11 علامت اینکه بیش از حد به خودتان سخت می گیرید (و راه های مقابله با آن)

به گزارش صبح مهریز، حتما شما هم در اطرافتان کسانی را دیده اید که نسبت به خودشان سخت گیر هستند. شاید خودتان هم جزء همین دسته از افراد باشید. افرادی که در هیچ زمینه ای به کمتر از عالی راضی نمی شوند و دوست دارند در همه چیز بهترین باشند. این افراد مدام در حال کوشش هستند تا ایرادات خود را رفع نمایند و به موفقیت دست پیدا نمایند. افرادی که به خودشان سخت می گیرند، شاید از نظر دیگران عملکرد خیلی خوب یا عالی ای داشته باشند، اما به نظر خودشان هنوز عیب و ایراداتی دارند که باید آن ها را رفع نمایند.

11 علامت اینکه بیش از حد به خودتان سخت می گیرید (و راه های مقابله با آن)

سخت گیری نسبت به خود باعث بالا رفتن انتظارات و کوشش دائمی (و گاهی اوقات بی فایده) برای بهتر و بهتر شدن می گردد. در این مقاله از خبرنگاران مگ با 11 ویژگی افرادی که به خودشان سخت می گیرند، آشنا می شوید. ببینید چند مورد از ویژگی های زیر را دارید. در انتها مقاله روش هایی را برای رفع کردن سخت گیری نسبت به خود به شما معرفی می کنیم. تا انتها مقاله ما را همراهی کنید.

1. همواره به دنبال رسیدن به کمال هستید

کمال گرایی ویژگی شاخص افرادی است که به خودشان سخت می گیرند. این افراد تا جایی که امکان داشته باشد، کوشش می نمایند به بهترین هر چیز دست پیدا نمایند. اگر جزء این دسته از افراد باشید، هضم نواقص و کمبود ها برایتان سخت است. به همین دلیل مدام روی نقطه ضعف های خود تمرکز می کنید و به دنبال راهکاری برای رفع کردن آن ها هستید.

افراد سخت گیر نسبت به خود باید کارها را به روش خاصی که دارند، انجام دهند. این افراد زمانی که دیگران مشغول پروژه های مربوط به آن ها می شوند، یک سری قوانین معین می نمایند تا دیگران به استانداردهای آن ها نزدیک شوند و کارها باب میلشان انجام گردد.

2. تمرکزتان روی شکست هایتان است تا پیروزیت ها

من اگر نصف پیروزیت های تو را داشتم، دیگر از زندگی هیچ چیز نمی خواستم! این حرفی است که دیگران زیاد به افرادی می زنند که نسبت به خودشان سخت گیر هستند. اما آن ها گوششان بدهکار نیست و همچنان معتقدند که نقطه ضعف ها و ناتوانایی های زیادی دارند و باید روی رفع کردن این مسائل تمرکز نمایند.

این افراد خیلی خوب می توانند علل شکست خود را شناسایی نمایند، اما وقتی پیروز می شوند بلد نیستند چطور پیروزیت خود را جشن بگیرند. علت این موضوع این است که این افراد همواره باید طبق نقشه ای که در ذهن دارند، جلو فرایند.

آن ها به پیروزیت فکر می نمایند و اگر به پیروزیت نرسند، همه برنامه هایشان به هم می ریزد. این افراد زمانی که شکست می خورند، مدام خودشان را سرزنش می نمایند و به خودشان حق اشتباه کردن نمی دهند.

جالب است بدانید که چنین افرادی حتی وقتی پیروز می شوند هم چندان راضی نمی شوند و یا پیروزیت هایشان را دست کم می گیرند یا به کلی آن ها را انکار می نمایند؛ انگارنه انگار که کلی زحمت کشیده اند تا به چنین پیروزیتی دست پیدا نمایند!

3. به اشتباهاتتان زیاد فکر می کنید

این افراد نه تنها در هر موقعیتی روی نقاط ضعف خود تمرکز می نمایند، بلکه وقت زیادی را صرف فکر کردن درباره اشتباهاتی می نمایند که در گذشته نموده اند. ارائه نامناسب در یک جلسه، نداشتن عملکرد مناسب در فلان برهه از زمان یا انتخاب های بد در زندگی از جمله چیزهایی هستند که این افراد مدام در ذهنشان مرور می نمایند.

اگر نسبت به خودتان سخت گیر باشید، نمی توانید درک کنید که همه افراد مرتکب اشتباه می شوند. شما فکر می کنید که همواره باید بی عیب ونقص باشید.

4. به دنبال این هستید که فورا از اشتباهات خود درس بگیرید

در نظر داشته باشید که گاهی اوقات در اشتباهات درسی برای یاد دریافت وجود ندارد.

یکی از علت هایی که این افراد زیاد به اشتباه خود فکر می نمایند این است که باور دارند در هر اشتباهی درسی برای یاد دریافت است. افرادی که به خودشان سخت می گیرند، برای یاد دریافت در هر لحظه و هر جا بی صبر هستند و آن قدر به اشتباه خود فکر می نمایند تا بالاخره یک چیزی را برای درس دریافت از آن پیدا نمایند.

همه ما گاهی اوقات اشتباهات ناخواسته ای انجام می دهیم. اگر قرار باشد کلی به اشتباهی که نموده ایم فکر کنیم تا بتوانیم نکته ای را برای درس دریافت از آن پیدا کنیم، باید مدام روی استباهاتمان تمرکز کنیم که این موضوع اصلا خوب نیست و حتی می تواند جلوی پیشرفتمان را بگیرد. گاهی باید از اشتباهی که کردیم، گذر کنیم. گذشتن از اشتباهات را یاد بگیرید.

5. چیزها را یا سیاه می بینید یا سفید

شما مسائل را به دو گروه تقسیم می کنید و برای هیچ چیز حد وسط قائل نیستید. خوب یا بد، شکست یا پیروزیت، درست یا اشتباه. شما به چیزی به غیر از این ها اعتقاد ندارید. این موضوع باعث می گردد زمانی که کارها آن طور پیش نفرایند که برنامه ریزی نموده بودید، حسابی خودتان را سرزنش کنید؛ حتی اگر در انتها همه چیز به خوبی تمام گردد.

شما 5 دقیقه دیر رسیدن به سرکار یا قرار کاری را فاجعه می دانید و فکر می کنید آدم تنبل و بی مسؤولیتی هستید که نمی توانید به موقع به سرکار برسید.

اگر فقط یک مقدار بیشتر به غذایتان نمک بزنید، به نظرتان غذا خراب شده است . زمانی که در مسائل کاری یک اشتباه کوچک می کنید، خودتان را احمق ترین و بی عرضه ترین فرد روی زمین می دانید .

6. برای رسیدن به قله پیروزیت صبر ندارید

چون فقط پیروزیت یا شکست را می شناسید و فکر می کنید هیچ چیزی در میان این دو وجود ندارد، تا زمانی که به پیروزیت برسید، مدام استرس و اضطراب دارید. حتی اگر نسبت به آغاز پیشرفت چشمگیری داشته باشید، آن را نادیده می گیرید و تا زمانی که پیروز نشوید، خیال اتان راحت نمی گردد.

شما همواره بهترین را در نظر دارید و به چیزی کمتر از آن قناعت نمی کنید. اگر در رسیدن به بهترین ها ناپیروز شوید، از عملکرد خودتان ناراضی خواهید شد. همواره به دنبال روش هایی برای سرعت بخشیدن به فرآیند کارها و رسیدن زودتر به پیروزیت هستید.

این موضوع از جایی خطرناک می گردد که برای کسب پیروزیت هر کاری که از دستتان برمی آید را انجام دهید؛ چه کوشش صادقانه و بی وقفه و چه میانبر زدن و تقلب کردن. برای شما مهم نیست از کدام روش بهره ببرید . تنها چیزی که مد نظر دارید، رسیدن به اهدافتان است.

7. از شکست خوردن می ترسید

از بچگی می شنیدیم که می گفتند: شکست جزئی از پیروزیت است. اما گوش شما به این حرف ها بدهکار نیست و فکر می کنید این حرف را افراد تنبل زده اند تا شکست خوردن خود را توجیه نمایند.

صبر نداشتن برای پیروز شدن باعث می گردد ترس از شکست خوردن در شما ریشه کند، چون فکر می کنید اگر شکست بخورید، مجبور هستید دوباره از اول آغاز کنید که این موضوع باعث می گردد کلی از برنامه اتان عقب بمانید.

شما صبح تا شب کوشش می کنید تا به اهداف بلند پروازانه ای که برای خودتان معین نموده اید دست پیدا کنید، چون نمی توانید و دوست ندارید دیگران را از خودتان ناامید کنید. شما فکر می کنید اگر شکست بخورید، نظر دیگران درباره شما تغییر می نماید و شما را فردی نالایق و ناتوان می دانند. از این طرز فکر تنفر دارید و به همین دلیل از هیچ چیز بیشتر از شکست خوردن نمی ترسید.

8. به حرف های دیگران بیش از حد توجه می کنید

نمی توانید تحمل کنید که دیگران شما را دوست ندارند، به شما احترام نمی گذارند و قدر دان اتان نیستند. به همین دلیل است که تمام کوشش اتان را می کنید تا دیگران را از خودتان راضی نگه دارید. از محدودیت هایتان عبور می کنید و بدون ذره ای استراحت کردن، برای بهتر و بهتر شدن به شدت کوشش می کنید، چون از حقارتی که همراه با شکست خوردن است، بیشتر از هر چیزی بدتان می آید.

همواره سعی می کنید کارفرما را از خودتان راضی نگه دارید و آن ها را ناامید نکنید. فکر می کنید دوستان اتان دستاوردهای شما را مسخره می نمایند و خانواده اتان هم از صندلی فعلی اتان در زندگی ناراضی هستند.

مدام در تکاپو هستید که خانواده، دوستان، همکاران و اطرافیان اتان را راضی نگه دارید و به این موضوع توجه نمی کنید که با این کار خواسته های خودتان را زیر پا می گذارید.

9. زمانی که کسی شما را نقد می نماید، مضطرب می شوید

از اینکه نقد شوید، متنفر هستید. مهم نیست که نقد سازنده باشد یا مخرب، در هر صورت مورد نقد قرار دریافت را دوست ندارید. اگر نقد شوید، اولین کاری که می کنید، سرزنش کردن خودتان است، چون فکر می کنید عملکردتان خوب نبوده و باعث شده دیگران به خودشان اجازه دهند شما را انتقاد نمایند . زمانی که کسی به شما می گوید می توانستید بهتر عمل کنید، احساس تنفر و ناامیدی از خود در شما شکل می گیرد.

10. خودتان را به شدت انتقاد می کنید

بدتان می آید که دیگران شما را انتقاد نمایند، اما مدام خودتان را نقد می کنید. از تمام نواقصی که دارید، مطلع هستید. همواره چه در مقابل دیگران و چه پیش خودتان، روی نقاط ضعف اتان تأکید می کنید.

مهم نیست اگر دیگران این موضوع را رد نمایند و شما را پیروز ترین فردی بدانند که می شناسند، چون فکر می کنید آن ها با شما تعارف می نمایند و واقعیت را نمی گویند. مهم تر از همه اینکه خودتان خیلی خوب می دانید که این موضوع درست نیست و کلی نقطه ضعف کوچک و عظیم دارید.

11. به دیگران حسودی می کنید

حسودی کردن فقط در بین بچه ها رایج نیست و متأسفانه بسیاری از عظیمسالان هم این عادت زشت را دارند. زندگی دیگران را از روی ظاهر و شادی هایی که در شبکه های اجتماعی ثبت می نمایند، قضاوت می کنید و پیش خودتان می گویید:کاش می توانستم به اندازه آن ها راضی، آزاد و پیروز باشم. چشم اتان را روی گرفتاری ها و مسائل آن ها می بندید و فقط روی شادی ظاهریشان تمرکز می کنید.

چطور با سخت گیری نسبت به خود مقابله کنیم؟

حالا که با ویژگی های افرادی که نسبت به خودشان سخت می گیرند آشنا شدید، اگر متوجه شدید که جزء این گروه از افراد هستید، وقت آن است که با این عادت اتان مقابله کنید. در ادامه شما را هدایت می کنیم.

1. ببینید موضوع یک هفته، یک ماه و یک سال دیگر هم اهمیت دارد؟

از خودتان بپرسید مسأله ای که دارید به خاطر آن به خودتان سخت می گیرد، یک هفته، یک ماه یا یک سال دیگر همچنان برایتان اهمیت دارد؟ در 90 درصد مواقع جواب منفی خواهد بود. پس چرا زندگی را برای خودتان سخت می کنید؟

هر زمان که کارها آن طور که توقع داشتید پیش نرفت، به جای اینکه بلافاصله خودتان را نقد کنید و عملکردتان را زیر سؤال ببرید، ببینید مسأله ای که به خاطر آن چنین حساسیتی را نشان می دهید، یک هفته یا یک ماه دیگر همین قدر برایتان مهم است یا نه. در نظر داشته باشید که شاید تا یک هفته دیگر حتی این موضوع را به خاطر نیاورید.

2. قبول کنید که آینده را نمی توان پیش بینی کرد

باید به این فکر کنید که شما روی آینده و اتفاقاتی که قرار است برایتان بیفتد، هیچ تسلطی ندارید. سرنوشت باب میل ما رقم نمی خورد. چیزی که امروز آن را شکست تلقی می کنید، ممکن است آغازی برای پیروزیت باشد.

همچنین چیزهایی که آن ها را بهترین می دانید، ممکن است آن قدر که شما فکر می کنید، عالی و بی عیب ونقص نباشند. این حقیقت را بپذیرید که زندگی غیرقابل پیش بینی است.

3. با خودتان مثل بهترین دوستتان برخورد کنید

بیشتر از اینکه به کسانی که دوست دارید سخت بگیرید، به خودتان سخت می گیرد. چرا سعی نمی کنید همان طور که با دیگران برخورد می کنید با خودتان رفتار کنید؟ وقتی بهترین دوستتان از اشتباهش با شما صحبت می نماید، او را دلداری می دهید و به او یادآوری می کنید که همه در زندگی اشتباه می نمایند .

در چنین مواقعی دوستتان را سرزنش نمی کنید، بلکه سعی می کنید او را برای کوشش دوباره و پرقدرت تر از قبل تشویق کنید. بنابراین وقتی اشتباه می کنید، به جای احمق و نالایق دانستن خود، به خودتان حق اشتباه کردن بدهید.

4. با دوستانتان صحبت کنید

برخی از افراد زمانی که شکست می خورند و ناراحت هستند، تمایل ندارند با دیگران صحبت نمایند. برعکس این افراد، خیلی از افراد دوست دارند درباره ی مسئله ای که برایشان پیش آمده است با دیگران صحبت نمایند و با این کار خودشان را آرام نمایند .

اگر جزء گروه دوم هستید، زمانی که در کاری شکست می خورید، با یکی از دوستان نزدیک خود صحبت کنید و اجازه دهید آن ها با حرف های امیدوارنماینده و آرام بخش خود به شما یاری نمایند. صحبت کردن درباره احساسات درونی می تواند در تسکین ناراحتی اثرگذار باشد.

5. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

شما جای دیگران نیستند و نمی دانید در زندگی واقعی آن ها چه می گذرد. دست از قضاوت کردن دیگران از روی عکس های اینستاگرام بردارید. در ذهن داشته باشید که همه افراد (حتی خود شما!) عادت دارند لحظات خوش خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

خندیدن ها و شادی ها فقط بخشی از زندگی این افراد است. همه در زندگیشان مشکل دارند، فقط آن ها را به نمایش نمی گذارند. اگر به مقایسه خودتان با دیگران بپردازید، زندگی برایتان جهنم می گردد. این موضوع باعث می گردد از زندگی خود ناراضی شوید.

کلام آخر

در این مقاله از خبرنگاران مگ علائمی را آنالیز کردیم که نشان می دهند به خودتان سخت می گیرید. این علائم در شما وجود داشت؟ اگر این علائم را داشتید، به توصیه هایی که در انتها مقاله به آن ها اشاره کردیم، توجه کنید. شما چه راهکارهای مفید دیگری را برای مقابله با سخت گیری نسبت به خود می شناسید؟ پیشنهاداتتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: a conscious rethink

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1666

به "11 علامت اینکه بیش از حد به خودتان سخت می گیرید (و راه های مقابله با آن)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 علامت اینکه بیش از حد به خودتان سخت می گیرید (و راه های مقابله با آن)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید