علت نداشتن انگیزه برای ازدواج و افزایش رو به رشد تجرد در ایران

به گزارش صبح مهریز، یکی از دغدغه های بسیاری از خانواده ها، ازدواج فرزندان شان است. برخلاف خانواده ها، جوانان تمایل چندانی به ازدواج ندارند به طوری که کمتر خانواده ای را می توان یافت که یک جوان مجرد بالای 30 سال در آن نباشد. سوال این است که علت نداشتن انگیزه برای ازدواج در بین جوانان چیست؟ چرا تمایلی به ازدواج ندارند؟ در ادامه 7 تا از مهمترین علل بی انگیزه شدن جوانان را آنالیز می کنیم با ما همراه باشید.

علت نداشتن انگیزه برای ازدواج و افزایش رو به رشد تجرد در ایران

علت نداشتن انگیزه برای ازدواج

1. ازدواج و پذیرش مسئولیت های جدید

زمانی که افراد ازدواج می نمایند و تشکیل خانواده می دهند، وارد دنیای جدید با مسئولیت های جدید خواهند شد. گاهی همین مسئولیت ها و تعهد ها موجب می شود تا جوان ها از ازدواج هراس داشته باشند و حتی این تعهدات را مانعی برای رسیدن به اهداف و موفقیت های شخصی خود ببینند. در نتیجه این تفکر که ازدواج دست و پای افراد را می بندد و آزادی را سلب می نماید در باور بسیاری از جوانان ریشه زده است. گاهی این باورها کاملا غلط هستند و به دلیل عدم آگاهی صحیح نسبت به مقوله ازدواج پدید می آید.

2. روابط دوستی و ازدواج سفید

گاهی روابط خارج از ازدواج رسمی مانند ازدواج سفید یا دوستی هایی که متاسفانه این روزها زیاد شده اند می توانند در کاهش میل به ازدواج موثر باشند. به علاوه این قبیل روابط ممکن است حتی تجربیاتی ناقص را به افراد بدهند که موجب قضاوت نادرست در خصوص ازدواج شوند.

علت نداشتن انگیزه برای ازدواج - ترس از طلاق

3. طلاق و بی انگیزگی جوانان برای ازدواج

آمار بالای طلاق و ترس از منجر شدن ازدواج به طلاق، یکی از دلایل عمده ترس از ازدواج در بین جوانان است. متاسفانه بسیاری از جوانان به خاطر ترس از طلاق و مسائل بعد از آن تن به ازدواج نمی دهند. از این رو بهتر است جوانان پیش از ازدواج از دوره های مشاوره بهره ببرند تا احتمال مشاجره و طلاق پس از ازدواج کاهش یابد.

علت نداشتن انگیزه برای ازدواج - جیب خالی

4. شرایط مالی و جیب خالی جوانان

ترس از مسائل مالی، چالش دیگری است که گریبان گیر ذهن جوانان است. در میان تمام موانع ازدواج یکی از مهم ترین عوامل در کم شدن میل جوانان به ازدواج، مسائل مالی است که به سبک زندگی و تحولات فرهنگی ما برمی شود. به طوری که مهم ترین دغدغه و نگرانی برای جوانان ترس از مراسمات اولیه ازدواج است، بنابراین ارائه یک سبک زندگی برای ازدواج آسان می تواند بر کاهش این امر موثر باشد.

5. مسکن، مانعی برای ازدواج

مسکن، وسایل زندگی، هزینه های رفاهی و معیشتی جزو پایه و اساس هر زندگی است و نبود یا کمبود آنها می تواند عامل اختلاف و ناخشنودی در روابط زناشویی شود. در این میان نخستین عامل در مسئله ازدواج، مسکن است. زیرا همواره ترجیح بر این است که جوانان حتی در یک واحد کوچک اما مستقل زندگی مشترک خود را شروع نمایند تا بتوانند روی پای خود بایستند.

علت نداشتن انگیزه برای ازدواج - سطح توقعات

6. افزایش سطح توقعات

متاسفانه بعضی از جوانان مسائل مادی و مالی را بااهمیت ترین فاکتور برای ازدواج می دانند. این افراد توقعات پرزرق و برقی دارند و همین امر انگیزه بسیاری از جوانان را به منظور پیش قدم شدن برای ازدواج از بین برده است.

7. جهیزیه و هزینه ای سرسام آور

جهیزیه یکی از آداب و رسوم ازدواج در کشور ما است. پدر و مادر عروس مختصر اسباب و لواز زندگی را به عنوان هدیه به زوجین می دهند. اگرچه این رسم زیباست، اما چشم و هم چشمی و تجملات در آن راه پیدا کرد. متاسفانه اکنون شاهد آن هستیم که به جای اسباب اولیه یک زندگی ساده، وسایلی تجملی نیز به این رسم راه پیدا نموده اند.

سخن پایانی…

همانطور که دیدید بیشتر مسائلی که باعث ترس جوانان از ادوج می شود، قابل حل است. از این رو می توان با جلسات مشاوره پیش از ازدواج، کاهش سطح توقعات و… جوانان را دوباره به ازدواج علاقه مند کرد. شما برای ترغیب فرزندان تان به ازدواج چه راهی را در پیش گرفته اید؟ چه تجربه ای در این زمینه دارید؟ لطفا تجربیات و نظرات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه در بخش ارسال نظر به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1222

به "علت نداشتن انگیزه برای ازدواج و افزایش رو به رشد تجرد در ایران" امتیاز دهید

1 کاربر به "علت نداشتن انگیزه برای ازدواج و افزایش رو به رشد تجرد در ایران" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت نداشتن انگیزه برای ازدواج و افزایش رو به رشد تجرد در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید