جزئیات اجرای کالابرگ الکترونیکی در سراسر کشور

به گزارش صبح مهریز، استفاده از اعتبار کالابرگ الکترونیکی کاملا اختیاری است و یارانه هیچ کسی قطع نمی گردد.خانوارها می توانند یک ماه زودتر از مبلغ یارانه خودشان خرج نمایند و چنانچه تمایل به خرید کالای الکترونیکی نبود، همچنان امکان برداشت نقدی یارانه واریزی ماه های آینده وجود دارد.

جزئیات اجرای کالابرگ الکترونیکی در سراسر کشور

اجرای سراسری طرح کالابرگ الکترونیکی در کل کشور شروع شده و طبق اعلام وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی بعضی از فروشگاه های زنجیره ای و خـُرد مجهز به بارکدخوان و متصل به سامانه شده اند و پذیرای شهروندان در سراسر کشور هستند.

به گزارش ایسنا، بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر طرح کالابرگ الکترونیکی به شکل مطلوب در کشور اجرا و مورد استقبال واقع گردد، درصدی از تورم موجود را کنترل و مدیریت می نماید؛ طرحی که از هفته های اخیر در چهار استان هرمزگان، قزوین، گیلان و مرکزی به شکل آزمایشی به اجرا عایدی و دولت این تصمیم را در راستای تقویت سلامت غذایی و حمایت از معیشت خانوار اتخاذ نموده است.

به موجب این طرح امکان خرید اعتباری 10 قلم کالای اساسی شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم مرغ تا سقف مبلغ یارانه خانوار یک ماه زودتر از تاریخ واریز نقدی فراهم شده است.

ارزش ریالی سبد مذکور 530 هزار تومان است ولی سهم پرداختی مردم برای خرید 10 قلم کالا 235 هزار و 750 هزار تومان است و در صورت تورم احتمالی و افزایش قیمتها این سهم تغییر نمی نماید.

در این طرح دولت به منظور اعمال سیاست های حمایتی خود به بستر فنی مطمئن و فراگیری احتیاج دارد از این رو جهت برطرف این احتیاج، شبکه ملی اعتبار (شما) راه اندازی شد.

شبکه ملی اعتبار یک روش نو و متصل به شبکه بانکی است که بر مبنای کد ملی افراد، اعتبار کارت آنها شارژ می گردد و شهروندان در چهار استان هرمزگان، قزوین، مرکزی و گیلان می توانند با هر کارت بانکی که به نام سرپرست خانوار است خرید نمایند و احتیاج نیست حتماً کارت یارانه به همراه داشته باشند.

استفاده از اعتبار کالابرگ الکترونیکی کاملا اختیاری است و یارانه هیچ کسی قطع نمی گردد.خانوارها می توانند یک ماه زودتر از مبلغ یارانه خودشان خرج نمایند و چنانچه تمایل به خرید کالای الکترونیکی نبود، همچنان امکان برداشت نقدی یارانه واریزی ماه های آینده وجود دارد.

استفاده از اعتبار کاملا اختیاری بوده و به وسیله تمامی کارت های بانکی به نام سرپرست خانوار امکانپذیر است. در خصوص کالاهای مشمول طرح هم الزامی به خرید یک نشان تجاری خاص نیست و افراد می توانند از گروه های کالایی اعلام شده از هر نشان تجاری دلخواه خرید خود را انجام دهند.

به گفته حمید فرداد ـ مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی و مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان، شرکت فروشندگان در این طرح اختیاری است. فروشندگان صنوف خواربار، لبنیات، پروتئین و فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی مصرف، می توانند با مراجعه به نرم افزار بازار و مایکت یا به وسیله درگاه الکترونیکی shoma.sfara.ir نسبت به نصب برنامه کاربردی شما و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به فروشندگان مجاز در این طرح ملحق شوند.

وی توضیح داد: تسویه حساب و واریز مبالغ خریدهای اعتباری (مابه التفاوت مبلغ پرداختی مردم با قیمت کالاها) مشابه تسویه با فروشندگان به وسیله کارتخوان بوده و اتصال به این طرح کاملا رایگان است و شهروندان می توانند ضمن مراجعه به سامانه shoma.sfara.ir اپلیکیشن شما را دانلود و نصب نمایند تا با فروشگاه های طرف قرارداد با طرح آشنا شوند.

در حال حاضر اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در بعضی استانها با استقبال خوبی روبرو شده است چنانچه برابر گزارش ها استقبال از طرح در هرمزگان به عنوان اولین استان مجری طرح 90 درصد بوده اما در بعضی دیگر از استانها اقبال عمومی اندک بوده است.

به گفته سید صولت مرتضوی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بستر اجرای کالابرگ الکترونیکی در کشور فراهم شده است ولی اقبال عمومی یک مقدار کم است که باید برنامه ریزی شده و مشوق هایی در نظر گرفته گردد تا اقبال به طرح بیشتر گردد.

وی پیشتر در گفت و گویی با ایسنا از توسعه طرح کالابرگ الکترونیکی اطلاع داده و گفته بود: بنا داریم طرح را توسعه بدهیم و همکاران ما در معاونت رفاه و شرکت مربوطه با فروشگاه های زنجیره ای هماهنگ کردند تا در گام های بعدی طرح را به وسیله فروشگاه های زنجیره ای به کل کشور تعمیم دهیم.

او با اشاره به کم اقبال بودن طرح در بعضی استانهایی که طرح در آنها اجرا شده گفت: گزارش های دریافتی حاکی از آن است که با اقبال عمومی چندانی روبرو نشده ایم، ضمن آنکه اطلاع رسانی مناسب هم اجرا شده است.با این حال این شبکه آماده است و دریافت کالا یا یارانه نقدی نیز اختیاری است و امیدوارم با اقبال بیشتری روبرو گردد.

وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی امروز در اطلاعیه ای از شروع اجرای طرح در سراسر کشور اطلاع داد و اظهار داشت: با توجه به اجرای موفقیت آمیز طرح کالابرگ الکترونیک به صورت آزمایشی در چهار استان هرمزگان، قزوین، مرکزی و گیلان اجرای این طرح به صورت ملّی در سراسر کشور شروع شد.

در این طرح اعتبار کلیه خانوارهای یارانه بگیر شارژ شده و می توانند یک ماه زودتر از دریافت یارانه نقدی، از این اعتبار جهت خرید 10 قلم کالای اساسی مشمول طرح ملی کالابرگ الکترونیک استفاده نمایند.در صورت استفاده از این مزیت و خرید کالا از محل اعتبار یارانه، به مقدار اعتبار استفاده شده از یارانه ماه بعد خانوار کسر و مابقی به صورت نقدی، در موعد مقرر واریز یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد.

خانوارهایی که یارانه دریافت می نمایند جهت مشاهده مقدار اعتبار، فهرست کالاها و فروشگاه های مشمول طرح ملی کالابرگ الکترونیک با تلفن همراه سرپرست خانوار، کد دستوری #28 788 را شماره گیری نموده و یا به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir مراجعه نمایند.

فروشگاه های زنجیره ای رفاه، افق کوروش، دیلی مارکت،جانبو و بعضی فروشگاه های خُرد که مجهز به بارکدخوان شدند هم اکنون به این سامانه متصل شده و پذیرای شهروندان در سراسر کشور هستند.

بی تردید در جریان اجرای هر طرحی کم و کاستی هایی وجود دارد و زمان بندی، برنامه ریزی، زیرساخت ها و اطلاع رسانی ها در این زمینه موثر است که رفته رفته طرح را بهتر و پخته تر می سازد با این حال بعضی گزارش ها حاکی از آن است که همزمان با برطرف کاستی ها و آشنایی مردم با طرح استقبال از آن هم بیشتر شده است.

نکته قابل توجه اینکه کالابرگ الکترونیکی طرح نوی نیست بلکه قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است که به موجب آن 10 قلم کالای اساسی بر اساس نرخ شهریور سال 1400 به مردم عرضه می گردد و دولت متعهد شده این امر را به انتها برساند.

نحوه خرید 10 قلم کالای پیش بینی شده در کالابرگ الکترونیکی به این نحو است که اعتبار واریزی قابل برداشت به شکل نقدی نیست و صرفا با آن می توان 10 قلم کالای اساسی را خریداری کرد. در واقع یک ماه قبل از پرداخت یارانه نقدی ماهانه، این اعتبار به حساب فرد (سرپرست خانوار) واریز می گردد تا 10 قلم کالای دلخواه خود در این طرح را با هر عنوان و برندی خریداری کند. هر سرپرست خانوار به مقدار تعداد اعضای خانوار خود تا سقف یارانه نقدی می تواند از کالاهای مذکور خریداری کند که مانند خریدهای معمولی با کارت بانکی انجام می گیرد. بخشی از یارانه کالا از محل اعتبار حساب یارانه و مابقی از حساب بانکی سرپرست خانوار کم می گردد و در بیستم هر ماه به جای مانده اعتبار به حساب سرپرست واریز می گردد.

به گزارش ایسنا، چنانچه تمایل به خرید کالای الکترونیکی نبود، همچنان امکان برداشت نقدی یارانه واریزی ماه های بعد وجود دارد به این نحو که اگر کالا خریداری شد اعتبار یارانه کسر می گردد و ماه بعد مبلغ یارانه مجدد در کارت سرپرست خانوار شارژ می گردد تا در صورت تمایل کالا خریداری یا آن را از حساب خود به طور نقدی برداشت کند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 15 اسفند 1401 بروزرسانی: 15 اسفند 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2232

به "جزئیات اجرای کالابرگ الکترونیکی در سراسر کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات اجرای کالابرگ الکترونیکی در سراسر کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید