لگد کالدرون به میراث برانکو

به گزارش صبح مهریز، اصل خبر بدون پرداخت؛ پرسپولیس بعد از 8 بازی متوالی که 4 بارش در تبریز بود، به تراکتور باخت. این قابل توجه آنهایی که تا روز آخر اعتقادی به دم مسیحایی برانکو نداشتند و از وزیر گرفته تا سوت داوران و ستاره ها را در قهرمانی قرمزها دخیل می دانستند.

لگد کالدرون به میراث برانکو

به گزارش خبرنگاران، مهدی طاهرخانی در آی اسپورت نوشت: هفته دوم برای قضاوت زود است اما آنچه امروز از پرسپولس می بینیم به اندازه ای به ما می رساند که فرق زیادی در تفکر آنها اجرا شده. آنقدر زیاد و اساسی که حالا با قاطعیت می گردد گفت؛ پرسپولیس اگر هم قهرمان گردد کلا به سر و شکل دیگری خواهد بود. همه چیز تغییر بنیادین نموده است. چهار فصل متوالی برانکو با تیمش که تقریبا و تحقیقا همین تیم کالدرون بود به تبریز آمد اما هرگز نباخت. سوای این زمین، بارها به زمین های سختتر رفت و نباخت. اما حالا کالدرون از راه نرسیده به زشت ترین شکل ممکن در اولین خوان، وا می دهد.

کلید قهرمانی های متوالی برانکو نه در جیب وزیر بود نه در سوت داوران. فرمولش در عین مهمی بسیار ساده بود؛ با دفاعی ترین حالت ممکن پا به تبریز می گذاشت، دریبل و تک روی ممنوع را به عنوان مهم ترین فرمان به بازیکنانش می داد و ضمن تاکید به بازی پر فشار که مانع حملات حریف می شد، به پاسکاری های متوالی در خط میانی تاکید می کرد.

5 ماه قبل درست در همین استادیوم و در صورتی که تراکتور هنوز شانس قهرمانی داشت دو تیم رو در روی هم قرار گرفتند؛ تراکتور با گل دقایق خاتمهی از شکست گریخت. همان یک امتیاز تبریز برای سومین جام متوالی کفایت می کرد. خب حالا چه اتفاقی بعد از 5 ماه افتاده؟ پرسپولیس هنوز همان علیپور را بعنوان مهاجم اصلی در اختیار دارد که به راحتی بهترین فرصت گلزنی را مثل سابق خراب می نماید. برانکو مثل امروز کالدرون طعم افت عجیب علیپور را چشیده بود، مهاجمی که گلزن مادرزاد نیست. او بود و رشید مظاهری که پاس گل داده بود اما عوض چرخیدن و ضربه به دروازه بدترین تصمیم را گرفت. با این وجود علیپور نمی تواند دلیل شکست باشد. او زمان برانکو بیشتر از اینها بد بود.

پس دلیل باخت او نیست. برسیم به تنها گل بازی. اگرچه عالیشاه اشتباه بزرگی را در روبرو با حاج صفی مرتکب شد، اما اگر به جای وحید امیری که نزدیک ترین فرد به توپ بود، کمال کامیابی نیا آنجا قرار داشت، احسان به راحتی شوت می زد؟ اینکه بیرانوند چرا آن شوت را از آن فاصله خورد، جواب مشخصی دارد؛ چند فصل قبل دقیقا از همان نقطه، حاج صفی با پیراهن زرد در اصفهان چنین گلی را زده بود. پس نتیجه گیری عقلانی می گوید؛ این تنها نقطه ضعف بزرگ بیرو است. اما مگر او حق گل خوردن ندارد؟ زمان برانکو نمی خورد؟ همان یک گل کلید بازی بود؟

نیمه دوم کلید باخت بود!

اگر پرسپولیس نیمه دوم آنگونه عجولانه و بی کیفیت بازی نمی کرد قطعا نمی باخت. هرچه در نیمه اول گذشت را فراموش کنید؛ آنچه باید مهم انگاشته گردد و از آن ترسید، تفکری بود که کالدرون بین دو نیمه به رگ فکری تیمش تزریق کرد. شجاعت مرد آرژانتینی قابل ستایش است اما تعویض هایش منهای ورود بشار و خروج عالیشاه، باعث باخت تیمش شد. پرسپولیس با برانکو هرگاه عقب می افتاد نوع بازی اش تفاوت چندانی با حالت تساوی نداشت. یعنی حفظ خونسردی و ارائه فوتبالی که آن را سال ها تمرین می کردند. هرگز هافبک را با مهاجم عوض نمی کرد چون برای گلزنی محتاج تصاحب میانه زمین بود، اما کالدرون چه کرد؟ دو دفاع کناری تیمش که تنها بازیکنان رونده به جلو بودند را بیرون آورد و دو مهاجم کنار دست علیپور آورد. پرسپولیس بعد 4 سال ناگهان فوتبال با 3 مهاجم تخصصی و دو وینگر هجومی را امتحان کرد.

اما ماحصل این تغییرات چه بود؟ تنها یک ضربه سر خطرناک امیری که آن هم روی ارسال ایستگاهی بود. پرسپولس بازی را اینجا باخت. نه توپ خراب کردن های حالا معمولی علیپور، نه بازی شلخته عالیشاه و امیری، نه تک روی های تیم نابودکن ترابی و نه حتی غیبت مهم ترین هافبک دفاعی چند سال اخیر این تیم یعنی کمال.

همه آنها برای 45 دقیقه اول بود. اما 50 دقیقه نیمه دوم چه؟ کالدرون مربی خوبی است. او هجومی و شجاعانه تر از مربی قبل است و شاید در چند آپشن رجحان هایی داشته باشد اما لپ کلام؛ او جانشین خوبی برای آنچه برانکو 4 سال با صبر و کوشش ساخت، نیست. انتخابش مهندسی نداشت چون عرب تخصص فوتبال و فهم آن را نداشت.

در طول فصل، قطعا شاهد بردهای پرگل تری در بازی های آسان نسبت به سه سال قبل خواهیم بود. شاید بازی های جذاب تری هم در انتظار طرفداران سرخ باشد اما آنچه در تبریز دیدیم می گوید؛ پرسپولیس دیگر آن تیم همواره مطمئن در بازی های بزرگ نیست. دیگر بازی داربی که پرویز مظلومی و تیمش تا دقیقه 94 پیش باشند و ناگهان یکی مثه جری بنگستون آخرین توپ را گل کند را شاهد نخواهیم بود. چرا؟ علت آن است که تیم برانکو مزد صبوری و تکرار همین کاری که بلد بود را می گرفت. اگر هم گل نمی زد موقعیت جدی روی همان روشش خلق می کرد.

اگر برانکو بود در تبریز...

تردید نکنید اگر او جای کالدرون روی نیمکت بود چند اتفاق رخ نمی داد:

1- هرگز اجازه عمل جراحی به کمال را نمی داد چون پرسپولیس با 2 هافبک دفاعی بود که نباز بازی های بزرگ لقب می گرفت اما کالدرون که متوجه اهمیت حیاتی کمال نبود اجازه جراحی بی موقع را داد و ثمره اش را در تک تک بازی های سخت خواهد دید. این تازه اولینش بود.

2- برانکو بود هرگز به امیری و عالیشاه همزمان بازی نمی داد اما پرسپولیس باید حتما 3 امتیاز هزینه می کرد تا کالدرون بفهمد چرا عالیشاه هر روز به نیمکت و سکو نزدیک تر می شد.

3- تعویض های احساسی و به زمین آوردن 2 مهاجم کنار دست علیپور و خالی کردن وسط زمین هم قطعا حربه ای نبود که برانکو سراغش برود. روستایی جوان و بی تجربه چه داشته ای در زمین سخت و سخت یادگار دارد؟ او و مهاجم برزیلی چندبار پای شان به توپ خورد؟ گیرم که 3 مهاجم در باکس 6 قدم داری، کدام هافبک باید توپ برساند؟ شمردی که سیامک دقیقا چند توپ حساس لو داد؟ شمرد ترابی چند بار تکروی کرد و لو داد؟ احمدزاده که می توانست عصای دستش باشد به راحتی کنار گذاشته شد تا نعمتی یک تنه یک جناح را تعطیل کند.

خوش به حال آن یک نفر

زمان برای قضاوت زود است اما آنچه کالدرون در تبریز ارائه داد تنها باعث به وجود آمدن یک نفر در تمام ایران شد؛ امیر قلعه نویی که 4 سال تمام زیر سایه برانکو بود و فصل قبل چند سانتی متر با صید 2 جام فاصله داشت، آدینه شب از پای تلویزیون مشت هایش را برای خاتمه دادن به سال های بی جامی گره کرد. همان یکی دو امتیاز حساس که مانع قهرمانی امیر بود، از همین زمین های سخت توسط برانکو صید می شد.

به هر حال زندگی بدون برانکو برای قرمزها ادامه خواهد داشت اما قطعا با سختی های بیشتر، پک عمیق تر به نیکوتین و احتمالا حسرت های کشدارتر. درست شبیه قبلش که نبود. دورانی که علی اصغری بازی می کردند و محصول مهم هر سال شان نهایت برد داربی بود.

آدینه شب، نیمه دوم، پرسپولیس با راهنمایی کالدرون به همان دوران سلامی مجدد کرد. روزهایی که بازیکن حتی در دقیقه 94 که تیمش عقب بود جرات سانتر بلند را نداشت چون می دانست یک نفر به اسم سرمربی او را مواخذه می نماید و شاید چند هفته ای رنگ ترکیب را نبیند. اما چه شده که حالا همان بازیکن 50 دقیقه مقابل چشمان کالدرون می کشد زیرش؟ جواب ساده است؛ چون مربی وسط زمین را خالی نموده و 5 نفر در هجده قدم منتظرند که از آسمان توپی ببارد؛ اسمش علی اصغری است و چهار سال سراغش رفتن ممنوع بود. انشاالله که کام بکش برای همین یک بار بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 371

به "لگد کالدرون به میراث برانکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لگد کالدرون به میراث برانکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید