راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت چهاردهم: اصول مقاله نویسی برای ژورنال های ISI)

به گزارش صبح مهریز، امروز چهاردهمین قسمت از سلسله مطالب راهنمای عملی تحصیل و بورسیه در خارج از کشور در اختیار مخاطبان عزیز پرتال خبرنگاران قرار می گیرد. در این گفتار، به موضوع اصول و مبانی مقاله نویسی برای نشریاتی که در فهرست نشریات مورد تایید ISI هستند اشاره می گردد تا متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، با اصول مقاله نویسی آکادمیک آشنا بشوند. با خبرنگاران همراه باشید.

راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت چهاردهم: اصول مقاله نویسی برای ژورنال های ISI)

همان طور که قبلا نیز عنوان شد، این سلسله گفتارها می کوشد تا با نثری ساده و روان و با ارائه لینک های تکمیلی اطلاعاتی، هموطنان عزیزی که قصد تحصیل و زندگی در خارج از کشور را دارند، در این فرآیند پیچیده و سخت، یاری کند. وقتی صحبت از فرآیند یا process می کنیم، در واقع به مجموعه ای از نهاده ها در مختصاتی تعیین اشاره داریم که ماموریتش، دریافت ورودی و ارائه خروجی برای مدت و شرایط تعیین است. یعنی وقتی شما به فکر تحصیل در خارج از کشور هستید، باید یک سری شرایط را رعایت کنید و حائز صلاحیت برای انجام بعضی کارها جهت پیش برد برنامه ها در فرآیند به صورت پله پله باشید. برای همین، فرآیند تحصیل و زندگی در خارج از کشور را باید با اطلاعات دقیق و کافی پیش برد تا فواید زیاد با کم ترین هزینه و اتلاف وقت، حاصل گردد. یکی از ماموریت های اطلاع رسانی بلند مدت پرتال خبرنگاران نیز، بر همین اساس پایدار شده تا همواره یک راهنمای عملی و تخصصی برای علاقمندانی باشد که قصد تحصیل، کار و زندگی در خارج از مرزهای میهن اسلامی را دارند و می خواهند همچون دیگر هموطنان عزیز، افتخار آفرین باشند.

همواره به لینک ها و منابعی که در این مطالب ارائه می گردد توجه نموده و پرتال های مربوطه را book mark کنید تا در آینده از آنها بیش تر و بهتر بهره ببرید. هر لینک، دارای لینک های فرعی بسیار است که می تواند شما را در موضوعی خاص، همراهی و یاری کند. اگر همراه این سلسله مطالب بوده باشید، در 13 قسمت قبل، هدف ما بر روی این موضوع متمرکز شده بود که به طور کل، فرآیند اقدام برای پذیرش و بورسیه تحصیلی در کشورهای مختلف جهان، از چه مختصاتی برخوردار هست و از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، چه انتظاری می رود. چه مدارکی باید آماده نمایند و بهتر است برای چه دانشگاه هایی، در کدام قاره ها و به چه صورتی اپلای نمایند. اما اگر فرصت ندارید به همه این 13 بخش مراجعه کنید، آن چه تا کنون گفتیم به طور خلاصه این بود.

چرا بهتر است مقاله علمی داشته باشیم؟

از داوطلبان متقاضی تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا به ویژه در دانشگاههای اروپا و آمریکا شمالی انتظار میرود تا مقالاتی که در ژورنالهای علمی، غیر علمیو حتی کنفرانسهای بین المللی ارائه نموده و منتشر شده است، به همراه درخواست خود ارسال نمایند. این که از متقاضیان چنین درخواستی میگردد، دو دلیل عمده دارد. یکی آن که دانشگاه بداند که شما فردی محقق و علاقمند به امور پژوهشی و تحقیقاتی حرفه ای هستید. دوما، تجربه فعالیت آکادمیک را در عرصه فراوری محتوا دارید. نداشتن مقاله علمیهم عامل منفی و بازدارنده برای پذیرش حتی با بورس تحصیلی در دانشگاههای غربی نیست، اما در اختیار داشتن یک یا چند مقاله، به عنوان یک advantage برای متقاضی محسوب میگردد و میتواند application ایشان را در فرآیند پذیرش، در شرایط رقابتی competitive قرار دهد. دوره کارشناسی ارشد و دکترا در بیشتر نقاط جهان، بر مبنای کار تحقیقاتی صورت میگیرد و از دانشجو انتظار میرود در سرانجام یک دوره، بتواند به عنوان یک پژوهش گر مستقل و آگاه به حوزه تخصص خود، فعالیت تحقیقاتی برای توسعه علم و دانش انجام دهد. دلیل دیگر آن است که دانشگاه بداند که شما به عنوان متقاضی تحصیلات تکمیلی، توانایی نوشتن یک مقاله علمیبر اساس استانداردها و معیارهای نگارش مقاله آکادمیک را دارا هستید. حتی اگر شما صاحب یک مقاله علمی یا غیر علمی به زبان انگلیسی نباشید، دانشگاه از شما معمولا درخواست میکند یا یک نمونه نوشتار1 ، ضمیمه پرونده خود بکنید. بنابراین به نظر میرسد متقاضیانی که دارای یک یا چند مقاله آکادمیک به زبان انگلیسی هستند و این مقالات در ژورنال های معتبر ایندکس شده در بانک های اطلاعاتی بزرگی مانند ISI ثبت و منتشر شده باشد، شانس بیش تری برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای ممتاز و هم چنین اخذ بورس تحصیلی خواهند داشت. یعنی زمانی که شما مقاله ای منتشر کردید که بارها cite شده و در مقالات دیگر نیز از آن استفاده نموده اند، این سبب خواهد شد تا به عنوان فردی با رفرنس علمیو ارجاعات مکرر شناخته شوید که قطعا شانش شما را برای پذیرش و حتی اعطای بورسیه تحصیلی افزایش میدهد. پس میبینید ک نوشتن مقاله علمیدر نشریات معتبر که مخاطب زیادی دارد، بسیار با اهمیت است. نوشتن مقاله بر اساس معیارهای موسسه اطلاعات علمی، یکی از شیوه های روتین مقاله نویسی در ایران و بیشتر نقاط جهان محسوب می گردد. کوششهای زیادی دانشجویان و متقاضیان ورود به مقاطع عالی تحصیلی در دانشگاه های غربی نسبت به انتشار مقاله در جورنالهای معتبر ISI انجام میدهند و از همین رو میتوان گفت که تب آی اس آی در کشور ما بسیار بالاست. بر اساس آمارها، در سال 2014 میلادی، بیش از 30 هزار مقاله توسط دانشجویان و اساتید ایرانی در رشته های گوناگون در مجلات ایندکس شده در بانک اطلاعاتی آی اس آی، منتشر شد که رتبه 19 را برای کشورمان در میان بیش از 150 کشور جهان به همراه داشت. البته این کمیت، معیاری برای بررسی میزان رشد علمی کشورها و نقش آنها در فراوری علم جهانی نیز است، اگر چه انتقاداتی بر چنین معیار سنجی های علمی و تب سازی(!)های گسترده ای که چنین رویه ای در فضای تحقیقاتی کشور ایجاد می نماید و تبعات مربوط به آن، همواره توسط نخبگان و بدنه علمی کشور مطرح بوده است. به هر حال فهرست ژورنال های ایندکس3 شده در این بانک اطلاعاتی علمی معروف را می توان در نشانی اینترنتی https://scientific.thomson.com مشاهده کرد.

مؤسسه اطلاعات علمی، موسسه ای با تمرکز بر علم سنجی و انتشارات علمی است که در سال 1960 توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه توسط مؤسسه علمی تامسون در سال 1992 خریداری و به عنوان Thomson ISI شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته شده است. این مؤسسه بخشی از شرکت تامسون رویترز است. مؤسسه ISI خدمات مربوط به پایگاه های دادهٔ فهرست کتاب ها و مقالات را ارائه می دهد. به طور اختصاصی این خدمات نمایه سازی نقل قول ها و تحلیل آنها است که توسط خود گارفیلد پایه گذاری شده است. این خدمات شامل نگهداری داده های نقل قول های مقالات هزاران نشریهٔ دانشگاهی است. این خدمات به وسیله سرویس پایگاه دادهٔ ISIs Web of Knowledge در دسترس است. این پایگاه داده به پژوهشگران این امکان را می دهد که بدانند کدام مقاله ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل قول نموده اند. مقالاتی که در جورنالهای ایندکس شده در بانک اطلاعاتی ISI قرار میگیرد، بیش از مقالات سایر جورنالهای علمییا غیر علمیمورد استناد محققان در حوزههای مختلف واقع میشوند و این موضوع، اعتبار مقالات و یافتههای پژوهشی منتشر شده در چنین جورنالهایی را افزایش میدهد. نوشتن مقاله برای جورنالهای موجود در این بانک اطلاعاتی، کار پیچیده ای نیست اما نیازمند تمرین و ممارست و مطالعه مداوم میباشد. مثلا اگر قصد دارید مقاله در زمینه کامپیوتر یا روانشناسی در یکی از مجلات آی اس آی منتشر کنید، باید حداقل مقالات یک سال اخیر چندین جورنال مختلف در این دو عرصه را دانلود و به خوبی مطالعه کنید تا عناوین روز، شیوه پرداخت به موضوع، شیوه رفرنس دهی7 ، شیوههای استفاده از مرور منابع، شیوههای متدولوژی تحقیق8 و اصول خلاصه نویسی9 و جمع بندی10 را به خوبی یاد بگیرید. کلیه مقالاتی که در جورنالهای ISI منتشر میشوند، بر اساس روشهای خاصی داوری11 میشوند و داوران، اطلاعات نویسنده یا نویسندگان مقاله را در اختیار ندارند.

داوری در نشریات ISI

مقالاتی که در نشریات آی اس آی منتشر میشوند، معمولا داوری میگردد و این داوری به صورت PEER-REVIEW یا BLIND REVIEW هست یعنی داور، هیچ اطلاعاتی درباره نویسنده یا نویسنده گان مقاله ندارد. معمولا جورنالهای مطرح در عرصههای گوناگون علمی، هیات داوران خود را برای هر شماره، از میان اساتید فن همان رشته انتخاب مینمایند تا هیات علمینشریه مرتبا درگیر انتخاب مقالات خاص نباشد. این کار، اعتبار بین المللی نشریه را نیز افزایش میدهد و روینمودها و دیدگاههای مختلف را وارد نشریه میکند که در نهایت منجر به افزایش فاکتور تاثیر12 مقالات این جورنالها میگردد. بنابراین ناگفته پیداست که نوشتن و انتشار مقاله بر اساس استانداردهای علمیو رایج چنین جورنالهایی، نشان از تبحر و امادگی یک فرد یا افراد پژوهشگر در زمینه خاص دارد که ضمیمه این مقاله به پرونده، میتواند تا حد زیادی شانس پذیرش درخواست متقاضی را برای ورود به مقاطع عالی تحصیلی به همراه آورد. دانشجویان ایرانی، در یک دهه اخیر به موضوع مقاله نویسی بر اساس بانک اطلاعاتیهایی مانند آی اس آی توجه زیادی داشته اند و به همین اساس، نکاتی را برای شیوه نگارش مفید تر مقالات و افزایش شانس آن برای تایید و انتشار در جورنالهای آکادمیک در این گفتار متذکر می شویم.

آن چه درباره مقاله نویسی حرفه ای باید بدانید

نکته 1: موضوع اول این است که بهتر است آگاه باشید که عدم انتشار مقاله در نشریات آی اس آی برای دریافت پذیرش در مقطع ارشد و دکترا حتی با بورس تحصیلی نیز، عامل منفی محسوب نمی گردد. چرا که شما به عنوان داوطلب تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در اروپا، هیچ مقاله ای در ژورنال های ISI ندارید، تاثیر خارق العاده ای بر روی شانس پذیرش شما در این مقاطع ندارد. شاید شما مقاله یا مقالاتی را در ژورنال های مربوط به کنفرانس های بین المللی منتشر نموده اید یا سرانجام نامه خود را به انگلیسی ترجمه و آن را در اختیار دارید. همین دو موضوع می تواند جایگزین خوبی برای عدم انتشار مقاله در ISI باشد. اما کوشش کنید برای انتشار مقاله در ژورنال های معتبر نیز، تحقیق و مطالعه کنید. انتشار مقاله در کنفرانس های معتبر بین المللی و دریافت ACCEPTANCE LETTER از چنین مراکزی، می تواند تا حدی جای عدم انتشار مقاله را در رزومه شما بگیرد. نکته 2: انتشار مقاله در نشریات ایندکس شده در ISI، شرط لازم یا شرط کافی برای اخذ پذیرش تحصیلی یا بورس در دانشگاه های غربی علی الاخصوص آمریکا نیست. بنابراین تب آی اس آی، شما را از تحقیق و مطالعه و کار علمی غافل نکند. چرا که همه یافته های علمی و فعالیت های تحقیقاتی جهان در ISI منعکس نمی گردد! نکته 3: آگهی های تبلیغاتی که برای چاپ مقاله آی اس آی به شما قول می دهند و مبالغ کلان درخواست می نمایند، شیادانی هستند که علم را فدای پول می نمایند. گول حجم عظیمی از این تبلیغات را نخورید چرا که هیچ ژورنال معتبری ظرف سه هفته مقاله شما را بررسی، تائید و منتشر نمی نماید و هزاران دلار نیز اخذ نمی نماید! چاپ تضمینی مقالات آی اس آی از دیگر دروغ موسساتی است که برای خالی کردن جیب شما و انتشار مقاله های بی کیفیت در ژورنال های بی اعتبار و سطح پایین (معولا از نوع هندی و پاکستانی و فیلپینی!)، پول های کلان می گیرند و در نهایت هیچ اعتباری برای شما به ارمغان نمی آورد انتشار یک مقاله خوب در کنفرانس های معتبر و یاددریافت شیوه مهیا کردن یک مقاله حرفه ای علمی، خیلی بهتر است پرداخت میلیون ها تومان به موسساتی است که مقالات ضعیف را در نشریات غیر معتبر منتشر می نمایند.

نکته 4: کار مقاله نویسی حرفه ای و آکادمیک، موضوعی نیست که ظرف یک ماه حاصل گردد و نتیجه کار را در ماه بعد مشاهده کنید. برای نوشتن مقالات حرفه ای، باید بخوانید و بخوانید و بخوانید. بعضا مقالاتی هستند که از زمان submit تا edit و تایید نهایی acceptance، بیش از 11 سال(1995-2006) انتظار کشیده اند. بنابراین، چاپ یک مقاله در یک ژورنال معتبر، فرآیندی فورس ماژور و ضربتی و تضمینی(!) نیست.

نکته 5: حتی اگر مقاله ای که بر اساس استانداردهای علمی تالیف کردید، از نظر نگارشی و دستور زبان انگلیسی ویرایش و بازنویسی نشده باشد، صلاحیت انتشار در ژورنال های معتبر را نخواهد داشت. حتی الامکان از یک مترجم رسمی یا فردی که ویراستار ارشد زبان انگلیسی هست، برای تصحیح مقاله خود پیش از ثبت در ژورنال مورد نظر برای داوری، یاری بگیرید. ادبیات نگارش مقالاتی که در نشریات بین المللی استفاده می شوند، باید خیلی بالا باشد. نکته 6: هر اندازه اعتبار یک ژورنال بالا باشد، مدت زمان بررسی، ویرایش، تایید و در نهایت انتشار مقالاتی که برای داوری به آن ارسال می گردد نیز، بیشتر خواهد بود. همواره نکته 5 را به خاطر داشته باشید! بعضا یک مقاله بیش از 2 سال در انتظار داوری می ماند. نکته 7: تمامی مقالاتی که برای داوری در ژورنال های ایندکس شده در ISI ارسال می شوند، ابتدا به وسیله پایگاه های معتبر اینترنتی مربوط به مقالات آکادمیک، اعتبار سنجی می شوند تا بررسی گردد که این مقاله قبلا در ژورنال دیگری منتشر نشده باشد و درصد شباهت آن با محتوای مقالات دیگر تعیین گردد. بنابراین این تصور که می توان یک مقاله را با تغییر متن و موضوع و مسائلی از این دست، به نام خود در نشریات دیگر منتشر کرد، تفکری عبث است. اگرچه کار نشد ندارد !! اما بهتر است 11 سال برای یک کاری انتظار بکشید، اما به وجدان خود دروغ نگویید. پایگاه اینترنتی13 SCIRUS که دیتایی با بیش از 600 میلیون مقاله علمی است، در واقع فرآیندی برای مچ گیری اینترنتی از خلافکاران فعال در عرصه آی اس آی است. پس مراقب باشید تا گول نخورید وخطا نکنید. نکته 8: همه مقالات منتشر شده در ژورنال های ISI، رایگان نیستند و برای دسترسی به آنها باید عضو بانک های اطلاعاتی فرعی مانند اسگوپوس یا الزویر باشید. اگر از هیچ طریقی نتوانستید به متن کامل یک مقاله خاص دسترسی داشته باشید، با ارسال یک پست الکترونیک به نویسنده مسئول مقاله، از وی هدایت بخواهید. اگر باز نتوانستید، از شرکت هایی که میتوانند برای شما خرید مقاله انجام دهند یاری بگیرید. نکته 9: در صورتی که یک مقاله بیش از دو مولف داشته باشد، همواره نام مولف اول در رفرنس دهی های دیگر مقالات ذکر می گردد. البته این قضیه تاثیری در اعتبار علمی کار تحقیقاتی شما نخواهد داشت. نکته 10: این که یک مقاله یک مولف داشته باشد یا 100 مولف، تاثیری در پذیرش یا رد مقاله توسط ژورنال ها ندارد. آن چه مهم است، اعتبار و کیفیت کار اجرا شده در مقاله سابمیت شده در ژورنال است. در آوریل 2010، مقاله ای در زمینه فیزیک در ژورنال Physics Letters به چاپ رسید که بیش از 3000 مولف داشت! نکته 11: یک مقاله علمی خوب بهتر است از بخش های زیر تشکیل شده باشد، اگر چه الزامی به رعایت این ترکیب وجود ندارد و هر ژورنال بر اساس سیاست خود، هدایت برای نویسنده گان دارد که باید به آن توجه کنید.

 • عنوان مناسب و واضح (پرهیز از عناوین طولانی و ژورنالیستی)
 • خلاصه موثر (حاوی موضوع مقاله، روش تحقیق، یافته ها و جمع بندی)
 • مقدمه (جهت معرفی تکمیلی موضوع مقاله و نگاهی به اهمیت موضوع و معرفی بخش های مقاله)
 • مرور منابع (جهت بررسی اجمالی پژوهش های اجرا شده در حوزه موضوع مقاله)
 • سوالات تحقیق (بیان سوالات تحقیق مقاله بر اساس Gap in Knowledge)
 • روش تحقیق (بیان روش انجام بخش تحقیقی مقاله - کمی یا کیفی)
 • یافته ها (معرفی یافته های تحقیق بر اساس بررسی اجرا شده بر روی داده ها / رد یا تایید فرضیه ها و غیره)
 • جمع بندی (برقراری لینکی بین بخش مرور منابع و یافته های تحقیق و استنتاجات مربوطه)
 • پیشنهادات (ارائه پیشنهاداتی به محققان آینده برای بررسی بیش تر موضوع تحقیق در زمینه های مختلف)
 • محدودیت ها (بیان محدودیت هایی که تحقیق با آن رو به رو بوده است)
 • رفرنس دهی (بر اساس استانداردهای مرسوم مورد قبول ژورنال)

نکته 12: نویسنده ای که شمار زیادی مقاله در زمینه تخصصی خود بخواند و نکات مهم و کلیدی مقالات مختلف را همواره یادداشت و ارزیابی کند و کلمات و جملات تخصصی و سبک و چیدمان مقالات خوب را نیز به طور مداوم یادداشت برداری نماید، شانس زیادی برای نوشتن و انتشار یک مقاله ارزنده خواهد داشت. نکته 13: اگر مقاله ای نوشتید که قصد انتشار آن را در ژورنال های ISI دارید و هنوز نتوانسته اید افراد با صلاحیت را برای داوری مقاله خود قبل از سابمیت به ژورنال مورد نظر پیدا کنید تا مقاله شما را بازبینی و ویرایش نمایند، بهتر است فهرستی از برترین ژورنال های فعال در حوزه تخصصی خود را پیدا کنید و این مقاله را در تمامی این ژورنال ها ثبت کنید. داوران این ژورنال ها بعد از بررسی مقاله شما، نظرات خود را به صورت مکتوب به شما ارسال می نمایند. به وسیله این حجم مختلف از نظرات متخصصان بر روی بخش های گوناگون مقاله خود، میتوانید نظرات متخصصان را به رایگان دریافت نموده و نسبت به انجام عملیات اصلاحی اقدام کنید. انجام مداوم عملیات اصلاحی و ویرایشی مقاله بر اساس نظریات داوران ژورنال های بسیار معتبر علمی در حوزه کاری شما، شانس پذیرش مقاله در ژورنال های متوسط را بسیار زیاد می نماید. استفاده از این روش، معمولا در دستور کار دانشجویان و فعالان تازه وارد در عرصه مقاله نویسی آکادمیک قرار گرفته است. نکته 14: اگر در زمینه مقاله نویسی حرفه ای تازه کار هستید، همواره سعی کنید تا این فرآیند را زیر نظر فردی که قبلا تجربه انتشار مقاله داشته است یا مدرس دانشگاه است، انجام دهید تا هم ضریب پیروزیت خود را ارتقا دهید و هم به صورت عملی، نکات خوبی را یاد بگیرید. تعدد مطالعه مقالات علمی خوب در رشته مورد نظرتان، شما را با اصول نگارش مقالات علمی آشنا می نماید. نکته 15: یکی دیگر از روش های دریافت نظرات اصلاحی و انتقادی بر روی مقاله قبل از سابمیت در ژورنال های معتبر در ISI، استفاده از نظرات نویسنده گان مسئول مقالات مشابه با موضوع تحقیقی شما است. همواره با شناسایی این افراد و ارسال متن کامل مقاله خود، از آنها درخواست کنید تا نظرات مشورتی خود را نسبت به مقاله شما اعلام نمایند. برای ترغیب این نویسندگان به بررسی مقاله ارسالی شما، بهتر است در یک پاراگراف به این موضوع اشاره کنید که مقاله آنها را که در تاریخ فلان و در مجله بهمان منتشر شده است را مطالعه کردید، و مقاله آنها در حوزه کاری شما بوده است و به همین دلیل قصد دریافت نظرات اصلاحی آنان بر روی مقاله خود را دارید. نکته 16: خیلی از مقالات علمی با وجود محتوا و یافته تحقیقاتی ممتاز، به دلیل ضعف ترجمه و و یرایش انگلیسی، مردود می شوند. نثر روان و گویا و حرفه ای مقاله که باید به زبان انگلیسی باشد، به اندازه محتوای مقاله از اهمیت برخوردار است. نکته 17: هیچ گاه جمله ای را در مقاله خود بدون ذکر منبع رها نکنید. ژورنال ها معمولا نرم افزارها و ابزارهای کافی برای بررسی سرقت فکری در اختیار دارند. برای آن که از این مشکل رهایی یابید، اصول و مبانی روش تحقیق و استناد دهی در مقالات علمی را به خوبی مطالعه کنید. نکته 18: مقاله نویسی حرفه ای، فرآیندی نیست که شما بتوانید به وسیله یک دوره چند ماهه با همه زوایای آن آشنا شوید و نیازمند تجربه و مطالعه مستمر در حوزه تخصصی شما است. نکته 19: هیچ گاه از رد مکرر مقالات ثبت شده خود در ژورنال های علمی، دلسرد و ناراحت نشوید. هر REJECT را فرصتی برای نزدیک شدن به یک ACCEPT بدانید چرا که تجربه شما را افزایش می دهد و به اشکال کار خود پی می برید. نکته 20: رد شدن یک مقاله در 10 ژورنال، به معنای رد شدن آن در ژورنال یازدهم نیست. ژورنال ها علاوه بر استاندارد کلی که از آن تبعیت می نمایند، سیاستهای خاص خود را برای انتشار مقالات علمی محققان از سراسر جهان دارند. پس، محققی در این راه پیروز است که پشتکار و نگاهی حرفه ای را توشه راه خود کند. نکته 21: ژورنال هایی که هر از گاهی به شما ایمیل ارسال می نمایند و از شما برای درج مقاله خود در این نشریات دعوت به همکاری می نمایند، ژورنال های بی اعتبار و غیر آکادمیک هستند که گزینه DELETE، بهترین راه چاره برای برخورد با این هجویات است. نکته 22: اگر در ابتدای راه مقاله نویسی حرفه ای هستید و ژورنال های خاصی را نیز در رشته تخصصی خود برای انتشار مقاله در آینده زیر نظر دارید، مقالات ماهانه این ژورنال ها را دائما رصد کنید و عنوان و خلاصه و یافته های مندرج در آنها را یادداشت برداری کنید. با این کار شما درخواهید یافت که چه موضوعاتی و با چه سبک نگارش و پرداخت به موضوع، در کانون توجه داوران این ژورنال ها قرار گرفته است. نکته 23: حتی پارافرایز کردن ضعیف یا نادرست در مقالات آکادمیک، می تواند نوعی سرقت علمی تلقی گردد و شانس پذیرش مقاله شما را در ژورنال های علمی کاهش دهد. در این باره در قسمت سیزدهم به تفصیل صحبت کردیم. نکته 24: استناد به سایت ها و وبلاگ های اشخاص، کتابها و نشریات غیر انگلیسی زبان، فایل های صوتی و تصویری و منابعی که امکان دسترسی به مفاد آنها، نیازمند دسترسی های خاص است (به غیر از مقالات ثبت شده در ژورنالهای علمی)، می تواند عاملی برای مردود شدن مقاله محسوب گردد. نکته 25: مقاله آکادمیک مبتنی بر استانداردهای ISI، یک بیانیه سیاسی نیست و هر موضوع و عبارتی در آن، باید مستند و مستدل باشد و بتوانید در صورت درخواست داوران، از آن دفاع منطقی بکنید. نکته 26: اگر روش تحقیق در مقالات آکادمیک را ندانید و به اصول پژوهش و اخلاق پژوهش آگاه نباشید، مقدمات و لوازم انتشار یک مقاله حرفه ای علمی را نخواهید داشت. نکته 27: در بعضی از ژورنال ها، شیوه ساختار بندی مقالات و روش پرداخت به موضوع، از خلاصه نویسی تا مقدمه نویسی و یافته ها و جمع بندی، فرآیند ثابت و تعیینی را دنبال می نماید. بنابراین همواره باید با ارتباط با سردبیر این ژورنال ها، فرمت مورد قبولی که برای مقلات در این ژورنالها درخواست می گردد را دریافت و مقاله خود را بر اساس ساختار اعلامی، ویرایش مجدد کنید. اگر دنبال راهنمای خوبی برای آموزش رایتینگ حرفه ای هستید، توصیه می کنیم شرحات دانشگاه هلسینکی فنلاند را در این زمینه مشاهده کنید. همان طور که در بخش های قبلی این گفتارها، بخشی را به آموزش مطالب به زبان انگلیسی اختصاص می دادیم، این گفتار نیز بخش هایی را از زبان یک متخصص نگارش مقاله آکادمیک تدارک دیدیم که در ادامه می خوانید.

توصیه های مهم به تازه کاران

General Advice for Non-Native Writers

Never translate. Of course you can use your own language to take notes and write outlines. But word-for-word translation into English means that anyones mother tongue causes interference. This will damage the grammar of your English and your vocabulary, punctuation, and everything else. Some Finns can rapidly write letters and stories in correct, charming English, but when they write a text first in Finnish and then translate it, the result will be awkward, unclear, and full of errors.

Accept total responsibility for being clear. If an intelligent reader has to re-read any sentence to understand it, the Anglo-American attitude is not to blame the reader, but to blame the writer. This may contrast with the direction of blame in your own culture, but think: Who has the time to reread sentences? Bad idea!

The worst sin is ambiguity. Being ambiguous means accidentally expressing more than one meaning at one time, as in: Women like chocolate more than men. Does this mean that, given the choice between a nice Fazer chocolate bar and a man, a woman will prefer the chocolate? Or do you mean that Women like chocolate more than men do? Lets hope, for the survival of humanity, that its the latter! clarity readability non-ambiguity(4).

Careful editing will shorten your texts, making them more publishable. One writer wisely said, If I had had more time, I would have written you a shorter letter. Trust your ear. English grammar rules are many, with multiple exceptions. At your language level, in this country, depend instead on what you have heard in English, idioms especially. Your ear will tell you when an odd-looking phrase sounds right. My long experience shows that Finns TV- and travel-trained ears are trustworthy. Read all your written texts aloud to yourself. English is not logical. The most logical choice of words is often not what a native speaker would say. (Which is logical: hang up, ring off, or close the phone? How about For the 20 last years versus for the last 20 years?) In English, the most nearly logical system is punctuation, but even punctuation differs considerably from Finnish punctuation.

اگر درباره نوشتن یک مقاله آکادمیک تا کنون اطلاعات مطلوبی نگرفته اید، به شرحات دانشگاه ماربورگ آلمان مراجعه کنید که در 15 صفحه اصول کلی مربوط به how to write an academic paper را شرح داده است. البته روزنامه واشنگتن پست هم در سال 2012، مقاله جالبی درباره مقاله نویسی آکادمیک مخصوص دانشجویان ارائه کرد، که مقاله بسیار جالبی است. دسترسی به بعضی از نشریاتی که در ژورنال های آی اس آی منتشر می گردد، در سایت الزویر قرار گرفته است. مثلا اگر در زمینه مدیریت گردشگری کار می کنید، به نشانی https://www.journals.elsevier.com/tourism-management مراجعه کنید. در پرتال الزیور، دسترسی به نشریات با موضوعات متنوع و هم چنین راهنمای کاربردی برای نگارش مقاله علمی مورد تایید ارائه شده است که بهتر است گشتی در این چنین پرتال ها بزنید. (تصویری از نشریه معتبر مدیریت گردشگری در پرتال الزیور و شیوه ثبت و انتشار مقاله) مواردی که در فوق درباره نوشتن مقاله آکادمیک ارائه شد، مقدمه ای برای آشنایی شما با موضوع مقاله نویسی حرفه ای بود که پیش از اقدام برای تحصیل در مقطع ارشد و دکترا باید آن را فرابگیرید تا در طول تحصیل، با مسائل کمتری روبرو شوید. در بخش قبلی، درباره پروپزال نویسی، به موضوع رفرنس نویسی اشاره شد که بهتر است در این باره بیشتر مطالعه کنید و نکته های قسمت قبل را در نظر داشته باشید. سرویس تحصیل و مهاجرت خبرنگاران آمادگی دارد تا برای عزیزانی که قصد تحصیل در خارج از کشور دارند، مشاوره اطلاعاتی ارائه کند. سوالات و نیازهای خود را به این پرتال ارسال کنید تا اطلاعات تکمیلی دریافت کنید. همواره با سرویس تحصیل خبرنگاران همراه ما باشید.

پی نوشت:

 1. Sample writing
 2. Institute for Scientific Information
 3. Index
 4. Eugene Garfield
 5. Thomson Scientific & Healthcare
 6. Thomson Reuters
 7. Referencing systems
 8. Resaearch Methodology
 9. Abstract
 10. Conclusion
 11. Peer-review - blid review
 12. Impact factor
 13. https://www..scirus.com
 14. Correspondent author
 15. https://www..sciencedirect.com/science/article/pii/S0370269310003989
 16. Guideline for authors
 17. Title
 18. Abstract
 19. Introduction

تهیه شده در خبرنگاران

منبع: کجارو
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 810

به "راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت چهاردهم: اصول مقاله نویسی برای ژورنال های ISI)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت چهاردهم: اصول مقاله نویسی برای ژورنال های ISI)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید