حقایق جالب در خصوص جامائیکا

به گزارش صبح مهریز، جامائیکا کشوری است در دریای کارائیب که از مقاصد مجذوب کننده گردشگری به شمار می رود. در این مقاله با حقایق و نکات جالبی از این کشور آشنا شوید.

حقایق جالب در خصوص جامائیکا

جامائیکا کشوری است جزیره ای که در میان دریایی کارائیب واقع شده است. طبیعت گرمسیری کم نظیر و شگفت انگیز این منطقه، اصلی ترین جاذبه آن برای علاقه مندان محسوب می شود؛ هرچند دیگر جاذبه های فرهنگی و مردمی جامائیکا نیز آن را به مقصدی مجذوب کننده و منحصربه فرد برای دنیاگردان تبدیل نموده است.

با این مقدمه، به سراغ بعضی از حقایق و نکات جالبی از این کشور رفته ایم.

1. جامائیکا کشوری است جزیره ای در منطقه کارائیب که سومین جزیره بزرگ آن نیز محسوب می شود.

2. بر اساس مستندات قدمت سکونت بشر در منطقه فعلی جامائیکا، به قرن 4 پیش از میلاد مسیح و در زمان سرخ پوست ها بازمی شود.

3. نام این منطقه نزد سرخ پوستان قدیم خایماکا (Xaymaca) بوده که به معنی سرزمین آب و چوب است. واژه جامائیکا نیز دگرگون شده همین نام است.

4. با توجه به موقعیت اقلیمی و جغرافیایی، جامائیکا از آب و هوایی استوایی، با گرما و رطوبت بالا برخوردار است. میانگین دمای روزهای گرم سال در این منطقه 30 درجه و در روزهای سرد سال 24 درجه است؛ بعلاوه میانگین رطوبت سالیانه برای جامائیکا 83٪ محاسبه شده است.

5. جامائیکا در کنار سواحل منحصربه فرد خود از منطقه ها کوهستانی زیبایی نیز برخوردار است. تقریبا نیمی از این منطقه، ارتفاعی بیش از 300 متر دارد. بعلاوه بلندترین قله جامائیکا در کوه های آبی (Blue Mountain) با ارتفاعی بیش از 2000 متر قرار گرفته است.

6. کریستف کلمب نخستین بار در اواخر قرن 15، در سال 1494، به این منطقه پا گذاشت.

7. جامائیکا تا اواسط قرن 17 تحت تصرف مردم اسپانیا بود و پس از آن مابین سال های 1655 تا 1962، پیش از استقلال این کشور، بریتانیا بر این کشور حکومت می کرد.

8. علی رغم استقلال این کشور در سال 1962 و برقراری نظام پارلمانی، جامائیکا نیز همچون کشور کانادا، کماکان ملکه بریتانیا را به طور نمادین ملکه خود می داند.

9. این کشور از 14 بخش برخوردار است. مرکز و بزرگ ترین شهر جامائیکا، شهر کینگستون (Kingston) است.

10. زبان جامائیکایی پاتویس (Patois) زبان اصلی مردم این منطقه است. این زبان که در قرن 17 توسعه داده شد، تلفیقی است از زبان انگلیسی و آفریقایی. از طرفی زبان انگلیسی نیز به طور گسترده به وسیله مردم جامائیکا صحبت می شود و زبان رسمی این کشور به شمار می رود.

11. جامائیکا سومین کشور پرجمعیت انگلیسی زبان در قاره آمریکا محسوب می شود.

12. جامائیکا جمعیتی نزدیک به 3 میلیون نفر را در خود جای داده است. با این اندازه جمعیت این کشور هر ساله بیش از یک میلیون دنیاگرد را به خود می بیند.

13. صنعت توریسم از اصلی ترین منابع عایدی جامائیکا محسوب می شود؛ هرچند تولیدات و صادرات محصولات کشاورزی، نظیر موز و قهوه نیز از صنایع مهم این کشور به شمار می رود.

14. پس از مسیحیت که دین بیشتر مردم جامائیکا را تشکیل می دهد، یهودیت در جایگاه بعدی قرار می گیرد.

15. با برخورداری بیش از 1600 کلیسا، جامائیکا از بیشترین تعداد کلیسا به نسبت مساحت در دنیا بهره مند است.

16. در سال 1988، جامائیکا به اولین کشور با آب و هوای استوایی تبدیل شد که در المپیک زمستانی شرکت کرد.

17. در سال 1688، جامائیکا اولین مستعمره بریتانیا بود که از خدمات پستی پیشرفته بهره مند شد.

18. پس از 18 سال از اتمام ساخت خطوط راه آهن بریتانیا، در سال 1845، جامائیکا به اولین کشور غربی تبدیل شد که خطوط ریلی برای راه آهن ساخت.

19. بیش از 200 گونه مختلف ارکیده در جامائیکا پیدا می شود که از این بین 73 نوع از آن ها خاص این منطقه است.

20. در پایان جالب است بدانید که یان فلمینگ (Ian Fleming)، نویسنده فیلم های جیمز باند، تمامی فیلمنامه های خود برای این مجموعه آثار را در خانه رویایی خود در جامائیکا نوشته است.

منبع: کجارو / thefactfile.org / nationfacts.net
انتشار: 8 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2040

به "حقایق جالب در خصوص جامائیکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب در خصوص جامائیکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید