چرا مو به تن سیخ می گردد؟

به گزارش صبح مهریز، ایجاد این نوع برجستگی بر روی پوست در انسان تحت استرس است که به عنوان یک پاسخ تحریکی در نظر گرفته می گردد و احتمالاً ریشه در ویژگی های تکاملی نوع بشر دارد.

چرا مو به تن سیخ می گردد؟

مطالعه جدید محققان دانشگاه هاروارد نشان می دهد که چرا وقتی سردمان می گردد، مو های بدن مان سیخ می شوند و تحریک سلول های بنیادی برای رشد مو های جدید را عامل آن می دانند. مور مور شدن و مو به تن سیخ شدن اتفاق عجیب و غریبی در بدن ماست که علم هنوز دلیل وقوع آن را کاملاً نفهمیده است. اکنون محققان دانشگاه هاروارد دلیل بیولوژیکی این واکنش را کشف نموده اند و می گویند این اتفاق، روش بدن ما برای تحریک سلول های بنیادی به منظور رشد مو های جدید است.

همه ما این تجربه را داشته ایم که وقتی سردمان می گردد، پوست ما دچار برآمدگی های کوچکی می گردد و مو های بدنمان در مرکز این برآمدگی ها سیخ می شوند. اما چرا این اتفاق می افتد؟ یکی از نظریه های پیشرو این است که این ویژگی از گذشته های دور، هنگامی که ما بدن هایی بسیار پر موتر از امروز داشته ایم، به گرم شدن ما یاری می نموده است و همچنین برای ترساندن شکارچیان مفید بوده است.

مو به تن سیخ شدن به برجسته شدن محل رویش مو در سطح پوست فرد اشاره دارد و معمولاً هنگامی که یک فرد تجارب قوی و احساسات شدید مانند ترس و شادی و سرخوشی یا انگیختگی جنسی را تجربه می نماید، رخ می دهد. اصطلاح پزشکی این موضوع cutis anserina یا horripilation است.

ایجاد این نوع برجستگی بر روی پوست در انسان تحت استرس است که به عنوان یک پاسخ تحریکی در نظر گرفته می گردد و احتمالاً ریشه در ویژگی های تکاملی نوع بشر دارد. یک امکان محتمل برای آن این است که با افزایش مقدار هوای به دام افتاده در سطح بیرونی پوست مملو از موی نیاکان بشر عاملی برای عظیم تر و تهاجمی تر به نظر رسیدن آن ها برای ترساندن شکارچیان و گرم کردن بدن بوده است.

اما از آنجایی که این اتفاق در بدن های امروزی ما که مو های نازک و کمی دارد چنین کاربرد هایی ندارد، دانشمندان از خود سؤال می نمایند که چرا این ویژگی تکاملی که باید مدت ها پیش از بین می رفت، هنوز ادامه دارد؛ بنابراین محققان دانشگاه هاروارد برای مطالعه جدید آنالیز کردند که در سطح سلولی در این رویداد چه می گذرد تا بفهمند چه مزایای دیگری دارد.

در آزمایشاتی که روی موش ها انجام شد، محققان هدف بالقوه ای را در خصوص این اتفاق دریافتند. به نظر می رسد سلول هایی که باعث مو به تن سیخ شدن می شوند، در تنظیم سلول های بنیادی که باعث بازسازی و احیای مو و فولیکول مو می شوند، نقش اساسی دارند. این اثر با استمرار هوای سرد افزایش یافت.

این بدان معنی است که مو به تن سیخ شدن یا مو شقی در واقع یک راهکار است برای این که بدن سعی می نماید رشد مو های جدید را تحریک کند تا ما را در طولانی مدت گرم تر نگه دارد.

یولیا شوارتز نویسنده مسئول این مطالعه می گوید: این واکنش خاص برای سازگار شدن بافت با تغییرات در دنیای بیرون مانند تغییرات دما مفید است. این یک پاسخ دو لایه است؛ مو به تن سیخ شدن راهی سریع برای ارائه نوعی تسکین در کوتاه مدت است، اما هنگامی که سرما استمرار می یابد، یک مکانیسم خوب برای سلول های بنیادی است تا بدانند که شاید زمان آن رسیده است که پوشش مو های جدید را فراوری نمایند.

مکانیسم سلولی کلی مو شقی از دیرباز شناخته شده است. هنگامی که هوا سرد می گردد، عصب سمپاتیک یک عضله ریز را که به قسمت انتهایی یک فولیکول مو متصل است، منقبض می نماید و آن را محکم می کشد و باعث می گردد مو ها سیخ شوند. همچنین باعث می گردد پوست اطراف مو به سمت داخل کشیده گردد که این همان چیزی است که برآمدگی را ایجاد می نماید.

اما محققان قسمت جدیدی از این معادله را کشف کردند. آن ها با آنالیز پوست با استفاده از میکروسکوپ الکترونی دریافتند که عصب سمپاتیک همچنین ارتباط مستقیمی با سلول های بنیادی فولیکول مو دارند و به دور آن ها پیچیده شده است؛ بنابراین هنگامی که عصب فعال می گردد، سلول های بنیادی را نیز فعال می نماید تا رشد مو های جدید آغاز گردد.

یاچین هسو از محققان این مطالعه می گوید: ما اکنون می توانیم در سطح زیرساختی ببینیم که چگونه عصب و سلول های بنیادی با هم ارتباط برقرار می نمایند.

محققان اکنون قصد دارند به آنالیز چگونگی تأثیر محیط خارجی بر سلول های بنیادی پوست بپردازند.

این مطالعه در مجله Cell منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1147

به "چرا مو به تن سیخ می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مو به تن سیخ می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید