درمان های خانگی سریع و فوری برای دندان درد

به گزارش صبح مهریز، آنتی بیوتیک ها به طور مستقیم اثری بر روی دندان درد ندارند. برخی از کسانی که به دندان درد مبتلا هستند به خیال اینکه عفونت دندان وجود دارد و عامل درد است سرخود آنتی بیوتیک مصرف می نمایند. درحالی که مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی یاریی به کاهش درد نمی کند. در مواقع تورم و تب، آنتی بیوتیک ها ممکن است در کنترل علایم با کاهش فشار بافتی یاری نماینده باشند، ولی آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین اثر ضد دردی ندارند.

درمان های خانگی سریع و فوری برای دندان درد

خبرنگاران- احتمالاً برای هر کدام از ما پیش آمده که وقتی دندان درد به سراغمان می آید با توصیه های دوستان و آشنایان خیرخواهی روبرو می شویم که فلان کار را بکنی و یا فلان چیز را بخوری دردت ساکت می شه! اما از لحاظ علمی هیچ کدام از این روش ها در درازمدت شما را از درد رها نخواهند کرد.

وجود حفره ها، دندان های ترک خورده، آبسه (وجود عفونت)، یا یک وضعیت سینوسی می تواند همگی سبب دندان درد گردد و هیچ کدام از این موارد با روش های خانگبپی به صورت قطعی درمان نمی شوند شما باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

ما در این نوشتار رایج ترین و پرکاربردترین روش های درمان خانگی دندان درد را به شما معرفی می کنیم تا در فاصله ای که برای دندان پزشکی وقت می گیرید، درد کمتری داشته باشید.

1 - روغن میخک

میخک، یک داروی گیاهی برای تسکین دندان درد است. این گیاه، یک مسکن طبیعی را حاوی می گردد که در صورت استفاده درست می تواند سبب تسکین درد دندان گردد. در صورتی که بافت لثه یا زبان حساس باشد، استفاده از روغن روی منطقه درد می تواند حال فرد را بد تر کند، پس جهت به دست آوردن نتیجه مطلوب از روشی که بیان می گردد استفاده نمایید.

دو قطره از روغن میخک را روی یک پنبه بریزید و آن را تا زمان فروکش کردن درد، پشت دندان قرار دهید. اما می توانید سراغ راه طبیعی تری هم بروید. کافی است یک دانه میخک را آنقدر بجوید که روغنش بیرون بیاید. میخک را می توانید به مدت نیم ساعت یا تا زمانی که دردتان آرام بگیرد، در دهان خود نگه دارید.

2 - فلفل قرمز و زنجبیل

فلفل قرمز و زنجبیل هر دو حاوی تسکین دهنده هستند و می توان از هر دو آن ها به صورت مجزا نیز استفاده نمود. هر یک از این مواد را در اندازه های مساوی با هم ترکیب کنید سپس مقدار کافی آب به آن اضافه کنید تا به شکل خمیر در بیاید. یک گوله پنبه ای درست کنید سپس آن را در این ماده بغلتانید تا زمانی که درد دندان تسکین بیابد، روی دندانی که درد می نماید اعمال کنید و نگه دارید. احتیاط کنید این مخلوط با لثه و زبان تان تماس پیدا نکند.

3 - آب نمک

یک قاشق غذا خوری نمک را در آب جوشیده حل کنید و سپس از آن به عنوان یک دهانشویه بهره ببرید تا تورم و التهابات کاهش یابد. مقدار کمی آب نمک را به مدت 30 ثانیه در دهان خود بگردانید. آب نمک دهان را پاکیزه می نماید و برخی از تورم های ایجاد شده بر اث آلودگی را بر طرف می نماید. آب نمک برای تمیز کردن ناحیه عفونی و شستن عوامل عفونت زا از محل کاربرد دارد و التهابات را کاهش می دهد.

4 - چای نعناع

چای نعناع دارای طعم و عطری خوبی است و تا اندازه ای نیز خاصیت بی حس نمایندگی دارد. یک قاشق چایخوری نعناع را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت 20 دقیقه دم کنید. بعد از اینکه چای سرد شد آن را در دهان تان بگردانید، می توانید آن را قورت بدهید یا بیرون بریزید. چای سیاه پر رنگ هم به دلیل حاوی بودن تانین ماده ای است با کاهش التهاب می تواند به کاهش درد دندان یاری کند. همچنین می توانید چای کیسه ای را که در کمی آب جوش بخیسانید و روی دندانی که درد می نماید به صورت موقتی اعمال کنید.

5 -محلول پر اکسید هیدروژن

برای از بین بردن برخی ناراحتی ایجاد شده در دهان و شستشوی دهان به یاری محلول 3 درصد پر اکسید هیدروژن می توانید نتایج مطلوبی را بدست آورید. این محلول به ویژه در صورتی که دندان دردی همراه با تب و دهانی بد مزه دارید به شما یاری می نماید برای دقایقی از درد خلاص شوید. مقداری محلول پراکسید هیدروژن را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید و دهان را باآن شستشو دهید و سپس بیرون بریزید.

6 - یخ

یک تکه یخ کوچک را در پلاستیک و سپس داخل پارچه ای نازک قرار دهید و به مدت 15 دقیقه آن را روی دندانی که درد می نماید قرار دهید تا درد تسکین پیدا کند. همچنین می توانید از کیسه های یخ طبی روی گونه تان در جایی نزدیک به دندانی که درد می نماید بهره ببرید. همچنین بر اساس روایات قدیمی اگر دست تان را با یخ ماساژ دهید دندان دردتان کاهش می یابد. هنگامی که اعصاب دست پیغام سرما را به مغز برسانند این احتمال وجود دارد که بر پیغام درد پیشی بگیرند. کافی است یک تکه یخ را در پارچه نازکی بپیچید و روی ناحیه گوشتیِ بین انگشت شست و انگشت اشاره خود ماساژ دهید.

7 - شستشو با مِر (myrrh)

شیره درخت مرمکی یا همان صمغ مِر می تواند دندان درد شما را آرام کند، پس اگر تا امروز نامش را نشنیده بودید، مِر را می توانید از عطاری ها تهیه کنید. این صمغ التهاب دهان تان را کم نموده و به از بین رفتن باکتری ها یاری می نماید. اگر یک عطاری کاردرست می شناسید که این صمغ در آن پیدا می گردد، پس از تهیه کردن، آن را به این شیوه مصرف کنید:

یک قاشق چای خوری از پودر مر را در دو فنجان آب به مدت 30 دقیقه بجوشانید و اجازه دهید محلول تان خنک گردد. بعد هم برای هر بار استفاده، یک قاشق چای خوری از این دارو را در یک فنجان آب بریزید و 5 تا 6 بار در روز غرغره کنید.

8 - ابزار مخصوص شستشوی دندان

در صورتی که مشکل شما مربوط به لثه های در حال تحلیل رفتن باشد این کار درد ناشی از برخورد غذای گرم و سرد با دندان را تا میزان زیادی کاهش می دهد. هنگامی که بافت لثه ها تحلیل برود عاج دندان زیر مینا در معرض محیط دهان قرار می گیرد. عاج دندان قسمتی حساس است و با تغییر دما واکنش نشان می دهد. سعی کنید از مسواک های نرم تر استفاده نمایید تا از بافت لثه خود محافظت کنید و از تخریب بیشتر آن پیشگیری کنید.

9 - اعمال فشار

از تکنیک های طب فشار (acupressure) استفاده نمایید تا درد دندان به سرعت کاهش پیدا کند. برای دو دقیقه با انگشت شست نقطه ای از پشت دست مخالف تان را که در آن انتهای انگشت شست و اشاره به هم متصل می شوند، فشار دهید. این کار ترشح اندروفین ها (هورمون های احساس شادی و خوشایند تولیدشده در مغز) را تسهیل می نماید.

مسکن های قوی برای دندان درد کدامند؟

بیشتر مردم در مواقع دندان درد به سراغ دارو های تسکین دهنده درد می روند. اما اغلب این سوال برایشان پیش می آید که چه دارو هایی برای تسکین درد دندان خود استفاده نمایند و چه مسکن هایی برای آن ها مناسب است. در ادامه به معرفی چند داروی موثر برای تسکین دندان درد می پردازیم.

ایبوپروفن: ایبوپروفن (با نام های تجاری Advil, Genpril, Midol IB, Motrin IB, Proprinal, Smart Sense) یکی از موثرترین و در دسترس ترین دارو های مسکن برای دندان درد است. این دارو در بیشتر موارد در صورت مصرف صحیح می تواند دندان درد شما را تسکین دهد طوری که به داروی دیگری احتیاج نداشته باشید.

در دو دوز 200 و 400 میلی گرم در بازار دارویی ایران موجود است. این دارو بدون نسخه در ایران و بیشتر کشور ها قابل تهیه می باشد و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلاً خونریزی گوارشی، مسائل قلبی مانند انجام جراحی بای پس قبلی اخیر و وجود حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو…) می توانید آن را برای دندان درد خود بهره ببرید. فرم ژلاتینی کپسولی این دارو (با نام ژلوفن در ایران شناخته شده است) جذب گوارشی راحت تری نسبت به قرص دارد.

استامینوفن: استامینوفن از دارو های مؤثر بر درد است. استامینوفن با نام Paracetamol هم در دنیابه عنوان مسکن معروف است هرچند که خاصیت ضددردی دارد، ولی خاصیت ضد التهابی شناخته شده ای ندارد. استامینوفن بیشتر در ترکیب با سایر دارو های ضددرد تجویز می گردد. در خانم های باردار هم استامینوفن ضددرد خوبی در تمام مراحل بارداری تلقی می گردد. زیاده روی در مصرف استامینوفن و تجاوز از دوز مجاز دارو می تواند مسائل کبدی شدید ایجاد کند.

بی حس نماینده ها یا ضددرد های موضعی: قطره های صناعی یا گیاهی و افشانه ها (اسپری ها) روی دندان درد اثردارند، ولی فقط مدت کوتاهی دندان درد را رفع می نمایند. معمولا جای دارو های خوراکی و تزریقی را نمی گیرند. به علاوه ممکن است ایجاد حساسیت موضعی، حالت سوختگی مانند یا زخم هم در ناحیه بنمایند. ولی در مصرف چند باره، به مدت کمی می توانند درد را رفع نمایند.

داروهای ترکیبی ضد درد مؤثر بر دندان درد: داروهای ترکیبی ضد درد اغلب حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین هستند که در درمان دندان درد مؤثر شناخته می شوند. این داروها اغلب به فرم کپسول و با نام های تجاری مانند نوافن، آسیفن، مگافن و … عرضه می شوند ولی اغلب ترکیبات یکسانی دارند.

آنتی بیوتیک ها و دندان درد: آنتی بیوتیک ها به طور مستقیم اثری بر روی دندان درد ندارند. برخی از کسانی که به دندان درد مبتلا هستند به خیال اینکه عفونت دندان وجود دارد و عامل درد است سرخود آنتی بیوتیک مصرف می نمایند. درحالی که مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی یاریی به کاهش درد نمی نماید. در مواقع تورم و تب، آنتی بیوتیک ها ممکن است در کنترل علایم با کاهش فشار بافتی یاری نماینده باشند، ولی آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین اثر ضد دردی ندارند.

منبع: زندگی امروز
انتشار: 29 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 189

به "درمان های خانگی سریع و فوری برای دندان درد" امتیاز دهید

1 کاربر به "درمان های خانگی سریع و فوری برای دندان درد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان های خانگی سریع و فوری برای دندان درد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید