باشکوه ترین مجسمه های بودا در کدام کشورها هستند؟

به گزارش صبح مهریز، باشکوه ترین مجسمه های بودا را می توان در کشورهای آسیایی نظیر چین، هنگ کنگ، تایلند، سریلانکا، ژاپن و غیره مشاهده کرد که بیشترین پیروان این آیین را در خود جای داده اند.

باشکوه ترین مجسمه های بودا در کدام کشورها هستند؟

صدها میلیون نفر در سراسر دنیا از پیروان آیین بودا هستند و به همین علت جای تعجب ندارد که بعضی از بزرگ ترین و زیباترین مجسمه های بودا را می توان در آسیا دید که بیشترین تعداد بودایی در آن زندگی می نمایند. از حجاری های ظریف روی سنگ گرفته تا مجسمه های نقاشی شده بودا قطعا حیرت و شگفتی هر بیننده ای را به همراه دارد. با ما همراه باشید تا با باشکوه ترین مجسمه های بودا در دنیا آشنا شوید.

1. بودای بزرگ لشان، سیچوان، چین

بودای بزرگ لشان (Leshan Giant Buddha) در بخش جنوبی استان سیچوان در چین، در نزدیکی شهر لشان قرار گرفته است و در دوران سلسله تانگ (حدود 800 سال بعد از میلاد مسیح) ساخته شده است. این مکان نخستین پرستشگاه بودایی ها و یکی از مهم ترین مکان های مقدس بودائیسم محسوب می شود. ارتفاع این پیکره سنگی 71 متر است و بزرگ ترین بودای سنگی دنیا به شمار می رود. جالب است بدانید عرض شانه های آن 28 متر و سرش 14.7 متر طول و 10 متر عرض دارد. روی پاهای 8.5 متر این مجسمه به راحتی 100 نفر جای می گیرند. بودای بزرگ لشان در سال 1996 در میراث دنیای یونسکو ثبت شد. با اینکه این مجسمه در طول سالیان متمادی در معرض آب و هوا قرار داشته و آسیب هایی دیده، اما از عظمت آن کاسته نشده است.

2. بودای تیان تان، لانتائو، هنگ کنگ

بودای تیان تان (Tian Tan Buddha)، یک تندیس برنزی بزرگ از گوتاما بودا در جزیره لانتائو، هنگ کنگ است. ساخت این تندیس در سال 1990 شروع شد و در 29 دسامبر 1993 به خاتمه رسید. این تندیس نشان دهنده هارمونی میان رابطه انسان و طبیعت، انسان و ایمان است. این منطقه یک مرکز اصلی بودایی در هنگ کنگ است و جاذبه گردشگری مهمی به شمار می رود. این مجسمه 250 تن وزن دارد و از مجسمه های مهم بودا در حالت نشسته محسوب می شود که روی یک تخت گل نیلوفر قرار گرفته است و از صومعه پو لین (Po Lin Monastery) که زیارتگاه بودایی ها بوده است، محافظت می نماید.

در اطراف این تندیس شش مجسمه کوچک دیگر نیز دیده می شود که هر کدام در حال تقدیم کردن گل، کُندر، مرهم، چراغ، میوه و موسیقی به تیان تان بودا هستند. این شش عنصر در حقیقت شش اصل کمال یعنی بخشندگی، بردباری، خیرخواهی، اخلاق، تفکر و خردورزی را در آیین بودا مجسم می نمایند. اعتقاد بوداییان بر این است که هر کس این شش کمال را داشته باشد به روشن بینی دست خواهد یافت. برای اینکه بتوانید از نزدیک به این سازه شگفت انگیز نگاه کنید باید از 250 پله بالا بروید.

3. بودای خوابیده وات فو، بانکوک، تایلند

وات فو یک مجموعه معبد باستانی در بانکوک است که جزو اولین معابد سلطنتی تایلند به شمار می رود و بیشتر از 1000 مجسمه با داستان های مختلف را در خود جای داده است. معروف ترین مجسمه، بودای خوابیده وات فو (Wat Pho Reclining Buddha) با روکش طلا و 46 متر طول است. چشم ها و پاهای این مجسمه با مروارید تزیین شده و طرح های موزاییک شیشه را می توان در اطراف سر آن مشاهده کرد. راهروهای مجاور سالن اصلی هم 108 قدح برنزی را در خود جای داده اند که به شکل مقتضی به 108 منش ممتاز و فرخنده بودا اشاره دارند.

4. بودای کاماکورا، کاماکورا، ژاپن

کاماکورا در جنوب توکیو قرار گرفته است و عمده معروفیت آن به علت وجود بودای کاماکورا (Kamakura Daibutsu) در معبد کوتوکو. این (Kotoku. In) است. این مجسمه بزرگ برنزی یکی از ویژگی های مهم چشم انداز فرهنگی ژاپن به شمار میرود که کار ساخت آن در سال 1252 به خاتمه رسید. این مجسمه 13 متر ارتفاع دارد و از آنجا که مجسمه ای توخالی است، وزنی کمتر از 100 تن دارد و بازتماشامایندگان می توانند از فضای داخلی دومین بودای بزرگ ژاپن به راحتی تماشا نمایند.

5. بودای گال ویهارا، پلننرووا، سریلانکا

چندین مجسمه بودا در معبد گال ویهارا در سریلانکا وجود دارد، اما معروفیت این مجموعه به خاطر بودای خوابیده گال ویهارا (Gal Vihara Buddha) با ارتفاع 14 متر است که یکی از بلندترین مجسمه های بودا در جنوب آسیا محسوب می شود.

گل های لوتوس که دست و پای راست این مجسمه را تزیین نموده اند نشان دهنده پاکی هستند و به حالت مجسمه مرحله پاری نیروانا یا مرحله نیروانا (روشن بینی) پس از مرگ گفته می شود. شاید برجسته ترین ویژگی این مجسمه، حکاکی روی سنگ گرانیت باشد که در کنار جزییات خارق العاده آن، این حجاری را متفاوت نموده است.

6. بودای دوردنما، تیمفو، بوتان

یکی از بهترین جاذبه های کشور بوتان، مجسمه بزرگ بودای دوردنما (Buddha Dordenma) با ارتفاع 54 متر ساخته شده از طلا و برنز است که بر فراز پارک کونسل فودرانگ (Kuensel Phodrang Nature Park) سر به فلک کشیده و پیغام آور صلح و خوش شانسی است. بیش از 100 هزار مجسمه های کوچک برنز و طلای بودا در داخل سالن مدیتیشن قرار گرفته است که زیبایی و شکوه آن را دوچندان نموده است.

7. بودای بزرگ در لینگ شان، وکسی، چین

بودای بزرگ در لینگ شان (Grand Buddha at Ling Shan) با ارتفاع حدود 88 متر و وزن 750 تن، مطمئنا در صدر باشکوه ترین مجسمه های بودا در دنیا می ایستد. این مجسمه که در شهر وکسی چین قرار گرفته است، در دهه 1990 تکمیل شد. دست راست این بودا در حالیکه کف دستش به سمت بالا قرار گرفته، بلند شده است که از بی پروایی و شجاعت او حکایت دارد. حدود یک ساعت و نیم بعد از شانگهای، منطقه مونت لینگشان سنیک (Mount Lingshan Scenic Area) از منطقه ها گردشگری معروف و محل استقرار این مجسمه قرار گرفته است که بازتماشامایندگان برای تماشای دقیق تر مجسمه باید 216 پله آن را بالا بروند تا به پایه آن برسند.

8. بودای طلایی پاکس، پاکس، لائوس

آیین بودایی، یکی از رایج ترین مذاهب در لائوس به شمار می رود و بی علت نیست که بیشترین احترام به بودا را می توان در کشورهای جنوب شرق آسیا مشاهده کرد. بودای طلایی پاکس (Pakse Golden Buddha) بر فراز تپه ای مشرف به رودخانه مکانگ در معبد وات فو سالائو (Wat Phou Salao temple) در شهر پاکس قرار گرفته است. این مجسمه باشکوه در سال 2013 تکمیل شد که تلالو طلایی بی عیب و نقص آن به خوبی این موضوع (نو بودن مجسمه) را نشان می دهد. برای رسیدن به این مجسمه در بالای تپه باید از راه پله ای که در کنار تپه تعبیه شده است و همینطور جاده ای که در پشت آن قرار گرفته است، استفاده کرد.

9. بودای یوشیکو دایبوتسو، یوشیکی، ژاپن

مجسمه بودای یوشیکو دایبوتسو (Ushiku Daibutsu Buddha) با ارتفاع 120 متر در یوشیکی، ژاپن یکی از بلندترین مجسمه های بودا در دنیا محسوب می شود. این مجسمه برنزی روی یک گل لوتوس ایستاده است و همین موضوع به ارتفاع آن به مقدار 10 متر اضافه می نماید. بازتماشامایندگان می توانند تا ارتفاع 88 متری را با آسانسور بالا بروند و منظره ها اطراف را از همانجا به نظاره بنشینند. این بودا به احترام شینران (راهب بودایی ژاپنی موسس جودو شینشو، بخشی از بودائیسم) ساخته شد و با خودرو، یک ساعت با توکیو فاصله دارد و سفر به مرکز ژاپن را تجربه ای خاطره انگیز خواهد نمود.

10. بودای مونیوا، خاتاکان تونگ، میانمار

مشتاقان مجسمه های بزرگ بودا می توانند در صومعه ماها بودی تاتائونگ (Maha Bodhi Tahtaung) در میانمار، شاهد دو مجسمه غول آسا باشند. در بدو ورود بودای ایستاده با ارتفاع 129 متر به چشم می خورد که بر فراز مجسمه دوم، بودای خوابیده قرار گرفته است. این دو مجسمه به فاصله کوتاهی از هم ساخته شده اند به طوری که ساخت مجسمه ایستاده به سال 1991 و دیگری به سال 1995 برمی شود. مجسمه ایستاده به خاطر عظمت و شکوهش و فضای داخلی فوق العاده (31 طبقه دارد که نشان دهنده چرخه حیات آیین بودایی است) باعث حیرت هر بازتماشاماینده ای می شود. هر طبقه داخل آن با دیوارنماهایی که نشانگر مراحل مختلف زندگی است تزیین شده است.

11. سر بودا درون درخت، آیوتایا، تایلند

سر بودا درون درخت (Bodhi Tree Buddha Head) واقع در آیوتایا، تایلند جزو بلندترین مجسمه های بودا نیست اما این حجاری سنگی یکی از باعظمت ترین ها به شمار می رود. این مجسمه در گذشته به یک معبد قرن چهاردهمی تعلق داشت که اکنون چیزی از معبد باقی نمانده است. سر بودا از میان تنه درختی بیرون زده است که روشنفکری در آیین بودایی را نشان می دهد. در طول بیش از 250 سال، ریشه های درخت در اطراف سر مجسمه رشد نموده اند و آن را به بخش مهمی از جاذبه های تایلند تبدیل نموده است.

منبع: کجارو / matadornetwork.com
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2018

به "باشکوه ترین مجسمه های بودا در کدام کشورها هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باشکوه ترین مجسمه های بودا در کدام کشورها هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید