارهای سخت از جمله پیامدهای مثبت این مقوله است.

عباسی با تاکید بر اینکه پیامدهای منفی مهاجرت در کشورهای مهاجرت‌پذیر بیشتر از پیامدهای مثبت است، اظهار کرد: افزایش جمعیت، کم شدن دستمزد کارگران محلی، اشاعه بیماری‌هایی که ممکن است مهاجران به آن‌ها مبتلا باشند و روبه‌رو شدن با دشواری‌هایی در محل جدید از جمله پیامدهای منفی مهاجرت در کشورهای مهاجرت‌پذیر است.

وی دشواری های پس از مهاجرت را پذیرفته‌نشدن در آن جامعه، ندانستن زبان مکالمه و نگارش، تطبیق‌ناپذیری با محیط جدید، بروز رفتارهای ضداجتماعی، مغایرت آموزش‌های جدید با آموزش‌های سنتی خانواده، تخطی از قانون و افزایش مشکلات و بیماری‌های روانی عنوان کرد.

معاون اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت متبوع از عمده‌ترین پیامدهای اقتصادی مهاجرت‌ها را تفاوت دستمزدها و شرایط کاری مهاجران با کارگران بومی خواند که نوعی دوگانگی بازار کار را پیش می آورد.

رتبه سوم یزد از نظر بیشترین سهم تبعه خارجی نسبت به جمعیت

مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، در ادامه این جلسه آموزشی اظهار کرد: براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 یزد پس از استان های قم و سمنان دارای رتبه سوم کشوری از نظر بیشترین سهم تبعه خارجی نسبت به جمعیت می باشد.

«فریبا آیت اللهی» به جمعیت 53 هزار و 643 نفری اتباع خارجی اشاره کرد و افزود: از این تعداد 51 هزار و 743 نفر افغانی و یکهزار و 900 نفر از سایر کشورها و یک هزار و 789 نفر اظهار نشده اند.

آیت اللهی با بیان اینکه 3/24 درصد از جمعیت اتباع خارجی کشور، ساکن استان یزد هستند گفت: یزد  به لحاظ تعداد اتباع خارجی، رتبه هشتم کشوری را دارا می باشد.

وی افزود: استان های تهران، خراسان رضوی و اصفهان سه استان نخست از نظر بیشترین تعداد اتباع خارجی کشور هستند.

آیت اللهی با تاکید بر اینکه یزد، استانی مهاجرپذیر است بیان کرد: براساس سرشماری سال 95، خالص مهاجرت استان بیش از 38 هزار و 700 نفر بوده است.

وی ادامه داد: اکثر اتباع افغانی مجاز در صنایع ساختمان سازی، تیرچه بلوک، موزاییک سازی، کشاورزی، دامداری و حناسایی مشغول به کار هستند.

مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، فعالیت بیشتر متخصصان خارجی را در حوزه هایی چون صنایع کاشی و سرامیک، فولادسازی، کاغذسازی و طلا سازی عنوان کرد.

انتهای پیام/ج


آخرین عناوین آخرین عناوین