چگونه گوشی اندرویدی گم شده و خاموش را پیدا کنید؟

به گزارش صبح مهریز، آیا به علت خاموش بودن، برای پیدا کردن گوشی اندرویدی خود با مشکل روبرو شده اید؟ در این صورت هرچند باید اشاره نمود که ردیابی آن سخت است اما غیرممکن نیست. در این مطلب چندین گزینه را مطرح می کنیم که می توانید با استفاده از آن ها شانس خود را برای پیدا کردن مکان گوشی اندرویدی گم شده یا دزدیده شده امتحان کنید.

چگونه گوشی اندرویدی گم شده و خاموش را پیدا کنید؟

آیا می توان گوشی اندرویدی خاموش را ردیابی کرد؟

به عنوان پاسخ کوتاه باید گفت بله؛ اما به عنوان یک پاسخ کامل تر و طولانی باید تأکید کرد که این روند بستگی به دستگاه گم شده یا دزدیده شده شما، مدت زمان خاموش بودن آن و محل زندگی شما دارد.

هنگامی که تلفن اندرویدی گم شده شما خاموش می گردد، دسترسی به اتصال شبکه سلولی تلفن همراه را از دست می دهد و گزارش موقعیت مکانی خود را متوقف می نماید. خوشبختانه، شبکه Find My Device گوگل از یافتن آفلاین تلفن پشتیبانی می نماید و به شما امکان می دهد تا چند ساعت پس از خاموش شدن دستگاه، آن را ردیابی کنید.

تلفن های گلکسی سامسونگ هم دارای ویژگی مشابهی هستند و بعلاوه می توانند آخرین مکان شناخته شده خود را قبل از خاموش شدن گزارش دهند.

در حالی که این ویژگی ها مفید هستند، هنگامی که می خواهید گوشی اندرویدی دزدیده شده یا گم شده را که خاموش است، ردیابی کنید، عامل زمان بسیار مهم است. ابتدا باید شماره IMEI گوشی خود را پیدا کنید و به پلیس گزارش دهید تا فرآیند بازیابی دستگاه آسان تر گردد.

استفاده از یافتن دستگاه من (Find My Device) برای معین مکان گوشی اندرویدی

سرویس یافتن دستگاه من (Find My Device) گوگل به شما امکان می دهد تا هر دستگاه اندرویدی را که به یک حساب گوگل مرتبط است، ردیابی کنید. این برنامه مشابه اپلیکیشن Find My اپل کار می نماید و با استفاده از آن نه تنها می توانید تلفن اندرویدی خود را که در جای نامشخصی قرار گرفته است، پینگ کنید، بلکه می توانید محتویات آن را قفل یا پاک کنید.

ابزار Find My Device گوگل از یافتن آفلاین هم پشتیبانی می نماید اما این ویژگی در حال حاضر فقط با گوشی های سری پیکسل 8 گوگل کار می نماید و هم اکنون در ایالات متحده آمریکا و کانادا در دسترس است. به گفته گوگل اما تا سرانجام سال 2024 در سراسر دنیا در دسترس خواهد بود.

در اینجا به شیوه نحوه ردیابی موقعیت مکانی تلفن اندرویدی گم شده و خاموش با استفاده از یافتن دستگاه من اشاره می کنیم.

 1. در رایانه یا یک دستگاه تلفن دیگر به وب سایت یافتن دستگاه من (Fund My Device) گوگل بروید.
 2. با همان حساب گوگل که در تلفن دزدیده شده یا گم شده شما وجود دارد، وارد شوید.
 3. دستگاه گم شده را از لیست سمت چپ (سمت راست در رابط کاربری فارسی) انتخاب کنید. با این کار نقشه ای نمایش داده می گردد که آخرین مکان شناخته شده دستگاه شمار را نشان می دهد و گزینه هایی برای ایمن سازی یا بازنشانی کارخانه ای دستگاه هم وجود دارد.
 4. Find My Device بعلاوه نشان می دهد که تلفن اندرویدی شما آخرین بار چند وقت پیش فعال بوده است. در خارج از ایران، می توانید از گزینه Maps Timeline هم برای ردیابی موقعیت مکانی تلفن قبل از خاموش شدن آن بهره ببرید.

اما با فرض اینکه تلفن شما خاموش است، فقط می توانید مکانی را ببینید که آخرین بار در آن پینگ گوگل را دریافت نموده است و این مورد در صورتی که تلفن شما دزدیده نشده باشد و فقط گم شده باشد، احتمالا کافی خواهد بود. در هر صورت هم اگر کسی گوشی شما را پیدا نموده و روشن کند، می توانید به راحتی با استفاده از Find My Device آن را ردیابی یا قفل کنید یا به تنظیمات کارخانه بازگردانید.

ردیابی گوشی گم شده و خاموش سامسونگ

مشابه گزینه Find My Device گوگل، تلفن های سامسونگ با ویژگی ردیابی دستگاه اختصاصی این شرکت به نام SmartThings Find عرضه می شوند.

در حالی که ویژگی آفلاین گوگل به پیکسل 8 محدود می گردد، ابزار یافتن گوشی سامسونگ تقریبا در تمام دستگاه های گلکسی میان رده و پرچم دار آن به صورت آفلاین هم کار می نماید. فقط باید مطمئن شوید که قبلا وارد حساب سامسونگ خود در دستگاه شده و این ویژگی را فعال نموده باشید.

 1. وب سایت SmartThings Find را در رایانه یا دستگاه دیگری باز کنید و با حساب Samsung مرتبط با تلفن گمشده خود وارد شوید.
 2. گوشی گلکسی گم شده را از نوار کناری سمت چپ (سمت راست در رابط کاربری فارسی) انتخاب کنید.
 3. SmartThings Find آخرین مکان شناخته شده دستگاه را نشان می دهد.

به یاد داشته باشید که یافتن آفلاین تنها چند ساعت پس از خاموش شدن دستگاه کار می نماید. اگر می توانید موقعیت مکانی تلفن خود را ببینید، از گزینه ردیابی مکان (Track location) در SmartThings Find بهره ببرید تا هر 15 دقیقه یک پینگ از موقعیت آن دریافت کنید.

پیش از گم شدن گوشی سامسونگ، با رفتن به تنظیمات > امنیت و حریم خصوصی > یافتن تلفن من > جستجوی آفلاین، می توانید آنالیز کنید که یافتن تلفن آفلاین در تلفن گلکسی شما فعال است یا خیر.

ردیابی گوشی گم شده با استفاده از خط زمان گوگل مپ

اگر در خارج از ایران زندگی می کنید که امکان استفاده از ویژگی خط زمان (Timeline) گوگل مپ را دارید، یکی دیگر از راه های جالب برای پیدا کردن گوشی اندرویدی گم شده، این است که با استفاده از ویژگی خط زمان در گوگل مپ ببینید که آخرین بار کجا بوده اید. در دنیای امروز با اتکای بسیار زیاد ما به نقشه های آنلاین به ویژه گوگل مپ برای رفت وآمد و یافتن مسیرها، احتمال زیادی وجود دارد که گوگل مپ تاریخچه دقیقی از جایی هم که تلفن شما بوده است، داشته باشد؛ البته در صورتی که از قبل این ویژگی را در نقشه فعال نموده باشید.

جدول زمانی گوگل مپ در صورتی که از قبل به آن اجازه داده باشید، هر مسیری را که طی نموده اید و هر مغازه ای را که بازدید نموده اید، نمایش می دهد. اگرچه این نوع استفاده از آن اولویت نیست اما این یک راه عالی برای مکان یابی دستگاه اندرویدی گم شده است. به یاد داشته باشید که تاریخچه موقعیت مکانی به طور پیش فرض غیرفعال است، بنابراین برای دریافت نمای تایم لاین باید قبلا آن را فعال نموده باشید.

برای استفاده از ویژگی تایم لاین گوگل مپ و یافتن گوشی گم شده این مراحل را دنبال کنید.

 1. در رایانه یا تلفن، گوگل مپ را باز کنید و با حساب گوگل خود وارد شوید.
 2. روی نماد منوی همبرگری در سمت چپ (سمت راست در رابط کاربری فارسی) کلیک کنید و خط زمان شما (Your Timeline) را انتخاب کنید. سپس به صفحه جدول زمانی گوگل مپ بروید تا نمای مسیرهایی را که اخیرا پیموده اید، ببینید.
 3. برای محدود کردن جست وجوی خود، تاریخ گم شدن تلفن خود را با استفاده از منوهای کشویی انتخاب کنید.
 4. با ردیابی مراحل، در نهایت ممکن است بتوانید مکتان تلفن گم شده خود را بیابید.

به یاد داشته باشید که در بعضی موارد، خط زمان گوگل مپ می تواند مکان نادرست یا تقریبی را نشان دهد بنابراین مهم است که هنگام ردیابی گوشی اندرویدی گم شده و خاموش خود، به این موضوع توجه کنید.

پیدا کردن گوشی اندرویدی گم شده با برنامه های شخص ثالث

اگر اغلب از گوگل مپ روی تلفن خود استفاده نمی کنید و داده های پس زمینه برای آن غیرفعال شده باشد، به احتمال زیاد نمی توانید دستگاه خود را با استفاده از خدمات گوگل پیدا کنید.

اما خوشبختانه، بعضی از برنامه ها و سرویس های شخص ثالث وجود دارند که می توانند به طور پبوسته آخرین مکان شناخته شده تلفن شما را پینگ می نمایند. اسنپ چت (Snapchat) یک مثال عالی از این موضوع است. اگر از کاربران فعال در اسنپ مپ هستید، دوستانتان می توانند موقعیت مکانی شما را در اسنپ چت مشاهده نمایند و این ویژگی به شما یاری می نماید تا گوشی اندرویدی گم شده و خاموش خود را ردیابی کنید.

به همین ترتیب، اگر گوگل فوتوز (Google Photos) را برای همگام سازی عکس هایتان تنظیم نموده اید، می توانید جزئیات EXIF آخرین تصویر پشتیبان گیری شده را آنالیز کنید تا ایده ای از مکان گوشی داشته باشید.

در مجموع باید سعی کنید به برنامه های دیگری در تلفن خود فکر کنید که ممکن است آخرین مکان شناخته شده شما در آن ها ذخیره شده باشد و به وسیله نسخه وب هم در دسترس باشند. در مواقع سختی مانند گم شدن گوشی، آخرین اطلاعات هم ممکن است مفید باشد.

جمع بندی

ردیابی گوشی اندرویدی دزدیده شده که خاموش است، می تواند بسیار سخت باشد. اما اگر از روش های بالا بهره ببرید، احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانید دستگاه اندرویدی گم شده و دزدیده شده خود را پیش از آنکه احتیاج به خرید گوشی اندرویدی نو باشد، ردیابی کنید. با این حال توجه داشته باشید هنگام دزدیده شدن گوشی، هر کاری که انجام می دهید، حتما پلیس را هم در جریان قرار دهید و راهکارهای آن ها را هم پیش بگیرید.

منابع: Make Use Of, How to Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2322

به "چگونه گوشی اندرویدی گم شده و خاموش را پیدا کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه گوشی اندرویدی گم شده و خاموش را پیدا کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید