10 مرد که با کرونا ثروتمندتر شدند

به گزارش صبح مهریز، با درآمد 10 مرد ثروتمند جهان در 10 ماهه گذشته می توان برای همه مردم واکسن خرید.

10 مرد که با کرونا ثروتمندتر شدند

مجموع دارایی 10 مرد ثروتمند جهان در طول دوران شیوع بیماری کرونا، بیش از 540 میلیارد دلار افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از موسسه اکسفام، میزان درآمد 10 مرد ثروتمند جهان در 10 ماهه گذشته برای پیشگیری از فقیر شدن افراد به دلیل شیوع کرونا و پرداخت هزینه واکسن همگان کافی است.

اکسفام نام یکی از بزرگترین سازمان های بین المللی امدادرسانی برای ریشه کن کردن فقر، گرسنگی و بی عدالتی، متشکل از 15سازمان در 98کشور، است.

این موسسه غیرانتفاعی می گوید، ثروت کل میلیاردرهای جهان با مجموع هزینه سران گروه 20 که برای مقابله با شیوع کرونا و احیا شرایط پس از آن اختصاص داده اند، برابری می کند.

گروه 20 متشکل از قدرتمندترین کشورهای جهان در زمینه اقتصاد است که در مجموع 85 درصد کل اقتصاد جهانی و دو سوم جمعیت جهان را دربردارند.

جف بزوس مدیرعامل و موسس شرکت آمازون -براساس گزارش ها جف بزوس با درآمد 10 ماهه گذشته خود می توانست به هر 876 هزار کارمندش، 105 هزار دلار پاداش دهد/ عکس: خبرگرای فرانسه

موسسه اکسفام از دولت ها خواسته تا ملاحظات بیشتری را بر مالیات افراد فوق ثروتمند در نظر گیرد.

از طرف دیگر، با توجه به افزایش ثروت مولتی ملیاردرهای جهان در دوران همه گیری کرونا، کمک های قابل توجهی از سوی آنها به شرایط پس از بحران کرونا و مهار بیماری اجرا شده است.

گزارش آکسفام چه می گوید؟

آکسفام در گزارشی به نام ویروس نابرابری که در آستانه اجلاس مجازی سران جهان در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس منتشر شد، به مسایل مالی فوق ثروتمندان و فقرا اشاره کرده کرده است.

حمایت بی سابقه دولت ها در دوره شیوع کرونا از اقتصاد باعث رونق بازار سهام شد و ثروت مولتی میلیاردرها را افزایش داد. این در حالی بود که اقتصاد واقعی با بزرگترین رکود در قرن گذشته روبه رو است.

ثروت میلیاردرها در سراسر جهان از 30 اسفند 98 تا 11 دی 99 بسیار افزایش یافته و اینک به 11.95 تریلیون دلار رسیده است. به استناد برخی از گزارش ها این میزان برابر با هزینه ای است که سران گروه 20 برای واکنش به بحران همه گیری کرونا هزینه کردند.

ثروت 10 فرد ثروتمند جهان از 30 اسفند 98 تا کنون بیش از 540 میلیارد دلار افزایش یافته است. جف بزوس مدیر عامل و بنیانگذار شرکت آمازون، ایلان ماسک موسس شرکت تسلا و مارک زاکربرگ موسس فیس بوک در شمار فهرست مولتی میلیاردرهای ثروتمندتر شده در دوران شیوع کرونا قرار دارند.

واکسیناسیون کرونا به ازای جمعیت تا تاریخ 25 ژانویه 2020

درصد واکسیناسیون کرونا در 10 کشور با بیشترین میزان تزریق واکسن در جهان/ منبع: Our world in data

براساس گزارش اکسفام جف بزوس موسس آمازون تا ماه سپتامبر سال 2020 (شهریور) به قدری درآمد داشته است که می توانست پاداش 105 هزار دلاری را به تمامی 876 هزار کارمند خود پرداخت کند و همچنان به اندازه قبل از شیوع کرونا ثروتمند باشد.

این ثروتمندان با فقیرترین افراد جهان مقایسه کنید که بهبود شرایط مالی آنها پس از کرونا حدود یک دهه طول می کشد. براساس پیش بینی موسسه غیرانتفاعی اکسفام بین 200 تا 500 میلیون نفر از مردم جهان در سال 2020 در فقر زندگی کرده اند و این برخلاف فرایند کاهش فقر جهانی در دو دهه اخیر است.

دنی سیریسکانداراجا مدیر اجرایی شرکت آکسفام GB در این باره به بی بی سی گفت: ما فکر می کنیم اینک فرصتی مناسب برای انجام کاری بنیادی و تجدید نظر در مورد بازسازی عادلانه در باره مالیات ثروت، مالیات شرکت های بزرگ، وافزایش پایه های طبقات اجتماعی برای هر شهفرایند است.

پناهگاه بی خانم ها در دوبلین، 20 ژانویه -2020- براساس برخی از گزارش ها بسکمک از مردم جهان روزانه با 2 تا 10 دلار زندگی می کنند/ عکس: GETTY IMAGES

از زمان شروع بیماری همه گیر کرونا، صاحبان کمپانی های بزرگ، سلبریتی ها و ستارگان ورزش کمک های بسیار بزرگ و خیرانه ای برای واکنش مهار کرونا انجام داده اند.

گروه مالی UBS که خدمات مالی گسترده ای را در بیش از 50 کشور جهان ارائه می دهد، در گزارشی نوشت: حدود 209 میلیاردر جهان بین بهار تا تابستان سال جاری بیش از 7.2 میلیارد دلار به مهار ویروس کووید-19 کمک کرده اند.

ماه مارس برای میلیاردرها

مقدار افزایش ثروت مولتی میلیاردرهای از ماه مارس تا دسامبر 2020

رنگ قرمز ثروت میلیاردرهای جهان در تاریخ 31/ 12/ 2020 (آخرین روز سال گذشته میلادی) را نشان می دهد

رنگ سبز افزایش ثروت میلیاردرهای جهان درماه مارس به میلیارد دلار را نشان می دهد

منبع: آکسفام

چگونگی و مقدار کمک ثروتمندان جهان به مهار کرونا

گزارش ویروس نابرابری می افزاید: ثروتمندان به بحران کرونا سریعا واکنش دادند. این روش تقریبا شبیه امدادرسانی در بلایای طبیعی به شمار می آمد. آنها کمک های بلاعوضی اهدا کردند.

مکنزی اسکات همسر سابق جف بزوس در ماه گذشته بیان نمود که طی 4 ماه بیش از 4 میلیارد دلار به بانک غذاو صندوق های حمایت اضطراری کمک کرده است.

وی بیان نمودکه قصد دارد به آمریکایی هایی که به خاطر بحران کرونا با مسائل مالی روبه رو شده اند کمک کند.

در تیر ماه سال گذشته جف بزوس نیز از کمک 125 میلیون دلاری خود برای کمک به مهار کرونا گفت.

جک دورسی بنیانگذار توئیتر در اواخر فروردین سال جاری بیان نمود که حدود یک میلیارد از دارایی خود را به صندوقی برای مهار کرونا انتقال می دهد. این رقم حدود یک چهارم از ثروت خالض 3.9 میلیارد دلاری او به شمار می آید.

جی. کی رولینگ نویسنده هری پاتر نیز حدود یک میلیون دلار از ثروتش را برای حمایت از افرادی که پس از شیوع کرونا بی خانمان شده یا در این دوره مورد سوء استفاده خانگی قرار گرفته اند، اختصاص داد.

در همین حال بیل گیتس بنیانگذار شرکت مایکروسافت و همسرش ملیندا حدود 305 میلیون دلار را به درمان، تولید واکسن و تشخیص بیماری کرونا اختصاص دادند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1468

به "10 مرد که با کرونا ثروتمندتر شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مرد که با کرونا ثروتمندتر شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید