باکو: کشورهای منطقه برای حل مناقشه قره باغ فعال شوند

به گزارش صبح مهریز، رییس جمهوری آذربایجان اضافه نمود: درگیری های نظامی فعلی در منطقه مورد مناقشه قره باغ نیز بار دیگر پایدار نبودن آتش بس را نشان داد .

باکو: کشورهای منطقه برای حل مناقشه قره باغ فعال شوند

جهت دریافت خدمات فضای داخلی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه از کشورهای منطقه خواست تا در فرایند حل مناقشه قره باغ میان این کشور و ارمنستان بطور فعال ایفای نقش نمایند.

به گزارش ایرنا ، علی اف در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی روسیه اضافه کرد: با وجود این که بیش از 30 سال از بروز این مناقشه می گذرد ولی هنوز هم صلح برقرار نشده و رژیم آتس بس بیش از 20 سال بود که میان طرفین ادامه داشت اما معین بود که این آتش بس پایدار نیست.

رییس جمهوری آذربایجان اضافه کرد: درگیری های نظامی فعلی در منطقه مورد مناقشه قره باغ نیز بار دیگر پایدار نبودن آتش بس را نشان داد .

علی اف با اشاره به این که گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ در سال 1992 میلادی در یک شرایط خاص آن دوره تاسیس شده بود ، توضیح داد: این که گروه میانجی مینسک در آن دوره مصادف با فروپاشی شوروی ، بر چه مبنای تاسیس شده بود، برای من هنوز هم قابل درک نمی باشد چرا که تاسیس یک اتحاد و یا ایجاد یک فرمت موقت باید بر اصول معین مبتنی گردد .

رییس جمهوری آذربایجان اضافه کرد : بنا بر این به نظرم کشورهای منطقه باید در این مساله بطور فعال حضور یابند و نهادهای بین المللی ضمانت لازم را ارایه دهند و البته آذربایجانی ها باید به سرزمینهای خود در قره باغ برگردند .

علی اف در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت همکاری های منطقه ای گفت : این همکاری در سالهای اخیر در حوزه های مختلف سیاسی ، مالی ، حمل و نقل و انرژی نتایج خوبی داشته است و جمهوری آذربایجان با کشورهای همسایه در راستای تقوییت همکاری بر مبنای یک فرمت منطقه ای بطور فعال مشارکت دارد .

وی امضای کنوانسیون معین رژیم حقوقی دریای خزر میان کشورهای حاشیه این دریا را از نمونه های شاخص همکاری های منطقه ای بیان کرد و اضافه کرد : در حال حاضر شرایط ژئوسیاسی تغییر یافته و متفاوت از سال 1992 میلادی می باشد و باید آن را مد نظر داشت .

علی اف ابراز عقیده کرد که آن عده از کشورها قادر به ادای سهمی برای حل مناقشه که جمهوری آذربایجان به صداقت و عدالت انها احترام قایل است ، می توانند ضامن صلح درازمدت در منطقه باشند.

بامداد ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سرگرفته شد .

پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و بعضی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش بینی نموده بود.

در سال 1994 میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، بعضی دولت های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و پایان با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما کوشش های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1208

به "باکو: کشورهای منطقه برای حل مناقشه قره باغ فعال شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکو: کشورهای منطقه برای حل مناقشه قره باغ فعال شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید