سال آبی سختی خواهیم داشت

به گزارش صبح مهریز، مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه تقریبا شرایط در سال آبی آینده به مراتب سخت تر از سال آبی جاری خواهد بود، گفت: بر اساس پیش بینی ها با کاهش 310 میلیون متر مکعب ذخیره آبی وارد سال نو می شویم که مطمئنا شرایط را برای ما شکننده خواهد نمود.

سال آبی سختی خواهیم داشت

محمد شهریاری، درباره آخرین شرایط ذخیره آب مخازن سدهای تهران گفت: در حال حاضر مقدار ذخایر آبی سدهای پنج گانه تهران 585 میلیون متر مکعب است که نسبت به روز مشابه سال گذشته که این حجم 936 میلیون متر مکعب بوده با کسری 351 میلیون متر مکعبی روبرویم.

بارندگی پاییز نرمال نخواهد بود

وی با اشاره به اوضاع بارندگی در فصل پاییز و احتمال کمبود ذخایر آبی در تهران اضافه کرد: طبق گزارش سازمان هواشناسی متاسفانه شرایط بارندگی حوضه آبریز سدهای تهران در ماه های مهر و آبان زیر نرمال و در آذرماه نرمال پیش بینی می گردد.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه ای تهران توضیح داد: شرایط تامین آب شرب تقریبا نرمال و پایدارِ اکنون که تا انتهای شهریور هم ادامه خواهد داشت، به این علت است که از شهریور 99 با ذخیره آبی مناسبی وارد سال آبی 1400-1399 شدیم و همین ذخیره آبی باعث شد تا به امروز شرایط نرمال و پایداری جهت تامین آب شرب شهر و استان تهران داشته باشیم.

وی یادآور شد: با توجه به همراهی شهفرایندان امسال هم با وجود اینکه شرایط کرونایی بیش از پیش بحرانی بود توانستیم تامین آب پایداری داشته باشیم.

سال آبی سختی خواهیم داشت

شهریاری با بیان اینکه تقریبا شرایط در سال آبی آینده به مراتب سخت تر از سال آبی جاری خواهد بود، گفت: بر اساس پیش بینی ها با کاهش 310 میلیون متر مکعب ذخیره آبی وارد سال نو می شویم که مطمئنا شرایط را برای ما شکننده خواهد نمود.

وی ابراز امیدواری کرد که با همراهی شهفرایندان، مدیریت مصرف و صرفه جویی بتوانیم با همین منابع آبیِ محدود با کمترین چالش تامین آب پایداری را در سطح استان داشته باشیم.

بارندگی 34 درصد کاهش یافت

این مقام مسئول در شرکت آب منطقه ای استان تهران با بیان اینکه مقدار بارندگی نسبت به سال آبی گذشته با کاهش 34 درصدی روبرو است، اعلام نمود: مقدار بارندگی در سال آبی جاری تا به امروز 304 میلی متر بوده و این در حالی است که این مقدار در مدت مشابه سال آبی گذشته 460 میلی متر بود که کاهش 34 درصدی نزولات جوی اثر منفی بر روی منابع آب داشته و همچنان شاهد اثرات کاهشی آن هستیم.

فرایند کاهشی تصاعدی ورودی آب سدها

وی بعلاوه با اشاره به اینکه در ماه های اخیر ورودی آب به سدها با فرایند کاهشی تصاعدی روبرو بوده، بیان داشت: از ابتدای سال آبی تا به امروز یک میلیارد و 296 میلیون متر مکعب ورودی آب به دریاچه سدهای پنجگانه تهران بوده در حالی که در مدت مشابه سال آبی گذشته این مقدار دو میلیارد و 170 میلیون متر مکعب بوده است به عبارتی ورودی آب به مخازن سدهای تامین کننده آب شرب شهرهای تهران و کرج 40 درصد کاهش یافته است.

شهریاری مقدار کاهش ورودی آب به سدها در مرداد ماه امسال را هم نسبت به مدت مشابه سال قبل 54 درصد اسم کرد.

تامین آب پایدار خط قرمز ما است

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه ای تهران گفت: تمام برنامه ریزی های ما و سیاست و خط قرمز وزارت نیرو این است که با همین منابع آب محدود تامین آب مطمئن، پایدار و با کیفیت را برای شهفرایندان داشته باشیم که در این میان همراهی و همکاری بیش از پیش مردم ما را در نیل به هدف یاد شده یاری خواهد نمود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1794

به "سال آبی سختی خواهیم داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال آبی سختی خواهیم داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید