جهش جدید ویروس کرونا؛ با آنتی بادی هم مصونیت ندارید

به گزارش صبح مهریز، این جهش با عنوان E 484 K بخشی از امضای ژنتیکی گونه هایی است که هم اکنون در آفریقای جنوبی و برزیل شناسایی شده اند. برطبق گزارش اداره بهداشت عمومی انگلستان، این جهش به تازگی در 11 نمونه از ویروس کرونای انگلیسی با عنوان B.1.1.7 شناسایی شده است. این خبر خوبی برای کارایی واکسن کرونا نیست.

جهش جدید ویروس کرونا؛ با آنتی بادی هم مصونیت ندارید

خبرنگاران| گزارش جدیدی که روز دوشنبه توسط اداره سلامت عمومی انگلستان منتشر شده است حکایت از آن دارد که ویروس انگلیسی کرونا دچار نوعی جهش شده که می تواند آن را در برابر آنتی بادی مقاوم کند و این ویروس جهش یافته به سرعت در انگلستان در حال انتشار است.

خبرنگاران به نقل از سی ان ان نوشت، این جهش با عنوان E484K بخشی از امضای ژنتیکی گونه هایی است که هم اکنون در آفریقای جنوبی و برزیل شناسایی شده اند. برطبق گزارش اداره بهداشت عمومی انگلستان، این جهش به تازگی در 11 نمونه از ویروس انگلیسی با عنوان B.1.1.7 شناسایی شده است. همچنین به نظر می رسد که بعضی از این نمونه ها به جای آنکه از یک مورد واحد منتشر شده باشند، به صورت مستقل دچار جهش شده اند.

این به این معنی است که گونه انگلیسی کرونا که از سایر گونه ها مسری تر شناخته شده است، ممکن است در مقابل آنتی بادی محافظت کننده ای که توسط واکسن در بدن فراوری می گردد، مقاوم باشد؛ که همچنین به این معنی است که افرادی که به واسطه ابتلا به کووید 19 در بدنشان آنتی بادی فراوری شده نیز در مقابل ابتلای مجدد به ویروسِ جهش یافته مصون نیستند.

جوزف فائور، دانشمند محقق در زمینه اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی یِیل، می گوید: این خبر خوبی برای کارایی واکسن نیست. او اضافه کرد اینکه ما در انگلستان به وسیله ردیابی توالی ژنتیکی توانسته ایم گونه های جدید را شناسایی کنیم و در آمریکا این گونه ها مشاهده نشده است، می تواند ناشی از برنامه های نظارتی قوی ژنومی در انگلستان باشد که آمریکا در آن عقب است.

شواهدی از مصونیت ویروس در مقابل ایمنی

کارشناسان می گویند برای پیش بینی اثر جهش بر تغییرات راستا کووید 19 در انگلستان و دنیا بسیار زود است. اما بعضی تحقیقات می گویند احتمالاً دلیل مقاومت ویروس آفریقای جنوبی در مقابل بعضی واکسن ها جهشِ E484K است.

نواوکس اخیراً اعلام نموده است که واکسنش در مرحله سوم آزمایش در انگلستان 89 درصد مؤثر بوده، اما در مطالعه جداگانه ای که بروی ویروس آفریقای جنوبی انجام شد این واکسن فقط 60 درصد مؤثر بود. به همین منوال، اثربخشیِ ویروس جانسون و جانسون در مرحله سوم آزمایش در کشور های متفاوت، نتایج متفاوت داشت: 72 درصد اثربخشی در آمریکا و فقط 57 درصد اثربخشی در آفریقای جنوبی. در هر دو آزمایش، بین 90 تا 95 درصد از موارد به ویروس آفریقای جنوبی که به گونه B.1.351 مرتبط است مبتلا بودند. این گونه حاوی جهشِ E484K است. جهش جدید به اصطلاح جهشِ گریز از مصونیت نامگذاری شده است.

واکسن کرونا اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم است

پاول بینیاس، ویروس شناس از دانشگاه راکفلر، تأکید کرد که جهشِ E484K ماه ها به صورت پراکنده در چندین نمونه مشاهده شده است. روز دوشنبه دکتر آنتونی فاوچی، متخصص ارشد مبارزه با بیماری های عفونی در آمریکا، با استناد به مطالعاتی که در آفریقای جنوبی اجرا شده است تأکید کرد که ابتلای مجدد به ویروس کرونا با میزان بالایی مشاهده شده است که به این معنی است که ابتلا به ویروس نمی تواند شما را در برابر ابتلای مجدد مصون کند.

گونه انگلیسی ویروس کرونا با نام B.1.1.7 نخستین بار در انگلستان شناسایی شد، اما اکنون در حداقل 70 کشور دنیا شامل آمریکا وجود دارد. کارشناسان می گویند که با جهش هایی که ویروس نشان داده است اکنون بیشتر از هر زمان دیگری احتیاج به واکسیناسیون گسترده احساس می گردد.

فاوچی پیش از این گفته بود: باید در زمانی بسیار کم تعداد زیادی از افراد واکسینه شوند. هرچند ممکن است اثربخشی واکسن در برابر گونه های جدید کمتر باشد، اما افراد را در مقابل ابتلا به شکل های شدیدتر بیماری، بستری در بیمارستان و مرگ محافظت می نماید.

منبع: CNN

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1484

به "جهش جدید ویروس کرونا؛ با آنتی بادی هم مصونیت ندارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش جدید ویروس کرونا؛ با آنتی بادی هم مصونیت ندارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید