مصرف سرخود داروهای روانپزشکی چه عواقبی دارد؟

به گزارش صبح مهریز، خبرنگاران : مصرف داروهای روانپزشکی تغییری در مغز نمی دهد بلکه عملکرد بخش هایی از مغز را که بر اثر کار نامناسب باعث بروز علائم بیماری شده اند، اصلاح می نماید.

مصرف سرخود داروهای روانپزشکی چه عواقبی دارد؟

داروهای روانپزشکی در انواع مختلف وجود دارد. فردی که مشکل اعصاب و افرسدگی دارد نباید سر خود داروهای روانپزشکی را مصرف کند چراکه در این صورت نه تنها داروهای روانپزشکی برای سلامت فرد مفید نیست بلکه عوارض سوء زیادی هم به جا می گذارد. باید داروهای روانپزشکی را زیر نظر روانپزشک مصرف کرد. در ادامه توضیحات کامل درباره داروهای روانپزشکی را بخوانید.

به گزارش خبرنگاران، در فکر بسیاری از مردم این سوال مطرح است که آیا مصرف داروهای روانپزشکی و اعصاب و روان باعث عوارض جانبی نمی گردد؟ هر دارویی که مصف می کنیم ممکن است عوارضی دار پی داشته باشد، اما تصور عموم مردم نسبت به داروهای اعصاب و روان این است که خطر و عوارض این داروها بیشتر از مزیت های آنها می باشد، اما آیا این تفکر درست است؟

در برخی موارد مصرف دارو برای فرد بیمار لازم نیست و مشکل به وجود آمده به مرور زمان و با مشاوره بهبهود پیدا می نماید. برخی افراد هم برای مسائل به وجود آمده معمول و روزمره تمایل به مصرف دارو دارند.

داروهای ضدافسردگی

یکی از رایج ترین داروهایی که به وسیله بیماران اعصاب و روان مصرف می گردد، داروهای ضدافسردگی است. این داروها در حدود 75 درصد بیماران به بهبود علائم یاری می نماید. اما اثربخشی ضدافسردگی ها بستگی به یافته های پزشک در خصوص بیمار دارد که بر اساس این یافته ها پزشک اندازه مصرف و مدت زمان مصرف مصرف دارو را معین می نماید که بر روی اثربخشی دارو تاثیر دارند. این موارد در خصوص داروهای ضد جنون و ضد روانپریشی نیز درست است.

گاهی تجویز داروی نامناسب، دوز بالا یا پایین مصرف و مدت زمان نامناسب برای مصرف دارو عواملی هستند که بر روی اثربخشی داروها تاثیر می گذارند. مسئله دیگری که باید به یاد داشته باشید، داروهای روانپزشکی در واقع بیماری یا اختلال را درمان نمی نماید، بلکه به بهبود علائم یاری می نماید.

یکی از سوالاتی که بسیاری از مصرف کنندگان این داروها می پرسند، این است که چطور از اثربخشی این داروها مطمئن شوند. این یکی از سوالات مهم است و برای یافتن پاسخ این سوال ابتدا باید اهداف درمانی را معین کنید. داروها بر روی علائم خاصی مانند مسائل خواب، اضطراب یا ناامیدی تاثیر می گذارند. بنابراین قبل از آغاز مصرف دارو از پزشک بپرسید که این دارو قرار است چه علائمی را تحت تاثیر قرار دهد. اثربخشی بر روی برخی علائم دیگر، مانند عملکردهای فرد در محل کار یا مدرسه، به زمان بیشتری احتیاج دارد.

داروهای روانپزشکی شخصیت فرد را تغییر می دهد؟

باور اشتباه دیگری که در خصوص داروهای روانپزشکی رواج دارد این است که این داروها باعث تغییر شخصیت فرد می شوند. شخصیت شما در واقع خود شما هستید که تحت تاثیر داروهای مصرفی قرار نمی گیرد. آنچه با مصرف دارو تغییر می نماید، احساسات شماست، ممکن است بیش از قبل دچار حس خواب آلودگی شوید، شادمان تر یا ناراحت تر شوید و تغییراتی از این قبیل بر اثر مصرف دارو بروز کند.

به علاوه مصرف داروهای روانپزشکی تغییری در مغز نمی دهد، بلکه عملکرد بخش هایی از مغز را که بر اثر کار نامناسب باعث بروز علائم بیماری شده اند، اصلاح می نماید.

قطه ناگهانی داروهای روانپزشکی ممنوع!

تصور می گردد فرد مبتلا به بیماری روحی و روانی تمام عمر باید دارو مصرف کند. این مسئله نیز لزوما در همه بیماران درست نیست. اما اگر در حال مصرف دارویی هستید، هرگز نباید مصرف دارو را به طور ناگهانی متوقف کنید و قبل از هر تصمیمی حتما با پزشک خود مشورت کنید. معمولا برای قطع مصرف، اندازه مصرف دارو به تدریج کاهش پیدا می نماید.

یکی دیگر از اعتقاداتی که در خصوص داروهای اعصاب و روان رواج دارد، اعتیاد آور بودن آنهاست، اما این اعتقاد نیز نادرست است و همه داروها اعتیاد آور نیستند. مصرف مداوم برخی داروهای ضد درد یا خواب آور ممکن است منجر به بروز وابستگی در بدن گردد، اما همه داروهایی که به وسیله پزشک تجویز می شوند این ویژگی را ندارند.

منبع: رکنا
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1959

به "مصرف سرخود داروهای روانپزشکی چه عواقبی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف سرخود داروهای روانپزشکی چه عواقبی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید