کلاهبرداری با پوشش کسب وکار اینترنتی

به گزارش صبح مهریز، در اقدامی جدید سوءاستفاده از روزهای قرنطینه، کلاهبرداران، افراد را به انجام کسب وکارهایی که قابلیت انجام در منازل را دارند، تشویق می نمایند و با اطلاعات نادرستی از حجم و زمان کار فریب می دهند و از آنها برای اقلامی که مورد استفاده نیست، هزینه هایی را دریافت می نمایند.

کلاهبرداری با پوشش کسب وکار اینترنتی

به گزارش صبح مهریز از ایسنا، با توجه به اهمیت روزافزون حفاظت از اطلاعات شخصی و امنیت سایبری دستگاه های الکترونیکی و گوشی های هوشمند، امنیت اطلاعات آنها تبدیل به یکی از بزرگترین دغدغه های بسیاری از کاربران در فضای مجازی شده است. از طرفی اکنون که بحث ویروس کرونا و تعداد مبتلایان به این ویروس در دنیا خبرساز شده، بسیاری از کلاهبرداران و سودجویان هم در کمین نشسته اند تا از این فرصت ایجادشده نهایت سوءاستفاده را داشته باشند.

گاهی شاهد افزایش فعالیت اپلیکیشن های مختلف درزمینه تست و شناسایی کرونا، خوداظهاری و پاسخ گویی به سوالات مربوط به کرونا، تب سنج و دیگر اپلیکیشن های مربوط به این ویروس هستیم که فاقد کارایی لازم بوده و گاهی اوقات به دنبال سرقت اطلاعات کاربران نیز هستند که راهنمایی به لینک و درگاه های بانکی جعلی و سرقت اطلاعات هویتی و کاری از مهم ترین اهداف اپلیکیشن های جعلی طراحی شده است.

در موردی دیگر از کلاهبرداری، افرادی هستند که از تمایل افراد به ماندن در خانه سوءاستفاده می نمایند. در حالی که که بیشتر مردم در قرنطینه خانگی هستند یا حتی الامکان سعی می نمایند برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از خانه خارج نشوند برخی از کاربرها، دوست دارند که به وسیله اینترنت کاری پیدا نمایند یا کاری باشد که در منزل بتوانند انجام بدهند و از این کار درآمدی داشته باشند، اما در این بین متاسفانه افرادی هستند که از این شرایط و موقعیت سوءاستفاده می نمایند.

در این راستا علی اصغر زارعی -کارشناس فناوری اطلاعات- در گفت وگو با ایسنا، شرح داد: برخی از کاربران تلگرامی یا صفحه های اینستاگرامی تبلیغ می نمایند اگر دنبال کاری در داخل منزل هستید ما می توانیم کاری برای شما پیدا کنیم، کارهایی که در منزل انجام دهید و به صاحب کار تحویل دهید؛ کارهایی مثل بسته بندی، شمع سازی، چرم دوزی، ساخت بدلیجات، پاکت، جعبه و کارهای شبیه این ها به شما معرفی می نمایند و از شما می خواهند براساس مهارت و علاقه ای که دارید یکی از این کارها را انجام دهید.

اطلاعات نادرست درباره حجم و زمان کار

این کارشناس مدیریت ادامه داد: سیستم های اطلاعاتی بعد از انتخاب لوازم مورد احتیاج کار، از شما می خواهند که پیش از فرستادن آن لوازم، پول را باید به حسابشان واریز کنید و اما در این فاصله مشتریان را با اطلاعات نادرستی از حجم کار، زمان کار و قوانین متناقض دیگر فریب می دهند.

وی با بیان اینکه آنها در ابتدا ادعا می نمایند که کار ساختن این شمع یا جعبه ها فقط چند دقیقه طول می کشد، اضافه نمود: اما در حقیقت بعد از اینکه فیلم آموزشی را برایتان ارسال کردند ملاحظه می کنید این کار در کمال تعجب ساعت ها زمان می برد و اگر بخواهید کار را ادامه دهید نمی توانید آن تعداد را در زمانی که توافق کردید تحویل بدهید؛ در نتیجه تنها راهی که برایتان باقی می ماند انصراف از این کار است اما هزینه ای که برای خرید این وسایل با هم توافق کردید را به شما برنمی گردانند.

زارعی گفت: در حقیقت این افراد تعدادی وسایل کار بی مصرف را به قیمت چندین برابر به شما فروختند، وسایلی که مورد استفاده ای برای شما ندارند و اگر بخواهید ادامه دهید در مدت زمانی که توافق کردید، امکان درست کردن این موارد وجود ندارد و حتی اگر بخواهید شبانه روزی هم کار کنید، از کار شما ایراد می گیرند و کارتان را زیر سوال می برند و البته آن مبلغ توافق شده را هرگز پرداخت نمی نمایند.

این کارشناس مدیریت سیستم های اطلاعاتی با بیان اینکه در این مدت بسیاری از کاربران قربانی برخی از این ترفندهای تلگرامی یا صفحه های اینستاگرامی کاریابی اینترنتی شده اند، گفت: خصوصا در شرایط شیوع بیماری کرونا که بیشتر مردم در قرنطینه خانگی هستند، فعالیت این کانال ها رو به افزایش است. بنابراین توصیه می گردد بدون اطلاع اولیه و کافی هیچ مبلغی در ابتدای کار به این افراد پرداخت نکنید، زیرا درصورتی که از انجام کار انصراف دهید، با ایراد و بهانه های طرف مقابل روبه رو می شوید و البته پول پرداخت شده را هم به شما برنمی گردانند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 985

به "کلاهبرداری با پوشش کسب وکار اینترنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاهبرداری با پوشش کسب وکار اینترنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید