اگر سنسور مجاورت گوشی اندرویدی شما کار نکرد باید چه کارهایی انجام دهید؟

به گزارش صبح مهریز، گوشی های هوشمند از قطعات زیادی ساخته شده اند که تجربه کاربری آن ها را ارتقا می دهد. سنسور مجاورت هم یکی از این قطعات است که کاربردهای زیادی برای یک گوشی امروزی دارد و از کار افتادن آن هم می تواند بسیاری از عملکرد های گوشی را مختل کند.

اگر سنسور مجاورت گوشی اندرویدی شما کار نکرد باید چه کارهایی انجام دهید؟

اگر سنسور مجاورت گوشی اندرویدی شما کار نکند ممکن است در باز کردن قفل با استفاده از تشخیص چهره به درستی عمل نکند یا زمانی که آن را در جیب خود می گذارید، به اشتباه شماره گیری کند. اما بهتر است پیش از معرفی روش های حل این مشکل، به معرفی بیشتر سنسور مجاورت و کاربردهای آن بپردازیم.

سنسور مجاورت چه کاری انجام می دهد؟

سنسور مجاورت یکی از چندین حسگری است که در یک گوشی هوشمند امروزی وجود دارد. نقش این سنسور این است که مقدار نزدیک بودن گوشی به شما را تشخیص دهد و متناسب با آن واکنش نشان دهد. افزایش روشنایی صفحه هنگامی که به آن نگاه می کنید یا خاموش کردن صفحه نمایش هنگامی که گوشی را کنار گوش خود می گیرید، از جمله واکنش های فعالی که سنسور مجاورت در رخ دادن آن ها نقش دارد.

بعلاوه، سنسور مجاورت می تواند با تشخیص ویژگی های چهره شما قفل گوشی را باز کند یا اگر آن را درون جیب خود گذاشتید، از لمس تصادفی نمایشگر جلوگیری کند. این قطعه کاربردی شاید هیچ گاه توجه شما را جلب نکند، اما هنگامی ارزش آن را درک می کنید که در کارکرد آن اختلال ایجاد گردد.

چگونه کارایی سنسور مجاورت را آزمایش کنیم؟

اگر از عملکرد بدون نقص سنسور مجاورت گوشی خود مطمئن نیستید، می توانید با روش های مختلفی آن را آزمایش کنید. پیشنهاد می کنیم پیش از شروع این آزمایش، گوشی خود را ری استارت کنید تا از بروز هرگونه باگ یا نقص احتمالی جلوگیری گردد.

یکی از روش های آزمایش عملکرد سنسور مجاورت این است که گوشی را جلوی صورت خود بیاورید تا مطمئن شوید نور نمایشگر افزایش می یابد. روش دیگر این است که یک تماس برقرار کنید و گوشی را نزدیک گوش خود ببرید تا مطمئن شوید آیا صفحه نمایش خاموش می گردد؟

اما اگر هیچ یک از این روش ها مفید نبودند، می توانید از اپلیکیشن های جانبی مانند Sensor Test بهره ببرید. بعلاوه، اگر از گوشی های سری گلکسی سامسونگ استفاده می کنید، می توانید از بخش Device Management که در منوی تنظیمات گوشی قابل دسترسی است، گزینه Diagnostics را انتخاب و سپس از بین آیتم های موجود Sensors را انتخاب کنید تا از سلامت سنسورهای گوشی، از جمله سنسور مجاورت، مطمئن شوید.

اگر در نتیجه این آزمایش ها متوجه شدید که سنسور مجاورت گوشی کار نمی نماید، بهتر است از روش های زیر برای حل مشکل بهره ببرید:

1. آلودگی و گرد و غبار اطراف سنسور مجاورت را تمیز کنید

شاید در نگاه اول آلودگی هایی مانند چربی ناشی از تماس گوشی با دست یا پوست و گرد و غبار محیط که در اطراف سنسور به وجود می آیند مشکل بزرگی به نظر نرسند، اما زمانی که به بدنه دستگاه نفوذ نمایند می توانند باعث اختلال در عملکرد گوشی شوند. اگر آلودگی جلوی سنسور مجاورت را بپوشاند، می تواند سیستم تشخیص چهره دستگاه شما را مختل کند.

با استفاده از یک پارچه نرم تمیز یا گوش پاک کن به آرامی محل آلودگی و محل قرار گیری سنسور را تمیز کنید. اگر نمی دانید سنسور مجاورت در کدام قسمت قرار گرفته است، به قسمت بالای نمایشگر گوشی خود کمی دقیق تر نگاه کنید؛ فارغ از مدل گوشی یا کمپانی سازنده آن، سنسور مجاورت همواره در قسمت بالای نمایشگر دستگاه قرار گرفته است.

پس از تمیز کردن محل سنسور، دوباره کارایی آن را تست کنید تا مطمئن شوید به درستی عمل می نماید. بعلاوه، اطراف محل قرار گیری سنسور را به دقت آنالیز کنید تا هیچ خط و خشی نداشته باشد و اگر آسیب جدی در اطراف آن مشاهده کردید، بهتر است به یک مرکز تعمیر مراجعه و مشکل را برطرف کنید؛ زیرا چنین آسیب هایی می توانند روی عملکرد آن تاثیر بگذارند.

2. شیشه محافظی که روی نمایشگر گوشی نصب نموده اید را آنالیز کنید

یکی از اصلی ترین دلایل درست عمل نکردن سنسور مجاورت این است که شیشه محافظ نمایشگر یا به اصطلاح، گلس، جلوی دسترسی سنسور را می گیرد. اگر این شیشه خیلی ضخیم باشد یا به خوبی روی صفحه نمایش نصب نشده باشد می تواند در تشخیص سنسور اثر بگذارد. اگر به تازگی یک شیشه محافظ نو روی گوشی خود نصب نموده اید، با احتیاط آن را جدا و سپس نمایشگر را تمیز کنید.

با استفاده از روش هایی که پیش تر اشاره شد، سلامت سنسور گوشی خود را آنالیز کنید و در هنگام خرید لوازم جانبی، به ویژه محافظ صفحه نمایش، مطمئن شوید محصولی را می خرید که به صورت اختصاصی برای گوشی شما ساخته شده است.

3. گوشی خود را به روز رسانی کنید

همواره امکان رخ دادن باگ ها و نقص ها در ابزارهای دیجیتال، به ویژه گوشی های هوشمند، وجود دارد. این اتفاق می تواند به علت ناسازگاری به روز رسانی های نرم افزاری یا مسائل موقتی باشد که با یک به روز رسانی نرم افزاری قابل حل خواهند بود. فراوری نمایندگان گوشی های هوشمند با ارائه آپدیت های منظم کوشش می نمایند تا از بروز چنین نقص هایی جلوگیری نمایند، بنابراین بهتر است همواره گوشی خود را به روز نگه دارید.

4. از اپ های جانبی برای کالیبره کردن سنسور مجاورت گوشی خود بهره ببرید

کالیبره کردن مجدد سنسورهای گوشی یکی دیگر از راه هایی است که می تواند به برطرف باگ ها یا نقص عملکرد سنسورها یاری کند. کالیبره کردن به این علت اهمیت دارد که به سنسورها یاری می نماید اطلاعات را دقیق بخوانند.

ممکن است در هنگام استفاده از نقشه گوگل با این پیغام روبرو شوید که از شما خواسته گردد تا هر چند وقت یک بار مجددا قطب نمای خود را کالیبره کنید تا موقعیت تان دقیق تر معین گردد.

درست مانند ریست کردن گوشی، کالیبره مجدد سنسورها هم می تواند به عملکرد بهتر آن ها یاری کند. برای این کار می توانید از اپلیکیشن هایی مانند Proximity Sensor Reset/fix بهره ببرید.

5. گوشی خود را ریست کنید

اگر تمامی روش های بالا ناموفق بودند، بهتر است گوشی خود را به یک مرکز تعمیر یا متخصص بسپارید تا مشکل آن را حل نمایند. اما پیش از این کار، یک بار هم ریست کردن گوشی را امتحان کنید. با این کار، تمامی داده های گوشی حذف می شوند و گوشی مانند روز اولی می گردد که خریداری شده بود. ریست کردن گوشی می تواند باگ های احتمالی را برطرف کند.

البته توصیه می کنیم پیش از ریست کردن از داده های گوشی خود پشتیبان (بک آپ) تهیه کنید و اطلاعات را با حساب گوگل خود همگام سازی کنید تا پس از خاتمه عملیات ریست، این اطلاعات را بازیابی کنید. البته اگر از سری گلکسی سامسونگ استفاده می کنید، می توانید داده های خود را با حساب سامسونگ خود همگام سازی کنید.

6. به تعمیرکار مراجعه کنید

اگر حتی ریست کردن هم پاسخگو نبود، احتمالا ضروری است سنسور مجاورت گوشی خود را تعویض کنید. ممکن است در اثر ضربه یا افتادن گوشی از ارتفاع و امثال آن، سنسور مجاورت آسیب دیده باشد. این سنسور بسیار حساس است و با وارد شدن فشار زیاد به راحتی آسیب می بیند.

اگر احتیاج به تعویض سنسور پیدا کردید، بهتر است گوشی خود را به یک مرکز تعمیر معتبر یا تکنسین متخصص بسپارید و از تعمیر خودسرانه آن با یاری ویدیوهای موجود در یوتیوب خودداری کنید. گوشی هوشمند امروزی دستگاهی بسیار حساس است و بدون داشتن دانش تخصصی، ممکن است آسیب جدی به آن وارد کنید.

آیا گوشی شما بدون سنسور مجاورت هم کار می نماید؟

گوشی های هوشمند برای ساده تر کردن زندگی روزمره ما فراوری می شوند و از قطعات زیادی تشکیل شده اند که از کار افتادن برخی از آن ها، اگرچه در برخی عملنمودها اختلال ایجاد می نماید، اما ممکن است عملکرد کلی دستگاه را تحت تاثیر قرار ندهد.

ممکن است با وجود از کار افتادن سنسور مجاورت گوشی اندرویدی شما، همچنان بتوانید از آن بهره ببرید. اما همان طور که اشاره شد، تمامی این قطعات برای ارائه تجربه کاربری بهتر در گوشی شما قرار گرفته اند و نقص در هر یک از آن ها می تواند بر تجربه کلی شما از استفاده از گوشی اثر بگذارد.

منبع: Make Use Of

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 مهر 1401 بروزرسانی: 25 مهر 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2168

به "اگر سنسور مجاورت گوشی اندرویدی شما کار نکرد باید چه کارهایی انجام دهید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر سنسور مجاورت گوشی اندرویدی شما کار نکرد باید چه کارهایی انجام دهید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید