خطاهای شناختی - فاجعه سازی یا درشت نمایی

به گزارش صبح مهریز، خطای شناختی فاجعه سازی یا درشت نمایی موجب می شود فرد حوادث را بدون توجه به تناسب آن در نظر بگیرد و هر اتفاقی را یک فاجعه تلقی کند.

خطاهای شناختی - فاجعه سازی یا درشت نمایی

گاهی افراد اتفاقاتی را در زندگی خود فاجعه می پندارند که در مقایسه با فجایع واقعی مانند جنگ دنیای بسیار ناچیز به حساب می آیند. این درشت نمایی یک خطای شناختی است که می تواند منجر به افسردگی و اضطراب بی مورد شود. خطاهای شناختی مانند یک عینک مانع برداشت درست و منطقی ما از اتفاقات می شود. در این نوشتار با خطای شناختی فاجعه سازی یا درشت نمایی بیشتر آشنا شوید.

تعریف خطاها یا تحریفات شناختی

انسان در طی سالهای رشد خود بنا بر تجربه ها و گاه یادگیری های زیانبار قواعدی وضع می کند که ممکن است انعطاف ناپذیر بوده و در بسیاری از موارد به داده هایی که ذهن از دنیای اطرافش دریافت می کند فرم داده و آنها را باب میل خود تغییر می دهند. خطاهای شناختی مثل آینه و یا دوربینی هستند که اشکال را به همانگونه که هستند باز نمایی نمی کنند، بلکه شکلهای عجیب و غریبی از اشیاء را نشان می دهند. این تحریفات شناختی یا الگوهای تفکر غیر منطقی در فرد نهادینه شده اند و باعث می شوند که فرد درک درست و منطقی از مسائل نداشته باشد. این الگوهای تفکر اغلب افکار و احساسات منفی را تقویت کرده و مداومت در داشتن این نگرش منفی نسبت به خود، آینده و دنیا باعث اضطراب و افسردگی و بیماری های روانی می شود. یکی از این خطاهای شناختی، خطای شناختی فاجعه سازی نام دارد.

خطای شناختی درشت نمایی یا فاجعه سازی

تمایل به اغراق کردن موارد خوب یا بد در دیگران، و فاجعه جلوه دادن مسایل کوچک را درشت نمایی می گویند. افراد با خطای شناختی فاجعه سازی از یک سو در باره اهمیت مسایل و شدت اشتباهات خود مبالغه می کنند و از سوی دیگر، اهمیت جنبه های مثبت زندگی را کمتر از آنچه هست برآورد می کنند. به دلیل اعتماد به نفس پایین، این افراد چون خود را نسبت به دیگران دست کم می گیرند، در صورت انجام کاری خطا، این اشتباه خود را خیلی پررنگ تر از حد و حدود واقعی آن اشتباه می بیند.

در واقع فرد در فاجعه سازی بر این باور است که آن چه اتفاق افتاده است یا اتفاق خواهد افتاد آن چنان دردناک و غیرقابل تحمل خواهد بود که قادر به تحمل آن نیست. جملات غیرمنطقی و غیرعاقلانه و ارزیابی های منفی زیر نمونه هایی از درشت نمایی است که اغلب در گفت وگوهای افراد رایج است: خیلی افتضاح شد. واقعا وحشتناک است. فاجعه است. این چه سرنوشت نفرت انگیزی است. از من بدبخت تر و بیچاره تر کسی وجود ندارد. مثل یک کرم تحقیرم می کنند. آبرویم رفت. تمام زندگی ام خراب شد. چون مشروط شدم پس آدم بی کفایتی هستم و...

افراد با این خطای شناختی چون نگاه فاجعه آمیزی به مسایل دارند، خودشان را در برابر مسائل ناتوان می بینند و به شدت احساس درماندگی کرده و افسرده می شوند و مسلما احساس ناخوشایندتری را هم تجربه خواهند کرد. شما معتقدید آنچه که روی داده است یا روی خواهد داد چنان اسفناک و غیر قابل تحمل خواهد بود که یارای ایستادگی در برابر آنرا نخواهید داشت و این از کاه کوه ساختن منجر به تشدید اضطراب می شود و تشدید اضطراب منجر به تشدید اجتناب می شود.

مثال خطای شناختی فاجعه سازی

فرض کنید شخصی دوست قدیمی خود را می بیند و به او سلام می گوید، دوست قدیمی مانند همیشه سلام او را به گرمی جواب نمی دهد. او از این مسئله ناراحت می شود و این واقعه را برای خود فاجعه تلقی می کند. این درحالی است که شاید دلایل مختلفی برای سرد برخورد کردن وجود داشته باشد. از طرفی این قدر هم مهم نباشد ولی ساعتها این مسئله ذهن فرد را درگیر خود می کند.

در مثالی دیگر فردی را فرض کنید که قبل از شرکت در مصاحبه استخدامی به شدت نگران است و افکار منفی مانند اینکه نتیجه فاجعه خواهد شد را در ذهن خود مرور می کند. فاجعه خواندن استخدام نشدن در یک شغل به خصوص نمونه ای است از خطای شناختی درشت نمایی. این فرد با این تفکر منفی ابعاد مسئله رو بی تناسب می بیند. جنگ دوم دنیای فاجعه بود آیا استخدام نشدن در یک شغل می تواند فاجعه تلقی شود؟ در نهایت شاید بتوان از کلماتی مانند متاسفانه یا بد بیاری گفتگو کرد، اما همین اندازه هم تجربه گرانبهایی است. شاید او مجبور باشد که قبل از استخدام شدن دست کم در ده مصاحبه استخدامی شرکت کند اما سرنوشت کامل زندگی او با هیچ مصاحبه ای رقم نمی خورد.

برای آشنایی با سایر خطاهای شناختی و نیز چگونگی اصلاح آن برای داشتن احساس بهتر به مقاله زیر مراجعه نمایید:

خطاهای شناختی چه هستند و چگونه اصلاح می شوند؟

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1341

به "خطاهای شناختی - فاجعه سازی یا درشت نمایی" امتیاز دهید

1 کاربر به "خطاهای شناختی - فاجعه سازی یا درشت نمایی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطاهای شناختی - فاجعه سازی یا درشت نمایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید