درباره برگزاری مذاکرات با آمریکا و ایران خوش بین هستم

به گزارش صبح مهریز، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر دوشنبه گفته درباره مصاحبه ها به میزبانی اتحادیه اروپا با ایران و آمریکا خوش بین است.

درباره برگزاری مذاکرات با آمریکا و ایران خوش بین هستم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر دوشنبه گفته درباره مصاحبه ها به میزبانی اتحادیه اروپا با ایران و آمریکا خوش بین است.

لاورنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال در بروکسل به نقل از بورل نوشته درباره برگزار شدن مذاکرات به میزبانی اتحادیه اروپا با طرف های آمریکایی و ایرانی خوش بینی معقول دارد.

اتحادیه اروپا در حال تلاش برای برگزاری یک جلسه غیررسمی میان طرف های فعلی توافق هسته ای برجام و ایالات متحده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید چند روز پیش گفت ایالات متحده آمریکا پیشنهاد اروپا برای میانجی گری در مصاحبه ها با ایران در خصوص توافق هسته ای برجام را می پذیرد. (جزئیات بیشتر)

جوزپ بورل امروز گفت امیدوار است در روز های آینده خبر های جدیدی در خصوص تلاش های اتحادیه اروپا برای احیای دیپلماسی هسته ای با مشارکت آمریکا و ایران اعلام شود.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش از توافق میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر رافائل گروسی به ایران اسقبال کرد و گفت: این توافق به ما فرصت و زمان مورد نیاز برای تلاش در جهت احیای برجام را می دهد.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه (سوم اسفندماه) به این توافق دست پیدا کردند. سازمان انرژی اتمی ایران گفته آژانس را مطلع کرده که به منظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی (قانون) تحت عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران ایران اجرای اقدامات داوطلبانه، آنگونه که در برجام آمده است، را از 5 اسفند 1399 متوقف خواهد کرد.

ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی شود.

ایران به مدت 3 ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند. چنانچه ظرف 3 ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

پس از آنکه ایران در هفته گذشته در نامه ای به آژانس اطلاع داد که در پنجم اسفند ماه براساس ماده 6 قانون مجلس درصدد توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراپادمانی است، گروسی مدیرکل آژانس پیشنهاد کرد که به تهران سفر کند و این پیشنهاد مورد موافقت ایران قرار گرفت و او شنبه شب دوم اسفند ماه به منظور انجام مصاحبه های فنی به همین دلیل وارد تهران شد.

این دومین سفر گروسی ظریف 6 ماه گذشته بود، وی دوشنبه شب سوم شهریور ماه به منظور انجام سفری دو روزه به تهران آمد و در پایان بیانیه ای مشترک از سوی دو طرف منتشر و عنوان شد که طرفین در خصوص حل و فصل توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق دست یافتند و قرار شد ایران به دو مکان درخواستی دسترسی بدهد. گروسی در آن سفر با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و حسن روحانی رئیس جمهور نیز دیدار و مصاحبه کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1520

به "درباره برگزاری مذاکرات با آمریکا و ایران خوش بین هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره برگزاری مذاکرات با آمریکا و ایران خوش بین هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید