نجیب رزاق گناهکار شناخته شد

به گزارش صبح مهریز، یکی از دادگاه های مالزی امروز (سه شنبه) در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده فساد علیه نخست وزیر سابق این کشور مرتبط با رسوایی اختلاس از صندوق دولتی 1MDB، وی را گناهکار شناخت.

نجیب رزاق گناهکار شناخته شد

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این حکم پنج ماه پس از روی کار آمدن دولت جدید مالزی در ائتلاف با حزب نجیب رزاق، نخست وزیر سابق این کشور صادر شد. خشم مردمی از این رسوایی مالی چندین میلیاردی نقش اصلی را در ناکامی ائتلاف نجیب رزاق در انتخابات دو سال پیش ایفا کرد.

قاضی محمد نازلان غزالی پس از یک تنفس دو ساعته برای قرائت حکمش گفت: من متهم را گناهکار شناختم و او را به تمامی هفت فقره جرم اختلاس مطرح شده محکوم می کنم.

این در حالی است که نجیب رزاق تاکید کرده که درخواست تجدیدنظر درخصوص این حکم را می دهد. رزاق گفته است که بانکداران رند وی را فریب داده اند و این پرونده با انگیزه سیاسی علیه وی تنظیم شده است.

تحلیل گران گفتند که این حکم پرونده پیگرد قانونی در دیگر دادگاه های نجیب رزاق را تقویت می کند. رزاق با 42 فقره جرم در پنج دادگاه مجزا روبرو است که می تواند منجر به سال ها حبس برای وی شود.

این حکم به عنوان آزمونی برای اجرای قانون آن هم پنج ماه پس از روی کار آمدن دولتی جدید در مالزی تلقی می شود.

تدابیر امنیتی در مقابل ساختمان این دادگاه بسیار شدید بود و مردم عادی از ورود به این ساختمان منع شده بودند و کارمندان این دادگاه به هنگام ورود از مایع ضدعفونی کننده دست استفاده می کردند. همزمان با ورود نجیب رزاق به این ساختمان که ماسک به صورت داشت، گروهی از طرفدارانش در مقابل این دادگاه جمع شدند و برخی از آنها پیراهن هایی به تن داشتند که روی آنها نوشته شده بود رئیس من.

نجیب رزاق 67 ساله اواخر روز دوشنبه در صفحه فیس بوک خود نوشت که برای مبارزه تا آخرین نفس آماده است. وی گفته بود که اگر گناهکار شناخته شود، درخواست تجدیدنظر خواهد داد و این انتظار را دارد که اگر تبرئه شود، دادستان ها درخواست تجدیدنظر دهند.

وی در این توییت نوشت: از روز اول گفتم که این برای من فرصتی است تا نام خود را از هرگونه اتهام پاک کنم. مهم نیست چه حکمی در دادگاه فردا صادر شود، این آخر راه نیست پس از آن ما به دادگاه تجدیدنظر خواهیم رفت. من آماده ام.

نجیب رزاق، نخست وزیر سابق مالزی و حلقه نزدیکانش به فساد مالی و کسب مال از طریق نامشروع در صندوق توسعه مالزی موسوم به 1MDB متهم شده اند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1154

به "نجیب رزاق گناهکار شناخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجیب رزاق گناهکار شناخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید