رفتار های که بر رشد مغز کودکتان تاثیر می گذارند

به گزارش صبح مهریز، تا سه سالگی، مغز کودک با سرعت باورنکردنی رشد می کند. با این حال، این پیشرفت تا سال های زیادی ادامه خواهد یافت و مغز در دوران بلوغ بالغ می شود. در این مقاله به چهار عادتی که بر رشد مغز کودک تأثیر می گذارد، پی ببرید.

رفتار های که بر رشد مغز کودکتان تاثیر می گذارند

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان ،مغز طی بارداری شروع به شکل دریافت می کند. وقتی یک کودک متولد می شود، مغز او به رشد خود ادامه می دهد، خصوصاً طی اوایل کودکی. آیا شما می توانید رشد مغز کودکتان را تقویت کنید؟ آیا عادت ها می توانند بر رشد مغز کودک اثر بگذارند و آن را افزایش بدهند؟ در این مطلب به این مسئله خواهیم پرداخت.

رشد مغز کودک

مغز طی دو هفته اول بارداری شروع به شکل دریافت می کند. بعدها در اواخر بارداری، قشر مغز شکل گرفته است؛ اما هنوز کاملاً رشد نکرده است و بعد از تولد به رشد خود ادامه می دهد.

ضمناًً در زمان تولد، مغز کودک همچنان در حال رشد و کامل شدن است. در واقع، مغز تا سن سه سالگی تنها به 80 درصد رشد مغز یک بزرگسال رسیده است؛ بنابراین مرحله ای است که در آن، مغز با سرعتی قابل توجه در حال رشد است و به همین دلیل افراد قادر به یادآوری رویدادها و اتفاقات قبل آن نیستند.

از این رو، اولین سال های زندگی از جهت رشد مغز اهمیت ویژه ای دارند. در واقع، خیلی از ساختارهای اساسی مغز در سنین کودکی شکل می گیرند، مانند:

. کورتکس بینایی: تا شش ماهگی، کودک می تواند تقریباً مانند یک فرد بزرگسال (از نظر عمق، تمرکز و ...) ببیند.

. مخچه سایز خود را افزایش می دهد و با این اتفاق، مهارت های حرکتی کودک شکل می گیرد.

. میلین سازی سریع تر روی داده و اجازه می دهد پیام ها سریع تر به مغز برسند.

. رشد عصبی: خیلی از سیناپس های عصبی ایجاد می شوند، حتی بیشتر از تعداد سیناپس هایی که در بزرگسالی به آن خواهند رسید. همین نشان می دهد که چرا بچه ها می توانند سریع تر از بزرگ ترها چیزها را یاد بگیرند.

اما رشد مغز در این مرحله متوقف نمی شود، بلکه با سرعت قابل توجهی به رشد خود ادامه می دهد و تا دوران نوجوانی در حال تکامل است.

رشد مغز نیز فرایند ای فعال و فعل و انفعالی است که همزمان با رشد کودک و یادگیری های او رخ می دهد. بنابراین نه تنها فاکتورهای فیزیکی یا بیولوژیکی بر رشد مغز اثر می گذارند بلکه دیگر فاکتورها نیز در این اتفاق مؤثرند، مثلاً محیط (والدین و مراقبان)، سبک زندگی و غیره. در ادامه 4 عادت که بر رشد مغزی بچه ها اثر دارد را آورده ایم:

تعامل

وقتی یک کودک ابراز وجود می کند، چه از طریق غان و غون کردن و گریه کردن، و چه از طریق تماس چشمی برقرار کردن با والدین و دیگران، و در آغوش گرفته می شود و پاسخ کلامی می گیرد، ارتباط های عصبی در مغزش ایجاد و یا تقویت می شوند. این ارتباط ها بعداً به کودک کمک می کنند تا مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود را گسترش دهد.

به گفته دانشمندان، یک ارتباط بدون واکنش و تعامل (بدون پاسخ)، می تواند رشد مغزی کودک را سرکوب کند.

برای اینکه مغز به درستی رشد کند، نیاز به تعامل دارد تا محرک لازم و مناسبی را دریافت نماید. اگر این اتفاق نیفتد، واکنش های استرسی فعال می شوند. در نتیجه، هورمون هایی که می توانند منجر به اختلال در رشد مغز شوند، ترشح خواهند شد.

بچه ها نیاز دارند تا احساس امنیت و عشق کنند. آن ها نیاز دارند تا تحت حمایتی ثابت و یکنواخت باشند، و گذشت و مسئولیت پذیری والدین و محیط خود را ببینند و مورد عشق ورزی قرار بگیرند. به همین دلیل، والدین کودک باید همیشه آماده ابراز عشق و واکنش مناسب باشند

اجتناب از استرس های سمّی

به گفته محققان، مهم است که به کودک یاد بدهید طی رشد خود چگونه به موقعیت های استرس برانگیز پاسخ دهند. ما وقتی احساس ترس و تهدید می کنیم، طبیعی است که بدنمان با واکنش های خاص فیزیکی واکنش نشان دهد؛ مثلاً ضربان قلبمان بالا می رود و هورمون هایی مانند کورتیزول ترشح می شود. از این جهت، کودکی که در موقعیت های استرس برانگیز زندگی، در محیطی حمایت گر و مثبت قرار می گیرد، یاد خواهد گرفت چگونه میزان استرس خود را با موفقیت تنظیم و کنترل کرده و قادر به مدیریت شرایط روحی و روانی خود خواهد بود.

از سویی دیگر، بچه هایی که در مواجهه با خطر و تهدید احساس نمی کنند که مورد حمایت هستند، واکنش های شدید نشان خواهند داد و این می تواند به رشد مغزی کودک آسیب بزند. به همین دلیل، شما باید حمایت خود را به کودکتان نشان دهید و به او کمک کنید واکنش های استرسی و منفی خود را کنترل کرده و آرام شود. پس کودک نیاز دارد که از یک حمایت ثابت از سمت محیط خود برخوردار باشد.

فعالیت بدنی

فعالیت و تحرک بدنی نیز فاکتوری تعیین کننده در رشد مغز است. جای تعجب نیست که مغز با سلامت عمومی شما مرتبط است. از این جهت، برخی پژوهش ها نشان داده اند که ورزش و تحرک طی دوران کودکی می تواند عملکردهای ادراکی کودک را تقویت نماید.

مطالعه ای نشان داده فعالیت بدنی و ورزش با کاهش ریسک افسردگی بچه ها نیز ارتباط دارد. ورزش در دوران کودکی برای پیشگیری از عوارض روحی و روانی در سال های بعدی زندگی نیز توصیه می شود.

مثلاً شما از قلم نیاندازید که برخی از ورزش های هوازی مانند دوچرخه سواری، تأثیر مثبت بر بچه های بیش فعال یا آن هایی که دچار نقص توجه هستند دارد.

عشق ورزی و محبت

رابطه بین کودک و والدین یا مراقبان آن ها بسیار مهم است. ضمناًً ارتباط عاطفی برای رشد جسمی، هیجانی و هوشی کودک نیز اهمیت دارد.

بچه ها نیاز دارند تا احساس امنیت و عشق کنند. آن ها نیاز دارند تا تحت حمایتی ثابت و یکنواخت باشند، و گذشت و مسئولیت پذیری والدین و محیط خود را ببینند و مورد عشق ورزی قرار بگیرند. به همین دلیل، والدین کودک باید همیشه آماده ابراز عشق و واکنش مناسب باشند.

در واقع دلیل پنهان در پشت خیلی از مسائل روحی و روانی، والدین هستند؛ مثلاً اختلالات یادگیری، اضطرابی و یا رفتاری همگی ممکن است ریشه در دوران کودکی داشته باشند.

همان طور که می بینید، مغز یک کودک مدام در حال رشد است. بنابراین برای اینکه مغز یک کودک به طور سالم رشد کند، او باید در تعاملی مداوم با پیرامون خود باشد. ضمناًً والدین کودک نیز باید همیشه عشق و حمایت خود را به کودک نشان دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1355

به "رفتار های که بر رشد مغز کودکتان تاثیر می گذارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار های که بر رشد مغز کودکتان تاثیر می گذارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید