نمایشگاه نوروزی خانه موزه مقدم دانشگاه تهران افتتاح می گردد

به گزارش صبح مهریز، نمایشگاه باغ ابریشم، منتخب لباس ها و رومیزی های سوزن دوزی متعلق به سلما مقدم همسر زنده یاد محسن مقدم، 26 اسفند 1397، در خانه موزه مقدم دانشگاه تهران، افتتاح می گردد.

نمایشگاه نوروزی خانه موزه مقدم دانشگاه تهران افتتاح می گردد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران ، نمایشگاه باغ ابریشم، منتخب لباس ها و رومیزی های سوزن دوزی متعلق به سلما مقدم همسر زنده یاد محسن مقدم، 26 اسفند 1397، در خانه موزه مقدم دانشگاه تهران، افتتاح می گردد.

در این نمایشگاه 30 اثر به نمایش درمی آید که بیشتر آن ها سوزن دوزی هایی متعلق به کشور بلغارستان است.

بر اساس این گزارش، 9 قطعه لباس سوزن دوزی متعلق به دوران جوانی سلما همسر بلغاری تبار زنده یاد محسن مقدم نیز در این مجموعه قرار گرفته است. با توجه به عکس هایی که سلما مقدم را با این لباس ها نشان می دهد، لباس ها مربوط به پیش از ازدواج آن ها و تا سن 25 سالگی سلما مقدم است که به این ترتیب نزدیک به 80 سال قدمت دارند.

سلما فرزند واگارشاک کویومجیان و آرسینه، 26 دسامبر 1907 در روسچوک بلغارستان به دنیا آمد. وی قبل از آغاز زندگی اش در ایران، 10 سال در سوئیس، 10 سال در فرانسه و 2 سال در انگلیس زندگی کرد و به زبان های انگلیسی و فرانسوی آشنایی کامل داشت. تحصیلات او در این کشورها در زمینه های مختلف بود اما از همه آن ها مهم تر دریافت درجه لیسانس در رشته باستان شناسی از مدرسه لوور در پاریس بود.

سلما در 28 سالگی با محسن مقدم ازدواج کرد و در بازگشت محسن به ایران با او همراه شد. در ایران، ابتدا به سمت رئیس کتابخانه موزه ملی منصوب شد. سپس با حفظ سمت، مأموریت های مهمی را در کار باستان شناسی بر عهده گرفت. در سال 1345 بازنشسته شد و در دوران بازنشستگی در کتابخانه موزه مجلس مشغول به کار شد.

سلما کویومجیان (مقدم) در سال 1369، چهار سال پس از فوت زنده یاد محسن مقدم، درگذشت و در آرامگاه ارامنه تهران به خاک سپرده شد.

لازم به ذکر است، نمایشگاه باغ ابریشم تا 26 اردیبهشت 1398، ادامه خواهد داشت و علاقه مندان می توانند همه روزه غیر از 29 اسفند، 1 و 13 فروردین، از ساعت 9 تا 18 برای دیدن از این نمایشگاه به خانه موزه مقدم دانشگاه تهران مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 202

به "نمایشگاه نوروزی خانه موزه مقدم دانشگاه تهران افتتاح می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه نوروزی خانه موزه مقدم دانشگاه تهران افتتاح می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید