ترامپ بولتون را اخراج می نماید؟

به گزارش صبح مهریز، ایرنا نوشت: مجله نشنال اینترست به نقل از دو منبع مطلع آمریکایی نوشت: جاه طلبی های علنی جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در کوشش هایش برای تغییر حکومت در ایران، ونزوئلا و کره شمالی ممکن است او را در صف اخراجی های کاخ سفید قرار داده باشد.

ترامپ بولتون را اخراج می نماید؟

این مجله آمریکایی در گزارشی به قلم کورت میلز به نقل از یک مقام ارشد سابق آمریکایی اضافه کرد: شنیده است که ترامپ به دنبال اخراج بولتون است.

نشنال اینترست در گزارش خود به اختلافات بین بولتون و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اشاره نموده است.

این رسانه در مطلبی تحت عنوان آیا جنگ بولتون با ایران یک واقعیت است؟ نوشت، این می تواند بهترین یا بدترین زمان باشد. بسته به این که چه روزی باشد و این که صحبت از چه کسی است این می تواند لحظه موفقیت کامل یا شکست نهایی مشاور امنیت ملی آمریکا باشد.

گزارشگر این مقاله که سوژه های مربوط به امور خارجی را دنبال می نماید و خبرهای مربوط به شورای امنیت ملی، ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه آمریکا را پوشش می دهد، بولتون را مشاور امنیت ملی پر سر و صدای ترامپ معرفی نموده است و با اشاره به اظهارات مقام ارشد یاد شده درباره شنیده هایش از احتمال اخراج مشاورامنیت ملی آمریکا نوشت: بولتون با تمام قوا به پیش می رود و گفته می گردد که مجوز اجرای طرح آینده پنتاگون برای اعزام گسترده نیرو به منطقه را در صورت حمله احتمالی ایران صادر نموده است.

این گزارش اضافه کرد: ترامپ هم به نوبه خود امیدها به این که ممکن است بولتون را اخراج کند، به یاس تبدیل نموده است. ترامپ هفته پیش در گفت وگو با صبح مهریز در تایید روحیه سرکش بولتون که به آن شهرت دارد، گفت: او (بولتون) عقاید محکمی درباره بعضی مسائل دارد و این خوب است. در واقع من خوی جنگ طلبانه او را تعدیل کنم. ترامپ همچنین با اطمینان گفت که جان (بولتون) را دوست دارد.

نشنال اینترست نوشت: اما این اطمینان دادن های ترامپ گمان زنی های رایج در آمریکا و دیگر پایتخت های دنیا را کاهش نداده است و اکنون بین ترامپ و بولتون اختلاف هست و این مشاور امنیت ملی آمریکا است که سیاست های تقابلی آمریکا به ویژه در زمینه ایران را راهنمایی می نماید.

بحث ها در این زمینه ادامه دارد؛ یک مقام وزارت امور خارجه و یک مقام ارشد سابق دولت آمریکا گفته اند که بولتون وپمپئو مدام با هم جنگ دارند یک مقام ارشد سابق وزارت امور خارجه آمریکا که رابطه نزدیکی با این وزارتخانه دارد گفت پمپئو هم علاقه مند به منزوی کردن حکومت تهران است اما از این که جنگ واقعی دیگری درمنطقه خاورمیانه رخ دهد، نگران است.

نشنال اینترست به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا نوشت: هر چند پمپئو هم یک محافظه کار و دارای گرایشات حزبی است اما سعی در حفظ قلمرو وزارت امور خارجه متبوعش دارد و بیشتر علاقه مند است که در بین مقامات کارکشته به طرز منطقی محبوبیت داشته باشد اما بولتون از وزارت خارجه آمریکا منزجر است و آتش افروزی می نماید.

در مورد ایران؛ افرادی که در خارج از دولت آمریکا قرار دارند کوشش می نمایند از این اختلافات سوء استفاده نمایند. نشنال اینترست مدعی شد ایران و طراحان برجام سعی در سوء استفاده از چنین اختلافاتی دارند.

کولین کاهل و جان بی ولفستال از مقامات دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا درمقاله ای درروزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز نوشتند: این دنیای است که بولتون تشکیل داده و ترامپ فقط در آن زندگی می نماید داگلاس مک گریگور ژنرال بازنشسته آمریکایی، رقیب بولتون و جانشین احتمالی او در مقاله ای در تارنمای آمریکایی اسپکتیتور یو اس ای نوشت: بولتون خود یک مشکل است... مشاور امنیت ملی آمریکا خطرناک شده است... این خطر به ویژه دیدگاه های ترامپ را تهدید می نماید.

نشنال اینترست در خاتمه این سوال را مطرح نموده است که : آیا چنین کمپین فشاری موثر خواهد بود؟ درباره دو چیز اطمینان وجود دارد: رئیس جمهور علاقه ای ندارد اختیاراتش غصب گردد یا حتی تصور گردد که اختیاراتش توسط فرد دیگری مصادره شده است. اما تا وقتی بولتون در تشکیلات دولت حضور دارد به رفتارهای و گفتارهای تهاجمی خود ادامه می دهد.

روزنامه واشنگتن پست چندی پیش گزارش داد، ترامپ نگران رویکرد مداخله جویانه بولتون در ونزوئلا است و گفته که مشاور امنیت ملی می خواهد او را به جنگ بکشاند.

بعضی رسانه های آمریکا به نقل از مشاوران کاخ سفید از نارضایی ترامپ از راهبرد بولتون در ونزوئلا حکایت دارند. در رابطه با اختلافات تیم ترامپ درباره ایران بعضی ناظران سیاسی براین باورند که با وجود تمایل تیم ضدایرانی و تندرو آمریکا در حوزه سیاست خارجی و درصدر آنها جنگ طلبی بولتون، خود شخص ترامپ علاقه ای به جنگ ندارد.

23310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 تیر 1398 بروزرسانی: 31 تیر 1398 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 238

به "ترامپ بولتون را اخراج می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ بولتون را اخراج می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید