حرکت ایران در مرز دانش فوتونیک، میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال، جایگزین میکروسکوپ های پاتولوژی می شوند

به گزارش صبح مهریز، میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال مبتنی بر یکی از جدیدترین روش های تصویربرداری محاسباتی بوده که در مقایسه با میکروسکوپ های نوری، با حفظ دقت از میدان دید بزرگتری برخوردار است.

حرکت ایران در مرز دانش فوتونیک، میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال، جایگزین میکروسکوپ های پاتولوژی می شوند

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زینب چناری مدیرعامل شرکت نورآزمافناور (لایتک) گفت: این شرکت در حال حاضر روی توسعه روش های نوین میکروسکوپی متمرکز است. هدف این شرکت، ارائه محصولات سخت افزاری و نرم افزاری برای بالا بردن کیفیت خدمات آزمایشگاهی از جمله سرعت، دقت و هوشمندی است.

محصول دانش بنیان نوع 1

در این راستا، این شرکت از سال گذشته بر روی ساخت نوعی میکروسکوپ مبتنی بر یکی از نوترین روش های تصویربرداری محاسباتی، متمرکز شده است. نمونه آزمایشگاهی این محصول سال گذشته به عنوان محصول دانش بنیان نوع 1 شناخته شد و از اسفندماه گذشته مورد حمایت ستاد فوتونیک قرار گرفته است.

تا به امروز یک نمونه محصول با مشخصات نهایی در حال اتمام ساخت است. محصول ساخته شده با نام HX1 LighTech یک سیستم تصویربرداری برای بازسازی دیجیتالی تصویرجسم پیچیده (دامنه و فاز) از یک تصویر شدتی است که با تابش نور لیزر به جسم ثبت شده است.

بهره مندی از الگوریتم های محاسباتی و قدرت کامپیوتر

LighTech HX1 از زیرمجموعه میکروسکوپ های محاسباتی است که در آن به جای استفاده از ادوات اپتیکی گران قیمت و حساسی همچون لنز آبجکتیو و . . . از الگوریتم های محاسباتی برای ساخت تصاویر میکروسکوپی با رزولوشن های میکرونی و زیرمیکرونی استفاده شده است.

این سیستم توانایی ضبط تصاویر شدتی و فازی میکروسکوپی از هر نمونه شفافی مانند مطالعات رشد سلولی، نمونه های پاتولوژی، چیپ های میکروفلوئیدیک و . . . را فراهم می کند. به طور مثال برای نمونه های شفاف پاتولوژی، این تکنیک بر اساس میزان گیری هایی از چگونگی تغییر فاز نور در حین عبور از سلول عمل می کند و نیازی به هیچ نوع برچسب گذاری یا رنگ آمیزی ندارد.

ارزان تر از نمونه های مشابه خارجی

این محصول، در دهه اخیر در دنیا مورد توجه قرار گرفته است و چندین شرکت خلاق مانند شرکت های Leti فرانسه، iPRASENSE بلژیک و Holmarc هند در حال کار بر روی نمونه های تجاری شده این تکنیک تصویربرداری هستند. محصول ارائه شده از طریق شرکت Holmarc حدود 10 هزار دلار قیمت گذاری شده است. در حالی که این محصول در ایران با قیمت های بسیار پایین تر قابل ارائه است.

میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال، نسل نو میکروسکوپی است که در آینده جایگزین میکروسکوپ های مرسوم به خصوص در زمینه پاتولوژی خواهد شد. در پروژه ساخت میکروسکوپ، سه تن از فارغ التحصیلان رشته فوتونیک در زمینه تصویربرداری به طور مستقیم مشارکت دارند و با توسعه محصول و ارائه مدل های نوتر آن، امکان اشتغال افراد بیشتری فراهم خواهد شد.

این محصول با حمایت ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در حال توسعه است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1928

به "حرکت ایران در مرز دانش فوتونیک، میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال، جایگزین میکروسکوپ های پاتولوژی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت ایران در مرز دانش فوتونیک، میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال، جایگزین میکروسکوپ های پاتولوژی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید