یک جدایی شگفت انگیز

به گزارش صبح مهریز، روزنامه لوموند فرانسه فیلم جدایی نادر از سیمین را سورپرایز تابستانی سینمای این کشور توصیف کرد. روزنامه لوموند ـ چاپ پاریس ـ در گزارشی به قلم سوفی والون با تیتر یک جدایی شگفت انگیز، عامل موفقیت سینمای ایران درباره جدیدترین ساخته اصغر فرهادی نوشت.

یک جدایی شگفت انگیز

در ابتدای این گزارش که روز گذشته منتشر شده، آمده است: فیلم جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی سورپرایز تابستانی سینما است. این فیلم که از روز هشتم ژوئن نمایش خود را در فرانسه شروع نموده است تاکنون بیش از 800 هزار تماشاگر را به سینماها کشانده است و در دوازدهمین هفته اکران توانسته به موفقیتی بیش از آنچه پیش بینی می شد، دست پیدا کند.

لوموند در ادامه آورده است: فیلم های دیگر کارگردانان بزرگ ایران چون کیارستمی و پناهی که در جشنواره های جهانی بیشتر از فرهادی نیز جایزه گرفته اند، به ندرت به آمار 150 هزار تماشاگر در فرانسه دست یافته اند و این درحالی است که نمایش فیلم فرهادی همچنان ادامه دارد.

این روزنامه پرتیراژ فرانسوی با اشاره به اعطای جایزه خرس طلا بهترین فیلم و دو خرس نقره ای بهترین بازیگری جشنواره برلین به جدایی نادر از سیمین، پیش بینی کرد شمار تماشاگران این فیلم در فرانسه در سرانجام ماه سپتامبر از یک میلیون نفر خواهد گذشت.

در ادامه این گزارش آمده است: درحالی که بسیاری از فیلم های کوچک در سرانجام هفته دوم و چهارم نمایش از سینماهای فرانسه برداشته می شوند، اما جدایی نادر از سیمین توانست تعداد سالن های نمایش خود را از 105 در ماه ژوئن به 250 سالن افزایش دهد. این یک اتفاق بسیار نادر برای فیلم های ایرانی است.

لوموند در این گزارش با اشاره به اکران موفقیت آمیز جدایی نادر از سیمین در دیگر کشورهای اروپایی آورده است: در بلژیک تنها 9 سالن نمایش در اختیار این فیلم است، با این حال 30 هزار نفر به تماشای آن رفته اند. در انگلیس 60 هزار نفر تنها در 26 سالن به تماشای این فیلم نشسته اند. در آلمان نیز با اینکه کمتر از یک ماه از اکران این فیلم در 55 سالن می گذرد، اما 100 هزار نفر تاکنون به تماشای این فیلم نشستند.

این روزنامه فرانسوی در سرانجام گزارش خود می نویسد: جدایی نادر از سیمین در 70 کشور جهان نمایش خواهد یافت و کمپانی سونی که اواخر سپتامبر این فیلم را به پرده سینماهای آمریکا خواهد برد، امیدوار است تا یکی از نامزدهای جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی باشد.

جدیدترین ساخته اصغر فرهادی که از 30 سپتامبر (9 دی) در سینماهای آمریکا به نمایش درخواهد آمد، از روز 25 خرداد در بلژیک، دوم تیر در تایلند و 20 مرداد در هلند به روی پرده رفته است و طبق برنامه از هشتم سپتامبر (17 شهریور) در سینماهای سوئیس نمایش خواهد داشت.

جدایی نادر از سیمین در ادامه اکران جهانی، از روز 25 دسامبر (4 دی) به طور همزمان در ایتالیا و نروژ نمایش خواهد داشت و طبق برنامه اعلام شده از روز 6 ژانویه سال آینده میلادی (16 دی) در سینماهای برزیل نمایش خود را شروع خواهد نمود.

داردن ها، نانی مورتی و پدرو آلمودوار رقبای سرسخت اصغر فرهادی اعضای آموزشگاه فیلم ایتالیا با اکثریت آرا فیلم ما یک پاپ داریم به کارگردانی نانی مورتی را برای حضور در بخش بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار 2012 انتخاب کرد.

مورتی که با این فیلم برای پنجمین بار در بخش رقابتی جشنواره کن حضور داشت، آن را طی 15 هفته در رم و فلورانس مقابل دوربین برد و این فیلم کمدی را با بودجه 12 میلیون دلاری ساخت.

تاکنون کشورهای رومانی، اسپانیا، لهستان، ترکیه، بلژیک و یونان نمایندگان خود را به جوایز آموزشگاه اسکار سال 2012 معرفی نموده اند. آموزشگاه فیلم بلژیک پسری با یک دوچرخه، ساخته برادران داردن را به نمایندگی از این کشور به بخش بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار 2012 معرفی کرد.

فیلم آتنبرگ ـ ساخته آتنا راچل سانگاری ـ به نمایندگی از یونان به بخش بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار 2012 معرفی گردید. فیلم مورگن ـ ساخته مارین کریسان ـ از سوی انجمن سینماداران رومانی به جوایز اسکار 2012 انتخاب شد.

فیلم جسمی که در آن زندگی می کنیم ساخته پدرو آلمودوار نیز از سوی اسپانیا به آموزشگاه اسکار معرفی گردیده است. به نظر می رسد با توجه به اینکه جدایی نادر از سیمین گزینه احتمالی سینمای ایران برای معرفی به آموزشگاه اسکار است، اصغر فرهادی جهت سختی را برای کسب مجسمه مرد طلایی پیش رو خواهد داشت و با رقبای سرسختی باید رقابت کند.

منبع: جهانی اقتصاد

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 347

به "یک جدایی شگفت انگیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک جدایی شگفت انگیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید