4 کتاب درسی دوره ابتدایی، کوچک می شوند

به گزارش صبح مهریز، معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی خاطرنشان کرد که برای سال تحصیلی 99-98 اندازه چهار کتاب دوره ابتدایی کوچک تر شده و از قطع رحلی به قطع وزیری تغییر می نماید.

4 کتاب درسی دوره ابتدایی، کوچک می شوند

علی باقرزاده در گفت وگو با صبح مهریز، درباره برنامه تصمیم سازمان پژوهش برای تغییر کتب درسی در سال های آینده توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: برای سال تحصیلی 99-98 اندازه چهار کتاب دوره ابتدایی کوچکتر شده و از قطع رحلی به قطع وزیری تغییر می نماید.

وی اضافه کرد: اولویت با دوره ابتدایی است که کتب بزرگتری به لحاظ سایز دارند؛ البته در دوره متوسطه تعداد کتاب های رحلی کم است و تنها در کارودانش و فنی کتبی داریم که ناگزیریم با توجه به ضرورت بزرگ نمایی تصاویر در بعضی رشته ها، چاپ در ابعاد قبلی را ادامه دهیم.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: همکاران ما برای سال تحصیلی 99 -400 در حال مطالعه گسترده تر هستند تا بخشی از کتب ابتدایی که امکان تغییر قطع دارند را به این فهرست اضافه نمایند و شاید حدود نیمی از کتاب ها که قطع رحلی دارند به قطع کوچکتر تبدیل شوند.

باقرزاده ادامه داد: این کار محسناتی دارد و یک هدف مهم ما از تغییر قطع کتاب های درسی، تغییر سایز کیف بچه هاست. وقتی دانش آموزان ما کیف شان کوچک تر گردد بار کمتری با خود حمل می نمایند که در سلامت شان موثر است. از سوی دیگر کتاب کوچک با تعداد دانش آموزان ما در مدارس و ابعاد میز و نیمکت ها سازگاری بیشتری دارد.

وی درباره تاثیر این تصمیم در صرفه جویی کاغذ مصرفی نیز گفت: این تصمیم بیشتر روی کاهش میزان کاغذ ضایعاتی تاثیر دارد. ماشین آلات چاپ با قطع وزیری سازگارند و چاپ کتاب در قطع رحلی باعث افزایش ضایعات کاغذ می گردد. برآورد کردیم اگر نیمی از کتب فعلی در قطع رحلی، از این پس با قطع وزیر چاپ شوند، 1500 تا 200 تن کاغذ ضایعاتی کمتر گردد؛ آن هم در شرایطی که بیش از 95 درصد کاغذ مورد احتیاج ما از خارج کشور وارد می گردد.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تاکید نمود که البته تغییر قطع کتاب ها، نباید تاثیری در کیفیت آموزش داشته باشد. قطعا آنها که چاپ کتاب های دوره ابتدایی را در اندازه رحلی تنظیم کردند، می دانستند که این اتفاق برای کاغذ می افتد و ضایعات خواهد داشت، اما چون تشخیص دادند در کیفیت آموزش اثرگذار است، کتاب های ابتدایی را در قطع رحلی تنظیم کردند. البته اکنون شرایط تغییر نموده، آموزش الکترونیکی، طرح بوم و ... به آزاد سازی کتب درسی یاری نموده است و شاید شرایط برای تغییر قطع رحلی به وزیری فراهم شده باشد که مطالعات بیشتر بر روی آن در حال اجرا است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 9 مرداد 1398 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 256

به "4 کتاب درسی دوره ابتدایی، کوچک می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 کتاب درسی دوره ابتدایی، کوچک می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید